Menu
TOPZINE.cz
Studium

Týden neklidu skončil. Požadavky studentů vyslyšeny nebyly

Redakce

Redakce

9. 3. 2012

Týden neklidu. Foto: Tereza Menclová, Topzine.czProtestní pochody městem či nocování v prostorách univerzit. Tak by se dal popsat poslední týden, ve kterém studenti z celé České republiky protestovali proti novým reformám ve školství. Přineslo ovšem jejich počínání nějaký výsledek?

Studenti se sešli před rudolfinem. Foto: Tereza Menclová, Topzine.cz

Studenti se sešli na Náměstí Jana Palacha FOTO: Tereza Menclová, TOPZINE.cz

Týden neklidu byl zahájen už v neděli 26. února diskuzí v Divadle Komedie. Zde se sešli představitelé vysokých škol a kulturního dění spolu se studenty, aby rozebrali současnou situaci kolem školských reforem.

Čtěte také: Týden neklidu nejen v Praze. V Hradci Králové se také protestovalo

Poté následovaly protestní akce v podobě průvodů a hudebních a dramatických happeningů, kterých se zúčastnili jak studenti, tak i široká veřejnost, která studenty podporuje.

Školné ano, či ne?

Zásadním problémem, proti kterému se studenti ohrazují, je plánované zavedení školného na státních vysokých školách. To ministr Dobeš vysvětlil tak, že „školné na veřejné vysoké škole bude hradit student, pokud překročí standardní dobu studia příslušného studijního programu.“

Čtěte také: Školné: Bouří se studenti proti zákonu nebo řešení problému?

Po vlně protestů ovšem přišla další změna, a to taková, že místo školného bude student platit takzvané zápisné. A to vždy při zápisu ke studiu a dále při zápisu do každé další jeho části, čili dalšího semestru. Ovšem ani tato změna bouřící se studenty neuklidnila, neboť se stejně jedná o zpoplatnění vzdělání, pouze v jiné formě.

Týden neklidu. Foto:

Protestu se zúčastnily tisíce studentů FOTO: Tereza Menclová, TOPZINE.cz

Mimo problém školného mají studenti obavy z omezení autonomie vysokých škol. Do jejich řízení by nově mohli zasahovat podnikatelé a politici, kteří by seděli ve správních radách. Změnit by se mělo i financování škol, dále pak systém akreditací a udělování titulů.

Výsledek žádný. Reformy budou

Smyslem akcí mělo být odmítnutí návrhů dvou reformních zákonů. Dobeš ovšem od reforem ustoupit nehodlá, celý týden protestů vnímal spíše negativně. Pozastavoval se především nad tím, že studenti raději organizují protesty, než aby s ním zasedli ke kulatému stolu u příležitosti jedné z besed či diskusních fór, které inicioval. Organizátoři ovšem hodnotí veškeré akce kladně. Prý šlo o největší studentské protesty od roku 1989.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Týden neklidu skončil. Požadavky studentů vyslyšeny nebyly