Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Psychotriller má David Fincher v krvi

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

13. 10. 2009

david-fincherDovede vytvořit tak dobrou atmosféru, že když chce, hlavní hrdina natož diváci nemají ani ponětí, jak celá situace dopadne, a v zádech je mrazí pocit absolutní bezmoci. Tento režisér má skutečně cit pro thriller a dává to svojí tvorbou jasně najevo – David Fincher.

David Fincher

David Fincher

Všechno to začalo v roce 1970, kdy ve státě Colorado malý David zíral s pusou otevřenou na tehdy nejžhavější film roku: Impérium vrací úder. Od té doby začal pobíhat okolo domu a hrát si s kamerou, načež dokonce v osmnácti letech využil toho, že v jeho sousedství bydlí TEN Georges Lucas a požádal jej, zda by mu nezajistil protekci, aby dostal místo v Lucasově firmě na filmové triky Industrial Light and Magic. Hodný soused Georg mu vyhověl, a tak Fincher poprvé přičichl k filmové práci, u které vydržel po čtyři roky a má podíl na nesmrtelných snímcích jako Návrat Jediho nebo Indiana Jones a Chrám zkázy. Sice malý, ale má.

Nakonec ale z trikové společnosti odchází za lepším a natáčí především hudební videoklipy. Na první pohled by se mohlo zdát režírování videoklipů jako podřadný druh režie, ale je nutné si uvědomit, že režii nepotřebují jenom celovečerní snímky, ale vedoucího je třeba v mnoha dalších odvětvích. A co se týče videoklipů, Fincher v nich byl skutečně velice zdatný. Dotáhl to tak daleko, že točí klipy pro Madoniny písně: Express Yourself a Vogue, přičemž za oba dva získává prestižní ocenění MTV Video music award.

vetrelec-3

Vetřelec opět v akci a lidé umírají Zdroj: Foto z filmu Vetřelec 3

Přelomový se ale pro Fincherovu tvorbu zdá rok 1992, kdy natáčí svůj filmový debut Vetřelec 3. Zlom to byl, ale ne takový, jaký by si přál. Po neuvěřitelných neshodách dojde během natáčení dokonce k režisérovu odchodu a film je pak doděláván někým jiným. Přesto se Fincherovo jméno objevuje v titulcích jako jediný režisér. Film samotný byl přijet jak kritiky, tak diváky velice vlažně. Snímek navazuje na druhý díl, jenže v prvních minutách umírá Newt i důstojník Hicks a Ripleyová zůstává sama. Už během natáčení se vedly vleklé spory mezi režisérem a produkcí. Scénář se několikrát přepisoval, měnily se kulisy (nakonec to dopadlo tak, že se vyhodilo 7 milionů za něco, co se ani nepoužilo). Snímek se nakonec trojnásobně zaplatil, ale byl to spíš hořký konec. Navíc po velice úspěšných dvou předchozích dílech, které vytvořily nesmazatelný vetřelčí kult, měl Fincher velice silnou konkurenci.

Skutečným režisérským průlomem, který z Finchera učinil režisérskou hvězdu, byl snímek Sedm (1995), novinami označený za „bohužel“ osmý nejděsivější film světa. Právem, protože zde Fincher předvedl svůj um a jedinečný talent pro psychotriller toho nejhrubšího zrna, který se může rovnat dílům samotného Alfreda Hitchcoka (jeho portrét naleznete zde). Název filmu reprezentuje sedm smrtelných hříchů, které dle středověkých kazatelů odváděly člověka od víry – obžerství, lakota, lenost, závist, hněv, pýcha a smilstvo. Podle nich vraždí sériový, velice vynalézavý, zabiják Kevin Spacey, kterého loví dvojice detektivů ve složení starého policejního mazáka Morgana Freemana a nováčka (jak ve filmu, tak profesně) Brada Pitta. Oba předvedli kvalitní herecký výkon, který v kombinaci s depresivní atmosférou, perfektními dialogy a především nervydrásajícím napětím, dokázal stvořit nezapomenutelné dílo.

hra

Plakát k filmu Hra s Michaelem Douglasem Zdroj: letstalkaboutbooks.net

U psychotrilleru Fincher zůstal i u svého dalšího díla. Snímek Sedm mu totiž vydělal jenom v Americe přes sto milionů dolarů, tudíž se rázem vyhoupl na velice žádaného režiséra. Hra z roku 1997 je, kdo by to byl řekl, o hře, do které se dobrovolně přihlásí znuděný milionář Michael Douglas. Fincher opět předvedl, co umí, protože scénář mu v tom hrál skvěle do noty. Hlavní postava i všichni diváci do samotného konce nemají o ničem to nejmenší tušení, takže si režisér hraje s jejich pocity jako kočka s myší.

A roku 1999 to přišlo, pomyslný vrchol Fincherovy kariéry, který zatím nepřekonal. Klub rváčů je adaptací slavného románu Chucka Palahniuka, který vyšel v roce 1996 (česky Volvox Globator, 2000), ve kterém naplno popisuje boj s konzumní společností. Film se od knihy skutečně v něčem odlišuje, přesto v něm zůstává perfektně zachovaný obsah revolty vůči stádnímu chování lidí. Násilím se sice ve filmu nešetří a krev cáká na všechny strany, jenže jeho přítomnost je až druhořadá. Ve snímku si opět zahrál Brad Pitt v roli charismatického psychopata Tylera Durdena, která mu vysloveně sedla. Jeho úplný protějšek hrál zcela nevinně vypadající Edward Norton, na kterém se během celého snímku nádherně pozoruje jeho názorový přerod. Skvěle vypointovaný konec už jen dodá celému snímku pomyslnou třešničku na dortu.

Následně natočil Fincher dva snímky, ve kterých opět používal to, co mu jde nejlépe – psychotrillery. Úkryt z roku 2002 a pak Zodiac (2007), ve kterém se režisér pustil do velice oblíbeného tématu nejděsivějšího a nejdokonalejšího sériového vraha, který nikdy nebyl dopaden, a který se podepisoval znamením zvěrokruhu.

Podivuhodny-pripad-Benjamina-Buttona

Je to Pitt, není to Pitt? Zdroj: blogs.theage.com

Minulý rok Fincherův snímek Podivuhodný případ Benjamina Buttona konečně získal Oscara. Bohužel, ne za režii, ani coby nejlepší snímek roku, protože tu mu přímo před nosem sebral Milk, ale po zásluze obdržel zlatou sošku za výpravu, make-up a speciální efekty. Hlavní hrdina ztvárněný opět Bradem Pittem se ve snímku jako takový objeví až po padesáti dvou minutách. Během této doby se na plátně pohybuje pouze cizí tělo, které má v obličeji namontovaný ten Pittův. Díky rozvleklosti film velice ztratil ze svého obsahu, který tak postupně vyprchal a nechával diváka občas až nudit mezi silnými scénami, ze kterých opět čiší emoce a napětí, takže film to rozhodně není špatný, přímo naopak, ale je třeba překousnou jeho rozvleklou délku.

Klub-rvacu

Pravidla jsou jasná, heci také, brzo si dají po tlamě Zdroj: snd.org

Do dalších let Fincher nezahálí a brzy by se měl na stříbrném plátně objevit snímek nový, který však svým názvem vypovídá, že bude z jiného soudku, než jsme byli doposud u psychotrillerového režiséra zvyklí. Ono popisovat vznik Facebooku zní sice zajímavě, ale nezbývá než počkat, jak se s tímto tématem vyrovná Fincherův talent pro hrůzostrašnou atmosféru.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Psychotriller má David Fincher v krvi