Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Tvůrce Avatara je na nejnižším místě na Zemi. Natáčí 3D dokument

FOTO: James Cameron během příprav k ponoru.,Zdroj: youtube.comAmerický režisér James Cameron, který ma na svém kontě filmy jako Avatar nebo Titanic, se rozhodl zdolat Mariánský příkop. V neděli 25. března se ponořil do mořských hlubin. Stane se tak třetím člověkem, který se na dno příkopu podíval.

FOTO: James Cameron během příprav k ponoru.,Zdroj: youtube.com

James Cameron během příprav k ponoru. Zdroj: youtube.com

Za posledních padesát let žádný člověk nenavštívil dno Mariánského příkopu. Po precizních přípravách se James Cameron ponořil do hloubky 11 kilometrů a zapsal se tím do historie. Cameron se podle svých slov vždy chtěl podívat na nejnižší místo světa. Teď si svůj sen konečně splnil a zároveň posbíral cenné materiály pro svůj chystaný 3D dokumentární film.

Čtěte více: Cameron nyní také připravuje druhý a třetí díl Avatara

Ponorka Mermaid Sapphire, která Camerona bezpečně dopravila na mořské dno, musela vydržet obrovský tlak, který byl na ni vyvinut. Režisér Cameron není, co se týče ponorů, žádný nováček, přesto je takový zážitek psychicky náročný. Několik hodin musí vydržet ve stísněném prostoru širokém jen něco málo přes metr.

Důvody Cameronova ponoru souvisí nejen s filmem, který se chytá natočit, ale i s jistými osobními pohnutkami. „Bylo by dobré, abych porozumněl podmořskému životu ještě předtím, než ho úplně zničíme.“ Navíc se stane jedním z hrstky odvážlivců, kteří se mohli na dno nejhlubšího příkopu na světě podívat.

Za hodně peněz hodně nádhery

Na dně příkopu stráví Cameron zhruba šest hodin, při kterých nejen nasbírá filmový materiál, ale taky uvidí podmořský život. Cameron se potápěl už dříve, jen do menší hloubky: „Viděl jsem ty nejstarší a nejjednodušší živočichy. Myšlenka, která mi prolétla hlavou, byla, že Bůh musí být hrdý na den, kdy stvořil medúzy.“

Částku, kterou Cameron vynaložil na tento odvážný ponor, se zdráhá mediím sdělit. Podle odhadů amerického magazínu gCaptain.com se výdaje vyšplhaly přes 40 milionů dolarů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tvůrce Avatara je na nejnižším místě na Zemi. Natáčí 3D dokument