Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

TOP 5 bojových scén Stevena Seagala. Uhne kulce a hrozí trojitou bradou

Jiří Hannich

Jiří Hannich

19. 11. 2011

Nekompromisní hrdina pochybných akčních filmů Steven Seagal má za svou dlouholetou kariéru a na kontě nespočet bojových scén. TOPZINE. cz přináší pětici těch nejzábavnějších a zároveň nejbizarnějších z nich.

Zřejmě Stevenův nejlepší film – Přepadení v Pacifiku, Zdroj: distributor filmu

Steven Seagal se narodil 10. dubna roku 1952 v americkém Michiganu. Už jako malý kluk se začal zajímat o bojová umění, a tak není divu, že se po nějakém čase bojovým sportům začal věnovat. Konkrétně to bylo na fotbalovém zápase, na který ho otec vzal. O přestávce měl vystoupení mistr bojových umění, který zápasil proti mnohonásobné přesile. Výkon starého mistra, který si s přesilou lehce poradil, Stevena opravdu uchvátil.

Rychlejší než kulka (Lovec policajtů, 2001)

Steven Seagal se poněkud rozladěn vrací z hodiny kurzu sebeovládání, kde se má naučit zvládat své emoce a jak předejít tomu, aby se zbytečně nerozhněval. Ale co se nestane – skupina výrostků se snaží odcizit jeho automobil. Když je Steven slušně upozorní, že by měli dát ruce pryč od jeho vozu, hoši si to špatně vyloží a strhne se bitka.

Steven odrovná chlápka s baseballovou pálkou, chlápka s tyčí, chlápka s nožem (jen pro zajímavost: všimněte si špatného střihu, kdy postavy bez jediného pohybu mění pozice) a pak to přijde – Steven se v mžiku vyhne letící kulce, jež by ho jinak zasáhla přímo do spánku, a přemetem z místa kopne protivníka do hlavy. Terapeutka není příliš nadšená, zato Stevenova dušička má klid: svět se díky němu zbavil dalších otravných zlosynů.

Nakládačka na kolenou (Těžko ho zabít, 1990)

Steven si to takhle jednou nakráčí do obchodu pro šampaňské a plyšovou opičku (čtete správně, pod maskou drsňáka se totiž skrývá citlivá povaha… nebo plyšový fetišista), když najednou dojde k přepadení. Sympatický prodavač schytá kulku a gauneři se vrhnou na Stevena. Je jasné, že něco takového neměli dělat.

Vůdci gangu se do přímé konfrontace zase tolik nechce, ale když zbyde jako poslední, nemá na výběr. Steven ale ukáže, že je opravdu dobrák: odhodí pušku a dokonce si klekne, aby měl nožem ozbrojený protivník alespoň trochu šanci. Byť darebák na smířlivé gesto odpovídá zcela opačnou mincí, Steven mu ještě jako bonus srovná kosti. Sláva dobrotivému Stevenovi!

Tak trochu jiný kulečník (Nemilosrdná spravedlnost, 1991)

Steven hraje policistu, jenž přišel o kolegu a chce vypátrat jeho vraha. Proti mafii stojí zcela sám, svými nevybíravými metodami vyšetřování však nahání strach i těm nejbrutálnějším gangsterům.

V této scéně Steven navštíví členy mafie přímo u nich v baru. Zatímco se padouši vykecávají, Steven zamotá do ručníku kulečníkovou kouli a použije ji jako účinnou zbraň. Účet za zubaře nebude levná záležitost… Rovněž zaujme šermovačka s tágy a opakovaný úklid poskoka do telefonní budky. Inu, takhle to koulí Steven Seagal.

Já už budu hodný, pane učiteli (Aljaška v plamenech, 1994)

A zase bitka v baru, tentokrát ale na Aljašce, kde Steven pomáhá indiánům a zachraňuje životní prostředí. Film Aljaška v plamenech je jediným počinem, k jehož realizaci Steven Seagal přispěl jako herec a zároveň jako režisér. Doufejme, že to tak zůstane… Jde totiž o snímek překypující idiotskými hláškami, zoufalou snahou o dosažení lynchovské estetiky, s nudným příběhem a trapnou ekologickou propagandou. Kromě toho se tu Steven celou dobu pozérsky producíruje v indiánském outfitu.

Výchovný aspekt snímku je dobře poznat i v uváděné bojové scéně: Steven si s protivníkem zahraje plácanou, aby jej za vlídných hudebních tónů a před chápavými pohledy ostatních hostů poučil o tom, jak se chová opravdový chlap.

Trojitá brada do boje (Bestie, 2003)

Je to ale mňamka, ty hamburgery, viď Stevene? Ani černý úbor nemá šanci skrýt, že Steven Seagal značně přibral na váze. Proto šetří každým pohybem a spíše vyčkává, s čím na něj vyrukují jeho soupeři. Ovšem i tak je to zábava. Zatímco v pozadí slyšíme cosi, co nápadně připomíná skotské dudy, tancují kolem Stevena asijští bojovníci s mačetami.

S nástupem metalového soundtracku se rozjede také akce: jak agilní nepřítel poletuje všude kolem, Stevenovi bohatě stačí, když ho svou mohutnou paží zachytí ve vzduchu a povalí na zem, prošlápne mu vahou svého prostorově výrazného těla holeň, popřípadě svým chirurgicky přesným okem rozpozná okamžik, kdy vyhmátnout z jeho rukou mačetu a propíchnout mu břicho – to pak borec odletí několik metrů daleko. Stevenova trojitá brada ovšem varuje: jezte raději zeleninu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 5 bojových scén Stevena Seagala. Uhne kulce a hrozí trojitou bradou