Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Toulky po českých rozhlednách: Středočeský kraj

Redakce

Redakce

16. 6. 2011

Máte rádi rozhledny? Staré, nové, vysoké či nízké? Čtěte náš seriál o českých rozhlednách. Tentokrát se podíváme na rozhledny ve středočeském kraji, kde je jich opravdu moc. Přinášíme ty nejzajímavější.

FOTO: výhled z rozhledny

Výhled z rozhledny, Foto: Alice Jendelová, Topzine.cz

Beroun. První z berounských rozhleden je na vrchu Děd asi 3 km od centra Berouna. Stavět se začala v roce 1893, stavba trvala čtyři měsíce a materiálem byly cihly z Králova Dvora u Berouna. Rozhledna je otevřena bez omezení a vypravit se na ni můžete pouze pěšky, auto musíte nechat v obci Zdejcina a vydat se na kilometr a půl dlouhou procházku.

Další rozhlednu, sloužící také jako vodojem, najdete na Městské hoře. Stavba 14 metrů vysoká a postavena byla v roce 1936. Plné vstupné činí 10 korun. Pod rozhlednou je známé berounské medvědárium s Vojtou, Kubou a Matějem.

Čtěte také náš první díl  – věnovaný rozhlednám v Praze

Kousek od Berouna v obci Lhotka můžete vystoupat na 45 metrů vysokou telekomunikační věž, která byla postavena před čtyřmi roky. Vyhlídka je 24 metrů vysoko a výhled máte do krásné přírody CHKO Křivoklát. Vstupné je opět 10 korun. Otevřena je od dubna do října do 17:00 (kromě července a srpna je přístupná pouze v pátek, o víkendech a svátcích).

V okrese Beroun dále naleznete:

  • Kamennou věž na vrcholu Studeného vrchu v Brdech u Hostomic a Dobříše (17,5 m vysoká)
  • Třenická hora u Cerhovic (30 m vysoká)

Kladno

Restauraci s vyhlídkou naleznete na Kožově hoře asi 2 km od Kladna. Postavena byla roku 1930. Za dobré viditelnosti uvidíte i Jizerské hory a Krkonoše. Vstup je zdarma a otevřeno mají každý den od 11:00 do 23:00.

V okrese Kladno dále naleznete:

  • Vysoký vrch u Bratronic (10 m vysoká, původně zde stála rozhledna známá z filmu Báječná léta pod psa)
  • Lísky u Slaného – vysílač s rozhlednou (35 m vysoký)

Kutná Hora

V Bohdaneči na Kutnohorsku můžete navštívit rozhlednu Bohdanku, která je postavená z kulatého dřeva a je nejvyšší svého druhu v ČR a druhá nejvyšší v Evropě.

Ocelová telekomunikační věž slouží jako rozhledna také ve Vysoké u Miskovic. Výška je 35 metrů a vyhlídková plošina stojí o deset metrů níž. Postavena byla roku 2002. Na vrcholu Vysoké se nachází 300 let stará zřícenina kláštera z roku 1697.

V okrese Kutná Hora dále naleznete:

  • Březina u Žandova (45 m vysoká, klíč k dispozici v obci Žandov)
  • Petrovice II v Posázaví (45,5 m vysoká věž)

Příbram

V roce 1970 byla postavena rozhledna na Třemšíně kousek od Rožmitálu pod Třemšínem. Vrchol Třemšína je bohatý svou historií – první vyhlídkovou stavbu postavil pražský arcibiskup František Schönborn roku 1888, ale bohužel byla o sedm let později poničena bouří a rozebrána. V nynější době by měly existovat plány na vybudování nové rozhledny. Vysoká je 11 metrů a přístupná bez časového omezení a zdarma.

V celkové výšce 42 metrů je rozhledna Veselý Vrch u Mokrska. Návštěvníkům umožňuje výhled z plošiny, která je 25 metrů nad zemí a postavena byla v roce 1999 jako telekomunikační věž.

V okrese Příbram dále najdete:

  • Langova rozhledna v obci Kovářov. V blízkosti stojí chata Onen svět. Je 14 metrů vysoká, dřevěná a nabízí výhled na přehradu Orlík.
  • Hodětín (Kuníček) u Petrovic (přes 60 m vysoká, plošina ve 36 m, ale vyhlídka je možná už z podstavy 9 m)
  • Drahoušek u Osečan (47 m vysoká, vstupné 15 korun)
  • Vojna u Příbrami (18 m vysoká, plošina 13 m)

Pokud nemáte blízko ani k jedné z těchto rozhleden, nabízíme stručný přehled dalších měst:

Okres Nymburk:

  • Romanka u Hrubého Jeseníku – má trojúhelníkový půdorys a je vertikálně rozčleněna do několika pater s vyhlídkovými plošinami, nejvyšší je ve výšce 26 metrů

Okres Praha-východ:

  • Mandava u Velkých Popovic – Sulice, zároveň i památníkem, výhled je přes stromy omezený, protože vyhlídka se nachází 10 metrů nad zemí

Okres Benešov:

  • Neštětická Hora u Neveklova – památník selského povstání, je přístupná bez omezení a autem dojedete asi kilometr od ní, vysoká je 16 m

Okres Mělník:

  • Hradišť u Kadlína – postavena z popudu místního kronikáře v roce 2006, vysoká 19 metrů, vyhlídka je 15 metrů nad zemí
  • Vrátenská hora u Mšena – původně zde stála hasičská věž, lze vidět hrady Bezděz a Ralsko a za dobré viditelnosti i část Jizerských hor, vysoká 42 m, plošina ve výšce 25 m
FOTO: Rozhledna Velká Buková

Rozhledna Velká Buková, Foto: Alice Jendelová, Topzine.cz

Okres Rakovník:

  • Mackova hora u Nového Strašecí – vyhlídka z plošiny 20 metrů nad zemí, věž má celkově 36 metrů. Přímo u rozhledny je parkoviště, vstupné je 20 korun a otevřeno je od května do září o víkendech a během prázdnin i ve všední dny kromě pondělí (vždy do 16:00).
  • Velká Buková – nově postavená rozhledna, parkoviště je hned pod rozhlednou, kromě aut a kol zde mohou „zaparkovat“ také koně, za dobré viditelnosti můžete vidět i Krušné hory. Otevřeno je denně od dubna do září a vstupné je 15 korun.
  • Tobiášův vrch u Jesenice – ve výšce 25 metrů je umístěna vyhlídková plošina, celková věž má 48 metrů. Autem můžete dojet až k rozhledně. Otevřeno je od května do září do soboty.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Toulky po českých rozhlednách: Středočeský kraj