Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Týden v hudbě: Podívejte se na songy o dnech od pondělí do neděle

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

28. 11. 2011

Inspiraci pro skládání hudby hledají umělci ledaskde. Někdy ji naleznou na opravdu nečekaném místě, a to sice v kalendáři. Ne vždy to však končí kolosální ostudou jako v případě Rebeccy Black. Podívejme se na pár zdařilejších případů.

Jednu z nejznámějších písní o dni v týdnu, Friday I´m in Love, nahráli The Cure, Zdroj: myspace.com

Na to, že pondělí zajisté nepatří k nejpopulárnějším dnům, o něm bylo složeno celkem dost skladeb. Pravdou je, že negativní vztah k začátku týdne v nich bývá zmiňován. Jako příklad může posloužit osmdesátkový hit Manic Monday od The Bangles či I Don´t Like Mondays, asi největší evergreen z dílny Boomtown Rats v čele se známým dobrodějem Bobem Geldofem.

Podívejte se také, jak čeští interpreti reagují na politickou scénu

Za tímto na první pohled až banálním názvem se však skrývá nečekaně tragický příběh. Píseň inspirovala událost v USA, kdy šestnáctiletá dívka zavraždila a těžce zranila několik dětí i dospělých na školním hřišti. Jako lakonický důvod uvedla, že nemá ráda pondělí.

[youtube_660]-Kobdb37Cwc[/youtube_660]

Posouváme se o den dál a na řadu přicházejí Simon a Garfunkel. Newyorské folkové duo stojí za smutným příběhem jednoho středečního rána, Wednesday Morning 3 AM. Vypráví příběh mladého nešťastníka, který vyloupil obchod a teď se v duchu loučí se svou spící dívkou.

[youtube-height=25]hUvgU7_6uGk[/youtube]
Simon a Garfunkel – Wednesday Morning 3 AM

Děti narozené ve čtvrtek to podle jedné staré anglické říkanky dotáhnou daleko. Zdá se však, že úspěch na dni narození zase tak moc nezávisí. Třeba David Bowie se narodil ve středu. V Thursday´s Child se ohlíží za svým životem, což v klipu zajímavě ilustruje setkání s jeho vlastním mladším já, které se mu zjevuje v zrcadle.

[youtube_660]8S227FFNwl8[/youtube_660]

Pátek bývá v kalendáři mnohých z nás jakýmsi světlým bodem, k němuž se upínají naše tužby a naděje. Nejinak vnímal pátý den v týdnu Robert Smith z The Cure. Ve Friday I´m In Love zpíval o tom, že ať se přes týden děje cokoli, v pátek se vše v dobré obrátí a on je opět zamilován.

[youtube_660]mGgMZpGYiy8[/youtube_660]

Skladba Friday Night od Lily Allen tak optimistická není. Pojednává o nepovedeném večeru v klubu plném nepříjemných a konfliktních osob.


Lily Allen – Friday Night

Naproti tomu rozverná Saturday Night od dánské zpěvačky Whigfield náleží k nejchytlavějším melodiím devadesátých let. Mnozí si jistě vybaví blondýnku zamotanou do ručníku, která se ve videoklipu vrtěla před zrcadlem a chystala se podle všeho na party.

[youtube_660]rTI8s0H31ys[/youtube_660]

Po bouřlivé sobotní noci obvykle následuje o poznání umírněnější nedělní ráno. Po něm byla nazvána píseň, která se k této poklidné až ospalé náladě perfektně hodí. Jedná se o Sunday Morning, jeden z nejlyričtějších výtvorů newyorského úkazu jménem The Velvet Underground.


The Velvet Underground – Sunday Morning

Stejnojmennou, ale daleko energičtější a říznější skladbu mají na kontě No Doubt. Jedné konkrétní neděli pak věnovali vzpomínku U2 v Sunday Bloody Sunday. Uctili tím památku obětí takzvané Krvavé neděle, kdy při nepokojích v Severním Irsku přišla o život řada lidí.


U2 – Sunday Bloody Sunday

Jak je patrné, ke vzniku výjimečné skladby ne vždy stačí pouhý pohled do kalendáře. Často poslouží den v týdnu  jen jako vedlejší téma. Opěvovat pátek či lát na pondělí se však bezpochyby dá s grácií.

Čtěte také: Nejlepší hudba k učení: Melodie, které pomohou před písemkou

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Týden v hudbě: Podívejte se na songy o dnech od pondělí do neděle