Menu
TOPZINE.cz
Studium

Týden neklidu nejen v Praze. V Hradci Králové se také protestovalo

Redakce

Redakce

2. 3. 2012

FOTO: Protesty v HK. Foto: Veronika Pavlicvová, Topzine.czTýden neklidu proti chystané vysokoškolské reformě zachvátil celou Českou republiku. Největší protestní akce se konaly v Praze, ale ani menší vysokoškolská města nezůstala pozadu.

FOTO: Protesty v HK. Foto: Veronika Pavlicvová, Topzine.cz

Protestů v Hradci Králové se zúčastnilo 2000 studentů. Foto: Veronika Pavlicvová, TOPZINE.cz

I v Hradci Králové studenti vysokých škol protestovali proti návrhu reformy vysokých škol. Sporným bodem je přenesení některých klíčových pravomocí mimo půdu školy a otevření vlivům zvenčí. Veřejnost pak zajímá především problém s financováním vysokých škol a zavedení školného.

Čtěte také: Školné. Bouří se studenti proti zákonu nebo řešení problému?

Za poslední týden se u této problematiky objevily nové informace. Ministr školství Josef Dobeš nejprve upustil od zavádění školného. Poté oznámil, že se zavede  zápisné, to samé jako školné, pouze  s jiným pojmenováním. Navíc reforma je na hranici srozumitelnosti.

Uzavření FF UHK a návštěva Ondřeje Lišky

Již v pondělí 27. 2. studenti symbolicky uzavřeli FF UHK na náměstí Svobody. V úterý proběhla přednáška o plánovaných reformních krocích, z pohledu pedagogů (prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc., prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.) i z pohledu studentů. V úterý návštivil univerzitu bývalý ministr školství Mgr. Ondřej Liška a o hudební program se postarala písničkářka a folkařka Jana Šteflíčková.

Bráníme univerzitu dnem i nocí

Úterní den však ještě zdaleka nekončil. Kolem 19:00 se v Objektu společné výuky UHK začali scházet studenti hradeckých vysokých škol, vyráběly se transparenty k pochodu a někteří studenti v budově hradecké univerzity přespali na důkaz, že brání univerzitu dnem i nocí.

Čtěte také: OBRAZEM. Tisíce studentů vyšly do ulic. Kvůli vysokoškolské reformě

Všechny akce byly plně podporovány vedením školy. Na důkaz podpory studentům ve středu ráno přinesl snídani sám rektor UHK doc. RNDr. Josef Hynek, MBA, Ph.D. Na školní půdě přespalo asi 100 studentů.

Pochod městem

Ve středu se až dva tisíce studentů sešlo před Objektem společné výuky UHK, odkud vyšel Protestní pochod za svobodné vzdělávání. Vyzbrojeni píšťalkami, řehtačkami a transparenty hlásající „Dobeše do koše,“ „Vysoké školy neplodí voli,“ nebo „Diplom není zboží,“  se studenti vydali směrem na náměstí Svobody k budově filozofické a pedagogické fakulty.

Studentské protesty v HK, Foto: Veronika Pavlicvová, Topzine.cz

Protestní průvod prošel celým městem

Zde promluvil k davu děkan FF UHK Mgr. Petr Grulich, Ph.D. Protestní průvod se zastavil před lékařskou fakultou, kde ke studentům promluvil děkan lékařské fakulty prof. MUDr. RNDr. Miroslav Červinka, CSc. Studenti po celou trasu pochodu rozdávali informační letáčky přihlížející veřejnosti, kterou byli ve větší míře podporováni.

Zakončení Týdne neklidu

Na závěr dne vedl přednášku prof. RNDr. Jiří Zlatuška, CSc. na téma nezávislost univerzit a večer mohli studenti i veřejnost navštívit vystoupení kapely Rusted Nails. Týden neklidu pokračoval i ve čtvrtek, kdy proběhla přednáška o způsobech současného MŠMT a kauzách ministra Josefa Dobeše. Přednášku vedl doc. PhDr. Marka Fraňka, CSc., PhD. Týden neklidu je zakončen ve čtvrtek v 17:00, kdy se zhodnotí uplynulé události.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Týden neklidu nejen v Praze. V Hradci Králové se také protestovalo