Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Trent Reznor z Nine Inch Nails: Zvládnout drogy mi pomohl David Bowie

Adam Vrána

Adam Vrána

12. 8. 2013

Frontman amerických Nine Inch Nails Trent Reznor v jednom z nejaktuálnějších rozhovorů promluvil o svém duševním stavu, závislosti na drogách a kreativitě, kterou se mu dle vlastních slov podařilo po dlouhých letech nakopnout tím správným směrem.

FOTO: Nine Inch Nails

Trent Reznor. Zdroj: Universal Music

„Moje drogová závislost se vyšplhala na vrchol v době, kdy jsme jeli turné s Davidem Bowiem. Nečekal bych, že pomoc najdu zrovna u něj, během celé šňůry pro mě ale byl něco jako mentor a nejlepší přítel v jednom, který mi pomohl vybřednout z toho nejhoršího,“ řekl Reznor v interview pro The Guardian.

„Chvíli trvalo, než jsem se ze všeho dostal. To víte, drogová závislost není žádná hra. S trochou nadsázky bych ten stav charakterizoval stejně, jako jsem vnímal The Downward Spiral (třetí studiové album Nine Inch Nails, pozn. red.)“ .

„Bylo to, jako bych uvnitř v sobě měl bezednou díru plnou vzteku a neochoty s čímkoliv pohnout. Potřebu něco se sebou dělat jsem přitom měl, občas jsem proto míval pocit, že exploduju. Taky jsem si myslel, že tomuhle stavu dokážu čelit díky muzice – že si prostě stoupnu před publikum a vydám ze sebe všechno. Po čase jsem ale pochopil, že tudy cesta nevede.“

Abstinence nakopla moji tvořivost

Nine Inch Nails se na začátku kariéry (1988) proslavili spíše coby undergroundový projekt, postupem času se ale probojovali do éteru rádií se skladbami Wish anebo Happiness in Slavery, které jim v pozdějších letech zajistily dvě ceny Grammy.

K dnešnímu dni kapela prodala na 30 milionů kopií svých alb, z nichž nejprodávanější jsou nahrávky Ghosts I-IV a The Slip – obě z roku 2008. Mimo to se Nine Inch Nails umístili na seznamu 100 největších kapel v historii, sestaveným časopisem Rolling Stones, přičemž právě Trent Reznor byl na přelomu tisíciletí magazínem Time označen jako nejinspirativnější osobnost roku.

V závěru rozhovoru frontman Nine Inch Nails dodává, že zvládnutí úzkosti a boj se závislostí mu pomohly se posunout v kreativitě na jinou úroveň. „Všechno zoufalství, osamělost i vztek ve mně pořád sice zůstávají, zvládám se s nimi ale vypořádat daleko adekvátnějšími způsoby. Kromě toho jsou tyhle pocity díky absenci drog méně intenzivní, díky čemuž jsou i snesitelnější.“

S Nine Inch Nails hodlá Reznor v září vyrazit na turné k novému albu Hesitation Marks. Natáčení v pořadí osmé studiovky provázely v kapele personální nepokoje, které vyústily v odchod nejprve basisty Erica Averyho a následně i kytaristy Adriana Belewa. I navzdory tomu se ale datum vydání desky posouvat nemá.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Trent Reznor z Nine Inch Nails: Zvládnout drogy mi pomohl David Bowie