Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Trailer filmu Ve stínu: Ivan Trojan stojí proti všem

Marek Benda

Marek Benda

7. 9. 2011

Na pozadí temných 50. let se v Československu odehrála krádež v klenotnictví, kterou dostal na starost ostřílený kapitán Hakl. Záhy je však z případu odvolán a nahrazen. Hakl, opuštěný proti všem, pod rouškou tmy pokračuje ve vyšetřování.

Ivan Trojan ve filmu Viditelný svět, Zdroj: distributor filmu

Hakl s tváří Ivana Trojana se pak dostává na stopu rudé kamufláže. Měnová reforma neodvratitelně buší na dveře. A vypadá to, jako by českou kinematografii čekaly úspěchy. K optimismu přispívá i tento film Ve stínu, kriminální drama zasazené do roku 1953, podbarvené historickými událostmi. Režisér a producent filmu David Ondříček mluví i o žánru noir (temná stylizace, ostré stíny, detektivní příběh, zapadlé ulice), rozšířeném zejména ve 40. a 50. letech v USA.

Přečtěte si recenzi zatím posledního Trojanova filmu Viditelný svět

Jedním z nejznámějších filmů noir je například Dotek zla Orsona Wellese. Z novodobějšího kotle by to byl snímek Blade Runner Ridleyho Scotta, z kterého si Ondříček bere inspiraci. Za vzor si dále klade filmy Psycho Alfreda Hitchcocka a Sedm Davida Finchera. A jak vypadá stylizace, napětí a krimi atmosféra v ukázce?

video
play-sharp-fill

Trailer doprovází skvělá tíživá hudba Jana P. Muchowa, která dokresluje to, co tvůrci slibují. Trojan v roli kapitána Hakla čte z Verneovy nadčasové knížky, přičemž se její text zrcadlí v ponuré atmosféře a v údělu hlavního hrdiny filmu bojovat proti vyšší síle. Úderné, jasné a lákavé. V dalších rolích se objeví německý rodák Sebastian Koch (znám nejen českému publiku z oscarového filmu Životy těch druhých), Soňa Norisová, Jiří Štěpnička, Marek Taclík či Martin Myšička.

Producent Kryštof Mucha shrnuje ambice filmu: „Ve stínu nabízí nejen atraktivní detektivní zápletku na pozadí skutečných reálií, ale především silný příběh o hledání pravdy bez kompromisů, a jsem přesvědčen, že právě díky tomu bude film schopen oslovit i mezinárodní publikum.“

Ve stínu

Krimi
Česko, 2011

Režie: David Ondříček
Hrají: Ivan Trojan, Sebastian Koch, Soňa Norisová, Jiří Štěpnička, Marek Taclík, Norbert Lichý, Martin Myšička, Miroslav Krobot, Tomáš Bambušek, Filip Antonio, David Švehlík

Premiéra v ČR: 2. února 2012

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Trailer filmu Ve stínu: Ivan Trojan stojí proti všem