Menu
TOPZINE.cz
Hudba

United Islands of Prague 2011 je za námi. Jaký byl největší pražský hudební svátek?

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

27. 6. 2011

!Fotogalerie!V pátek 24. a v sobotu 25. června proběhl v Praze festival United Islands, který nejen na Střeleckém ostrově vytvořil unikátní prostor plný hudby, divadla, obchůdků a jiných lákadel. Hlavní atrakcí byla samozřejmě hudební produkce, zahráli čeští i zahraniční interpreti a magazín Topzine.cz byl u toho.

Foto: United Islands

Na mostě Legií už klasicky vznikla dočasná tramvajová zastávka, Foto: Karle Slabý, Topzine.cz

Most Legií průjezdný pouze pro tramvaje, Kampa plná fanoušků hudby a stánků s občerstvením. Střelecký ostrov dunící hudební produkcí českých i zahraničních kapel. I tak vypadal festival United Islands, který ve dnech 24. a 25. června nabídl Pražanům možnost užít si spousty dobré muziky přímo v centru Prahy. I to počasí nakonec vyšlo.

Festival United Islands začal už ve čtvrtek klubovou nocí, kdy se v pražských klubech Rock Café, Palác Akropolis nebo třeba Popocafépetl představili například kapely Goodfellas nebo Trio de Janeiro, ale také Gorki Aguila Carrasco s kapelou Alaverdi, jedna z hlavních hvězd sobotního programu.

Čtěte také: Archie Bronson Outfit ukázali, jak vypadá správná kytarovka

Páteční program otevřeli The Tap Tap na hlavní, Česká spořitelna stage. Svůj klasický repertoár coverů známých písniček tentokrát obohatili o skladbu Passenger, kterou proslavil Iggy Pop. The Tap Tap rozhodně prokázali své kvality, ale vzhledem k pátečnímu termínu jejich vystoupení nebyla návštěva na jejich koncertu zrovna omračující.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_hudba_united-islands-2011_patek/]

Na Radio 1 stage, situované na Kampě, zahráli v pátek mimo jiné Republic of Two. Jiří Burian a Mikoláš Růžička publiku zahráli playlist postavený na debutovém albu Raising the Flag, které vyšlo v lednu tohoto roku. Vystoupení Republic of Two bylo rozhodně velice příjemné, jejich hudba obohacená o violoncello a housle navodila na Kampě velice příjemnou atmosféru, ale nedá se říct, že by diváky zvedla ze země. Většina příchozích se pohodlně usadila v trávě a vychutnávala si indiefolk v jejich podání.

Čtěte také: Klub Jazzdock ovládla skupina Octurn

To kapele CCTV Allstars na nedaleké Yournet Blusicana Stage se podařilo publikum pořádně rozhýbat. Tato mezinárodní formace, ve které se mimo jiné představuje baskytarista Fredrick Janáček (ex -123 minut), opět předvedla svou charakteristickou směsici punku, latinských rytmů a chvílemi dokonce i reggae. Jejich skvěle našláplou show přerušil až výpadek proudu, noční můra všech open air akcí.

Ska z Rakouska s ruským přízvukem

Na hlavní stagei na Střeleckém ostrově se v pátek večer představila rakouská kapela Russkaja. Už název poměrně přesně vyjadřuje styl, kterým se kapela prezentuje. Těžkotonážní ska v ruštině suverénně rozhýbalo již poměrně slušný dav, který se pod pódiem vytvořil.

Na většině přítomných bylo znát, že ska nepatří mezi jejich nejoblíbenější styly a za normálních okolností by z velkého davu zbyl pouze malý hlouček. Strhující, chtělo by se říci až psycho show dokonale očarovala všechny, kteří se na Střelák vypravili. Ať už rusky, nebo lámanou angličtinou, frontman kapely se snažil publiku prezentovat poměrně jednoduché poselství – dance, dance, dance.

Hlavní hvězdou pátečního programu byli Russkaja zvoleni naprosto jednoznačně. Strhující rytmus, ve kterém se střídalo ska, metalové prvky a hromadné zpěvy, uhrančivý chraplák Georgije Makazarina, neustálý pohyb na pódiu, to vše dostávalo diváky do varu. Předčasným vrcholem večera pak byl psycho traktor. Stovky lidí rotujících v obrovském kole, to se jen tak nevidí. U kapely Russkaja je to ale běžná věc.

Svátek hudby, ale nejen jí

Teprve v sobotu se festival United Islands rozběhl naplno. Hudební program začínal už okolo jedenácté hodiny a návštěvníci měli možnost využít služeb velkého množství stánků s občerstvením, nebo třeba módními doplňky.

Jako jedni z prvních se představili Dva. I přes poměrně brzkou hodinu svého vystoupení dokázala tato manželská dvojice přilákat na Střelecký ostrov slušný počet diváků a rozhodně se jim za jejich účast odvděčila. Pop z fiktivních rádií vycházející z lidových tradic neexistujících národů velkou část publika rozhýbal a navodil tu správnou festivalovou náladu, přestože ozvučení by mohlo být lepší.

To Prago Union, kteří od dvou hodin okupovali velkou stage na Kampě, mohli snad předvést i lepší vystoupení. Kato opět sázel své rýmy do hudebního podkladu živé kapely Livě, na české hiphopové scéně to Prago Union rozhodně řadí mezi ty nejzajímavější formace. Ovšem v porovnání se zahraničními kapelami jako jsou The Roots nebo Hocus Pocus působí Livě band za Katovými zády dost unyle.

Pouhé strojové přehrání hudebního podkladu zkrátka není to, co byste od živé kapely možná čekali. Ani Kato nepůsobil na pódiu příliš svěže, jako by ho sobotní brzké odpoledne zastihlo v ne úplně oslnivé formě.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_hudba_united-islands-2011_sobota/]

Sobotní část programu United Islands ovšem patřila především zahraničním jménům. Můžeme jen doufat, že se organizátorům festivalu, v čele s Davidem Gaydečkou a Martinem Voňkou, podaří jména jako Porno Para Ricardo nebo Audio Bullys znovu přivézt do Prahy v rámci série koncertů United Islands Reloaded, tak jako tomu bylo s vloni velice úspěšnou kapelou ORKA.

Festival United Islands povýšil na pár dní pražské ostrovy na útočiště svátku hudby. Sto padesát kapel se postaralo o velice příjemnou atmosféru, kterou podpořilo i celkem slušné, po delší době opět letní počasí. Nejen hudební produkcí v krásném prostředí, ale také příjemnou trhovou atmosférou United Islands Boulevardu (Janáčkovo nábřeží) s nepřeberným množstvím stánků se Praha přiblížila velkým evropským metropolím, jako je například Berlín nebo Paříž. Je skoro škoda, že se tato akce pořádá jen jednou do roka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

United Islands of Prague 2011 je za námi. Jaký byl největší pražský hudební svátek?