Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Třetí návštěva u Pána ledové zahrady Jarosłava Grzędowicze přináší neočekávaný vývoj celé série

Redakce

Redakce

4. 5. 2011

Jarosław Grzędowicz: Pán ledové zahrady 3Třetí díl polského mixu sci-fi a fantasy měl být skutečnou senzací a vyvrcholením celé ságy. Podařilo se naplnit očekávání?

Jarosław Grzędowicz: Pán ledové zahrady 3 (priorita)

Ilustrace na obálce knihy Pán ledové zahrady 3, autor: Grzegorz Kmin

O tom, že Jarosłav Grzędowicz patří ke špičce (nejen) polské fantasy, čtenáře přesvědčil již v předchozích dvou dílech Pána ledové zahrady, za které sesbíral mezi veřejností spoustu kladných ohlasů. A jako razítko nejvyšší kvality získal navíc za první díl cenu Janusze A. Zaidla, nejprestižnější cenu v rámci polské fantasy a science-fiction. Dlouho se mluvilo o tom, že třetí díl bude vyvrcholením celé ságy a opravdová bomba. Poté přišlo dlouhé očekávání a úpěnlivé prosby, aby vyvrcholení Pána ledové zahrady nebylo podobně nedotažené jako u Popelu a prachu.

Trpělivost přináší třetí knihu

Po téměř dvouletém čekání je konečně třetí kniha Pána ledové zahrady na pultech českých knihkupectví. Oproti svým dvěma předchůdkyním má konečně na sobě i označení, že se jedná o třetí knihu, byť vyvedené malým písmem. Obálka je opět vydařená a nese se v duchu dílů minulých.

Opět se setkáváme se dvěma hlavními hrdiny předchozích dílů. Pozemšťana Vuka Drakkainena, velitele jednočlenné záchranné mise, nalezneme na počátku třetího dílu na ledovém korábu plujícím směrem k Ledové zahradě. Druhý z hrdinů, princ Ardžuk, následník Tygřího trůnu, se ocitl v otroctví a vyhlídky na útěk nevypadají vůbec růžově.

Konec dobrý… Nebo alespoň výrazně lepší

První polovina třetího dílu je jedním velkým zklamáním – čtenáři očekávající pořádnou porci akce a výrazný dějový posun budou ukolébáni nudnou (a v kontextu celé knihy i celkem zbytečnou) scénou s průzkumem a odhalováním technologií a různých udělátek na ledovém korábu. Bohužel, kromě absence dějového posunu se také zdá, že autor už vystřílel i většinu nápadů. I když je scéna na lodi zabírající několik desítek stran opravdu zručně řemeslně vyvedena, Grzędowicz v předchozích dílech ukázal, že jeho fantazie dosahuje mnohem hlubších a barvitějších rozměrů. Plavba je následně vystřídána další nepříliš invenční pasáží, ve které princ Ardžuk v roli otroka putuje od majitele k majiteli.

Jarosław Grzędowicz: Pán ledové zahrady 3

Naštěstí se věci ve druhé polovině knihy začnou lámat k lepšímu – Vuko dorazí s korábem k městu a události konečně  trochu naberou spád. Počínaje touto pasáží se zdá, jako by autora opět popadla chuť do psaní a v rámci druhého dechu předkládá čtenáři to, co napjatě a netrpělivě celou dobu očekával – honičky, krev a Písně bohů (tedy ekvivalent toho, čemu my, obyčejní smrtelníci, říkáme magie) prošpikované několika dalšími originálními nápady. Věci se následně dají do pohybu i v Ardžukově linii, kde se ze zlomené trosky konečně stane opět intrikující, pletichařící, bojující a smrtelně nebezpečný vládce.

Hořká pilulka

Jenže když už děj konečně nabere potřebné obrátky, je třetí díl rázně ukončen. A v tom okamžiku si čtenář uvědomí, že byl ošizen – autor si namísto velkolepého finále dovolil jen hluboký nádech před ním. Poté, co čtenáře dva díly krmil vybranými lahůdkami v podobě originálních nápadů, výborné atmosféry a skvělého zpracování postav, servíruje v dílu třetím pouze zbytky z hodovní tabule. Ano, pořád je tam cítit esence všeho dobrého z předchozích dílů, ale opakující se věci postupně přestávají fungovat, prvotní ohromení čtenářů už je také pryč, a tak v ústech po přečtení zůstává mírná pachuť.

Na druhou stranu je třeba i pár věcí vyzdvihnout. Konečně se dozvíme, co se stalo v táboře, ve kterém se Vuko ocitl na samém začátku celé záchranné mise, autor nás provede společně s princem Ardžukem skvělou atmosférickou scénou v údolí plném nepřátel a navrch přidá ještě Vukovy hrátky s mlhou. Bohužel, poté, co v prvním díle Grzędowicz dokonale skloubil fantasy a science fiction, aby ve druhém předvedl dokonalý a pološílený svět plný bizarností, nepřináší třetí část vlastně o moc víc než nadprůměrně napsaný cestopis.

Název originálu: Pan Lodowego Ogrodu, tom 3
Český název: Pán ledové zahrady, kniha třetí
Autor: Jarosław Grzędowicz
Překlad: Robert Pilch
Obálka: Grzegorz Kmin
Počet stran: 384
Vazba: vázaná
Rozměry: 130 x 205 mm
Vydal: Triton, Praha 2011
Doporučená cena: 319 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Třetí návštěva u Pána ledové zahrady Jarosłava Grzędowicze přináší neočekávaný vývoj celé série