Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Tři tatínci a maminka. Novou audioknihu namluvila Libuše Šafránková

Jitka Libigerová

Jitka Libigerová

6. 7. 2011

Tři tatínci a maminka – půvabná kniha pro děti i dospělé od Martina Reinera, Michala Viewegha a Pavla Šruta letos vychází rovněž jako audiokniha na dvou CD. Booklet ilustrovala Galina Miklínová, stejně tak jako knihu. Audioknihu předčítá Libuše Šafránková.

 

FOTO: Tři tatínci a maminka

Tři tatínci a maminka Zdroj: Ilustrace z knihy, Autorka: Galina Miklínová

Pohádková audiokniha pro děti i dospělé Tři tatínci a maminka vypráví o mamince a tatínkovi, kterým se narodí dvojčátka. Název audioknihy může působit poněkud zmateným dojmem: Jsou snad hlavními hrdiny tři tatínci? Nikoli, v tomto případě jde o tři spisovatele, kteří se na knize podíleli: Martin Reiner, Michal Viewegh a Pavel Šrut. Maminkou je pak zmíněna ilustrátorka Galina Miklínová.

Tři kouzelné příběhy

V prvním příběhu, Maminka a kouzelná mušlička, nás Martin Reiner seznamuje s maminkou Janičkou a retrospektivně nám vypráví příběh o době, kdy byla maminka ještě malá holčička. Z detailních popisů jejích panenek se dozvídáme, že k té nejoblíbenější patřila Pepča, která toho sice už dost prožila, ale byla pořád věrná. Ale i s ostatními si ráda povídala a hrála, ostatně jako každé dítě.

 

FOTO: Tři tatínci a maminka

Maminka Janička s tatínkem Zdroj: Ilustrace z knihy, Autorka: Galina Miklínová

Poznáváme i strýce Antonína pocházejícího z Lipůvky, kam za ním tehdy mladičká maminka přijíždí na prázdniny, a jak už je to na takovém venkově zvykem, zažívá zde hlavní hrdinka jedno dobrodružství za druhým. Nechává se povozit na želvě Sáře, stará se o panenky, začíná se sbližovat s přírodou. Čas se však nachýlí a musí opět domů, neboť jí zanedlouho začne škola.

Čirou náhodou se u nich objeví strýc Antonín a daruje mamince mušličku, jež jí má v budoucnu pomoci najít toho pravého. Za pár let Janička dospívá a stává se z ní módní návrhářka. V té době poznává muže, o němž se domnívá, že by to mohl být ten pravý. Začíná s ním žít, otěhotní, on si ji vezme za ženu a narodí se jim dvojčátka. Není to krásný příběh?

Jak se hledá maminka?

Od Michala Viewegha se v druhé kapitole s názvem Maminka se hledá dozvídáme, jak je maminka hodná, jak se stará o Josífka i Marušku, dokonce i o tatínka. Jak začíná cvičit jógu, jak na Vánoce dostává štěně a v jejich životě je hned veseleji. O to se postará i strýc Antonín, který přijíždí na návštěvu. Při odjezdu daruje Josífkovi stokorunu a Marušce dvě mušle. Příběh je zakončen tím, jak chce tatínek udělat mamince radost. Ponechá jí na kuchyňském stole nabídku na poznávací zájezd do Indie, v němž je zahrnut i kurz jógy.

Strýc Antonio coby starý indián

Maminka a tři tajemné klíče – tak zní název poslední kapitoly, kterou napsal Pavel Šrut. Ten vypráví o mamince, jež se vydává na cestu do Indie, a o tatínkovi, který zůstává doma a pracuje na své další knize. V neposlední řadě také o Josífkovi a Marušce, kteří se vydávají na své první prázdniny k strýčku Antonínovi. Ten se nechává přezdívat Antonio a vymýšlí pro děti tajeplné úkoly, kterým pomocí tří klíčů přichází na kloub. Nechybí samozřejmě šťastný konec.

Rodina jak z pohádky

Tři povídky spojuje postava hlavní hrdinky, již sledujeme od útlého dětství po dospělost. Kromě dětí, jimž je audiokniha určena a kteří se budou třepat na každé dobrodružství a záhadu, se v těchto příbězích mohou i jejich rodiče vrátit do minulosti a zavzpomínat na to, jakými byli oni dětmi a co prožívali.

 

FOTO: Tři tatínci a maminka

Josífek a Maruška přichází na kloub tajemnému příběhu Zdroj: Ilustrace z knihy, Autorka: Galina Miklínová

V tomto pohádkovém životě dospělí občas narazí na nějaký problém, avšak společnými silami ho vyřeší, což nenarušuje rodinou harmonii a společné soužití. Z vyprávění čiší optimismus a hravost, která se vyskytuje nejen u dětí, ale i u jejich rodičů.

Čte Libuše Šafránková

Děti budou chtít poslouchat jeden příběh za druhým a chladným je nenechá ani nezaměnitelný hlas Libuše Šafránkové, jež audioknihu namluvila. Dokonale pracuje s textem, což poznáme ihned z úvodu, její hravý přístup ocení zejména děti. Příjemně linoucí se hudba Petra Mandela, režie a produkce Nadi Dvorské a charismatický hlas Libuše Šafránkové dodávají této audioknize šmrnc.

„Jak se bude naše miminko jmenovat?“ A maminka se jakoby zamyslela a pak řekla: „Bambula Kudrnovič První. Po tatínkovi.“ Jenže tatínek se nejmenoval ani Bambula ani Kudrnovič, a tak hned věděl, že si maminka dělá legraci. „Kdepak,“ pravil. „Naše miminko se bude jmenovat Slepička Antonína První, protože to bude holčička.“ „Chlapeček,“ řekla maminka. „Holčička,“ trval tatínek na svém. „Hlavně aby se narodilo zdravé,“ řekla nakonec maminka a tatínek přinesl z kuchyně kalendář a pak spolu obraceli stránky a říkali různá jména a u toho se chichotali, až usnuli jeden druhému v náručí. Mamince se zdálo, jak jejich chlapeček jezdí na koloběžce, a tatínkovi se zdálo, že jejich holčička tančí v modré sukýnce a dlouhá ofina jí přitom padá do tváře.

Název: Tři tatínci a maminka
Autoři: Martin Reiner, Michal Viewegh, Pavel Šrut
Čte: Libuše Šafránková
Hudba: Petr Mandel
Režie: Naďa Dvorská
Celková délka: 1. CD – 52:20, 2. CD – 47:26
Verze: nezkrácená, 2 CD
Vydalo: nakladatelství BRIO (2010), jako audioknihu vydal Supraphon
Doporučená cena: 299 korun

Hodnocení: ***** (100%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tři tatínci a maminka. Novou audioknihu namluvila Libuše Šafránková