Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Tour de France jedoucí na banánu? Nic není nemožné na fotografiích Christophera Boffoliho

Kamila Nováková

Kamila Nováková

15. 8. 2011

FOTO: Cyklisté na banánu, Christopher BoffoliCyklisté zdolávající kopec nebo dělníci spravující silnici. Časté výjevy z běžného života. Ovšem, co když ten kopec je banán a silničáři se snaží zachránit naprasklý čokoládový košíček? Nesmysl? Nikoliv, to je svět na snímcích Christophera Boffoliho.

FOTO: Cyklisté na banánu, Christopher Boffoli

O tom, jak náročné je vyšlapat na banán, si můžeme nechat jen zdát Zdroj: Christopher Boffoli

Lidé jsou často uchváceni miniaturami. Výjimkou není ani americký fotograf Christopher Boffoli. Důkazem toho je série fotografií s názvem Disparity, který lze přeložit jako Nesourodost či Rozdílnost. Sbírka snímků, kterou začal Boffoli tvořit roku 2007, zachycuje malé figurky umístěné mezi potravinami. Není však prvním, kdo s tímto nápadem přišel. Jako příklad lze uvést tvorbu Waltera Martina a Palomy Muñozové, jež své postavičky vložili i do sněžítek a vytvořili tak akční i romantické scény.

FOTO: Potápěči na šálku čaje, Christopher Boffoli

Boffoliho snímky jsou velmi nápadité

Christopher Boffoli, který pochází ze Seattlu, se věnuje fotografování od roku 1985. Záběry z cyklu Disparity procestovaly velkou část USA a byly k vidění v mnoha amerických galeriích. Boffoli je však člověk všestranný, a tak působí i jako filmový producent a žurnalista. Jeho články byly publikovány na internetových serverech i v mnohých magazínech.

Jak přinutit figurku dělat stojku na jablku?

Za fotografováním panáčků stojí mnoho práce. Sice vám nikam neutečou a nestydí se jako živí lidé, avšak provádět stoj na hlavě (zřejmě součást ranní jógy) na červeném jablku není prácí lehkou ani pro figurku. Potraviny je třeba upravit. Umělec proto do povrchu vyhloubí párátkem drobné jamky, případně ještě použije nektar z agáve. Díky přírodnímu lepidlu jídlo nepřijde na zmar. Není divu, že si Boffoli objekty, které lze skonzumovat, pečlivě vybírá.

FOTO: Pracovníci na jahodách, Christopher Boffoli

Figurky na Boffoliho snímcích ožívají

Snímky možná nepůsobí zcela reálně, přesto jako by v nich byla špetka opravdovosti. Jako by si ti dva přátelé na lavičce ve stínu dýňového stonku skutečně povídali, policisté se zápalem vyšetřovali vraždu ostružiny a nabručený školník stíral hořčici na párku v rohlíku. Každý záběr je něčím jiný a vyvolává odlišné pocity. S nostalgií hledíte na nabalené děti brodící se závějí krému na muffinu a s pobavením na vodáky pádlující v louži rozlitého mléka. Přesto Disparity něco pojí. Ať už jsou výjevy romantické nebo naoko vážné, všechny vám zaručeně vykouzlí přinejmenším úsměv na rtech.

Chystáme exkluzivní rozhovor

V příštím týdnu se můžete těšit na rozhovor s Christopherem Boffolim. Co přivedlo Boffoliho k fotografování drobných figurek? Odpověď nejen na tuto otázku se brzy dovíte. Sledujte rubriku Divadlo a umění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tour de France jedoucí na banánu? Nic není nemožné na fotografiích Christophera Boffoliho