Menu
TOPZINE.cz
Hudba

UDG vyrážejí na autoportrétní turné

Ivana Goláňová

Ivana Goláňová

22. 8. 2009

UDG_profilOstré kytarové riffy, silné popové melodie, prvky ska či hip hopu a k tomu poetické texty, které se jenom hemží tajemnými příběhy, rozličnými slečnami a metaforami, které si každý může vyložit po svém. Tak tohle jsou UDG. Příjemně nepochopitelná směska všeho dobrého. Skoro přesně si pamatuji ty dny, kdy jsem se naivně utápěla v textu i melodii Hvězdáře, a kdy mi už Motýl začínal skoro létát kolem hlavy, protože jej hráli všude. Psal se rok 2004 a dosud víceméně neznámá skupina UDG z Ústí na Labem prorazila v soutěži Coca-Cola PopStar.

Adam Kupera

Adam Kupera, saxofon Foto: Daniel Husek

Historie kapely se vlastně začala psát už roku 1998. Tehdy se jmenovali Useless demi-gods a nacházeli ve své začáteční a zkušební fázi. Než se sestava konečně ustálila a dostala současný vzhled, nějaký čas to trvalo. Za mikrofonem hledejte Petra Vrzáka. Hned vedle mu s vokály a saxofonem sekunduje Adam Kupera. Pokud by se vám zpěvákova podobnost basákovi Pavlovi Vrzákovi a shoda jmen zdála podivná, nedivte se! Ano, jsou dvojčata. Dělí je asi tři minuty a bez nástrojů jsem doopravdy přemýšlela, kolik mě šálí zrak. Dále skupina obsahuje dvě kytary. Jedna patří Bohumilu Němečkovi, druhá dříve poslouchala Michala Čecha. Asi největším šílencem ve skupině je Jugy, který koncerty za svou bicí soupravou odehraje obvykle jen v trenkách. Sám je také autorem většiny textů. „Nejvíc mě nápady přichází při nějakém strašném večírku,“ přiznává svou inspiraci bubeník. (Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.)

Po zlomovém vítězství v již výše zmíněné soutěži Coca-Cola PopStar následovalo vydání prvního oficiálního cd Ztraceni v inspiracích. V roce 2007 jen následovalo album Buď a nebe na kterém se podílela Iva Frühlingová, Jan Homola (Wohnout) a MC NuC (Skyline). Na kytarovém postu navíc svého předchůdce vystřídal Guillaume Kondracki. Česky se s ním opravdu moc nedorozumíte. Bydlí sice v Praze a češtině se snaží přijít na kloub, ale svou fracouzskou domovinu nezapře. Není také záhada pro žádného detektiva zjistit, kdo je autorem francouzských textů skupiny.

Bubeník Jugy Foto: Daniel Husek

Bubeník Jugy, Foto: Daniel Husek

Novinka, která nese příznačný název Autoportrét,  se objevila na trhu počátkem dubna letošního roku. Udégéčka na ní značně přitvrdila. „Snažíme se nepůsobit jenom jako nějaká popová kapela,“ tvrdí Jugy. Na cd tentokrát hostovali Jana Lota, DJ Atwork (100°C) a zazpíval si dokonce i producent Boris Carloff.

Jako první do světa vyletěla písnička Kdy zas blíž. V blízké době by ji měla i s klipem následovat další, tentokráte ta Éterická. Podzim letošního roku chystají UDG zasvětit opět novému albu Autoportrét a pořádně jej představit svým fanouškům.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

UDG vyrážejí na autoportrétní turné