Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Uriah Heep ve Vltavské ukázali, jak vypadá správný rockový koncert

Martin Palounek

Martin Palounek

25. 5. 2011

FOTO: Mick Box, Uriah Heep!Fotogalerie!V úterý 24. května odehráli v KC Vltavská v Praze koncert britští rockoví harcovníci Uriah Heep. Všem ukázali, že mají i po čtyřiceti letech hraní stále ještě spoustu energie na to, aby předvedli pořádnou show.

Skupina Uriah Heep, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Večer ve Vltavské otevírala s úderem osmé domácí stálice Citron. Výběr se ukázal být příhodný, syrový rock příjemně rozehřál dav a mohlo se jít na věc. Obvykle na takovýchto koncertech bývají dvě předkapely, takže na konci setu hlavní kapely již všichni sledují při přídavcích hodinky, jestli stíhají tu svou poslední tramvaj. Proto bylo příjemnou změnou, že se nikdo nemusel ohlížet na čas.

Uriáši sklidili ohromné ovace už při svém příchodu na pódium. A když začali vypalovat jednu klasickou pecku za druhou, málokdo zůstal klidně stát. Pravda, žádné artistické kousky ze strany kapely nikdo nemohl očekávat, nicméně posluchačům na oplátku nabídli nekompromisní zvuk. Zpěv byl trošku utopený v dunění baskytary, ale to se prostě v takovýchto klubech stává a nelze to vyčítat hudebníkům.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_05_24_uriah-heep/]

Do setu zakomponovali jak věci již vyloženě profláklé, tak i pár kousků z posledního alba Into the Wild. Zpěvák Bernie Shaw neustále dokazoval, že je skvělý frontman, a v komunikaci s publikem ho často podporoval kytarový mág a jediný původní člen kapely Mick Box. Protože jejich rychlé britské žvatlání jedinci méně zdatní v angličtině absolutně nestíhali, vypomáhali si mohutně gestikulací, takže se ve finále všichni pochopili.

Show ve světle bubnů

I v pekelném vedru, kterým je Vltavská pověstná, si bubeník Russell Gilbrook nenechal vzít příležitost předvést své brutální umění. Vprostřed písně zhasla všechna světla a rozsvítily se pouze bicí, které jsou naaranžované právě pro tento účel. Strhla se jedinečná světelná show perfektně podkreslující zběsilé sólo. Rusell si to evidentně moc užíval a fanoušci v tom s ním byli za jedno. Málokterá kapela dokáže udělat ze zdánlivě obyčejného sóla něco tak velkolepého. Na Uriah Heep se však běžná kritéria nevztahují.

Kouzla a čáry

V průběhu setu dostával čím dál více prostoru i kytarista Mick Box. Ke konci se ovšem přímo utrhl ze řetězu. Všechny naprosto strhl svým kvákavým zvukem, kterého dociloval pomocí wah-wah pedálu. S tímto jedním, zdánlivě kýčovitým a ohraným efektem, si dokázal hrát po celou dobu trvání několikaminutového sóla, a přesto dohnal posluchače k tomu, aby na něj zírali se spadlou čelistí. Pro trochu show navíc začal předvádět i svá oblíbená kouzla: Hrál pouze levačkou, zatímco pravou rukou gestikuloval kolem kytary, mumlajíce si pod vousy tajemná slova.

Kdo čekal na legendární Lady in Black, kterou složil bývalý klávesák Ken Hensley, nepřišel zkrátka. Tato povinná odrhovačka nemohla chybět a kapela si ji nakonec nechala na závěr setu, aby se mohla s fanoušky rozloučit, když ovace dosáhnou maxima.

Headbangeři nakonec

Poté, co si posluchači vytleskali jejich návrat na podium, přišli Uriah Heep s dalším geniálním nápadem. Kdo z fanoušků z předních řad zvedl ruku, že je pravým metalovým headbangerem, který bude zběsile pařit na vůbec první heavymetalový song v historii, byl vytažen na stage a dostal tak příležitost řádit s kapelou po boku.

Po tomto velmi zábavném zpestření zahráli legendární Uriáši ještě dvě pecky, aby nás následně vrátili zpět do reality a vyslali nás do temnoty chladné noční Prahy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Uriah Heep ve Vltavské ukázali, jak vypadá správný rockový koncert