Menu
TOPZINE.cz
Cestování

5 nejnebezpečnějších řek světa. Ponořte se mezi víry a dravé ryby

Redakce

Redakce

21. 1. 2019

Voda, nezbytná pro existenci života, je v mnoha zemích nedostatková a uctívaná, ale také obávaná.  Dává život, ale nosí také smrt. Pojďte s námi proplout pět nejnebezpečnějších řek světa.

Řeka Brahmaputra je dlouhá asi 1 800 kilometrů a protéká jihozápadním Tibetem, Čínou, Indií a Bangladéší. V době tání sněhu v Himálajích způsobuje povodně a její proud je velmi silný a nebezpečný. V Bangladéši se Brahmaputra setkává s Gangou a společně se vlévají do Bengálského zálivu, čímž tvoří největší říční deltu na světě.

V Africe vládne nebezpečím Kongo

Řeka Kongo, dříve nazývaná Zair, protéká západem centrální Afriky.  Se svými 2 992 mílemi délky je druhou nejdelší a nejsilnější africkou řekou a druhou nejvodnější řekou na světě. Její ohromná masa vody oslazuje oceán do vzdálenosti 75 kilometrů od břehu. Na její průtok mají vliv převážně bohaté dešťové srážky. Z hlediska zásob vodní energie zaujímá Kongo první místo na světě, z toho se však využívá pouze zanedbatelné množství.

Ve střední části Konžské pánve se řeka a její přítoky Ubangi a Sanga spojují a vytvářejí jednu z největších periodicky zaplavovaných oblastí na Zemi. Další nebezpečnou částí řeky je Hell Gate, 75 mil dlouhé údolí plné nebezpečných peřejí.

FOTO: Vodní cesta po řece Yang tse

Dravý proud a vodní víry, to je řeka Yang tse , Zdroj: youtube.com

Yang tse, největší a nejdelší asijská řeka, je nazývaná také Zlatou řekou. Její 3 964 mil dlouhý tok protéká Čínou a vlévá se do Východního čínského moře. Její dravý proud s vodními víry po celý rok posilují silné srážky a před její přílivovou vlnou neochrání ani přehrady, budované na ochranu proti povodním. Její proud se využívá jako silný zdroj elektrické energie. Nebezpečná není jen řeka, ale také rokle podél řeky, kde se nachází nebezpečné silnice.

Dva veletoky Jižní Ameriky

Orinoko pramení v horách Delgado Chalbaud a její 1 330 mil dlouhý tok protíná tropické pralesy Kolumbie a Venezuely až do Atlantského oceánu. Ústí jednoho z jejích ramen objevil už Kryštof Kolumbus roku 1498.

Top 10 nejvýznamnějších řek světa. V hlavní roli piraně i náboženství

Hladinu Orinoka ovlivňují především dešťové srážky. Za sucha činí jeho průtok zhruba 7000 m³ za sekundu, při povodních až 55 000 m³ za sekundu. V období dešťů tak řeka dosahuje šířky 22 kilometrů a hloubky až 100 metrů.

FOTO: Pralesy na břehu Orinoka

Orinoko je třetí nejdelší řeka Jižní Ameriky

A která řeka je tou největší a nejnebezpečnější řekou světa? Jednoznačně Amazonka. Spolu se svými přítoky představuje Amazonka největší systém vnitrozemských vodních cest na světě a ačkoli má vysoký stav vody po celý rok, je známá pro své vysoké přílivy. V oblasti ústí způsobuje příliv tzv. hlomozivou vodu, která představuje prudkou vlnu vysokou 4 až 5 metrů, která se rychle a s duněním valí po řece a zatopuje a rozrušuje břehy.

FOTO: Proud řeky Amazonky.

Satelitní snímek Amazonky

Také rostlinný a živočišný svět Amazonky je velmi bohatý. Roste zde obří leknín viktorie královská a žije jedna třetina celosvětové sladkovodní fauny, tj. 2 000 druhů. Z nich je známá především dravá ryba piraňa a arapaima velká dosahující délky až 4 metry.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

5 nejnebezpečnějších řek světa. Ponořte se mezi víry a dravé ryby