Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fotky: Festival United Islands of Prague 2011 začal soutěží ve hře na imaginární kytaru

Martin Faix

Martin Faix

25. 6. 2011

V pátek 24. června byl zahájen v Praze festival United Islands of Prague, který letos slaví již osmý ročník. Koncerty se konají na Střeleckém a Slovanském ostrově, další scény jsou na Kampě nebo v klubu Jazzdock.

Lady Gagarin

Lady Gagarin - jedna z finalistů soutěže Air Guitar, foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Večer, těsně před oficiálním zahájením festivalu, proběhlo finále soutěže Air guitar. O vítězství ve hře na imaginární kytaru se ucházelo šest soutěžících. Tato soutěž probíhá po celém světě a stala se poměrně velkým fenoménem v mnoha zemích. V Česku se letos konal teprve druhý ročník, nicméně rozhodně probíhal v dramatičtějším duchu než ten loňský. Jednotlivé soutěžící hodnotila porota, ve které například zasedl i známý moderátor Pavel Anděl. Kytarista Michal Pavlíček letos bohužel odřekl účast v porotě.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_hudba_united-islands-2011_patek/]

Loňský obhájce, Bedřich Lévi Babinoška ze skupiny Unifiction, měl letos konkurenci velice zákeřnou, protože soutěže se zúčastnila i jeho dominantně se tvářící žena, Lady Gagarin, která si svého muže přivedla jako pejska na vodítku. Nicméně nakonec se vítězem soutěže stala Veronika Müllerová, která předvedla opravdu vtipný divadelní výkon a zvítězila zcela jednoznačně. Stala se tak naší českou mistryní a zúčastní se světového finále Air guitar ve Finsku. O druhé a třetí místo se dělili manželé Babinoškovi.

Archie Bronson Outfit ukázali, jak vypadá správná kytarovka

Po oficiálním zahájení festivalu nastoupila na úvod velice zajímavá britská kapela Archie Bronson Outfit, která ukázala na Střeleckém ostrově, jak má hrát dobrá kytarovková skupina. Sestava kytara, basa a bicí byla doplněna o hráče na různé elektronické efekty, kteří geniálním způsobem nakopávali kapelu a dotvářeli tak psychedelickou náladu z koncertu. Překvapivě jejich hudba nebyla tak monotónní, jako bývá zvykem u českých kytarovkových kapel, které tento žánr kvantitou nudy těžce zdevalvovaly. Po hodině tohoto hutného psychedelického nášupu se kapela rozloučila a nastal čas se podívat po něčem jiném.

Na náplavce v klubu Jazzdock letos Český rozhlas euro jazz pořádá svoji část programu United Islands. Zhruba po půl deváté zde tak vystoupila zajímavá skupina Thibault Falk 4tet, která se skládala z muzikantů různých zemí. Kapelu tvořil polský bubeník, německý kontrabasista, americký saxofonista a francouzský klavírista, Thibault Falk, který tuto zvláštní kapelu vedl. Svojí roztomilou angličtinou pozdravil zaplněný Jazzdock a spustil neuvěřitelně virtuózní koncert, který musel nejednoho návštěvníka překvapit. Hrát v tak zaplněném a hlučném klubu nemohlo být pro něj jistě lehké, nicméně sympatický Francouz se nenechal vyvést z dobré nálady a kromě úžasné improvizace přehrál své nádherné kompozice hodné francouzské klavírní školy.

Po hodině a půl se tato úžasná kapela rozloučila a tím končí náš páteční výlet za hudbou na United Islands of Prague. Festival v sobotu vyvrcholí a na programu budou ještě velice zajímavé hudební i nehudební lahůdky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotky: Festival United Islands of Prague 2011 začal soutěží ve hře na imaginární kytaru