Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

TOP 10 největších kasovních trháků v USA za loňský rok. Který film vydělal nejvíce?

Statistiky nejvýdělečnějších filmů v amerických kinech jsou bezesporu velmi zajímavou záležitostí. To, že je film kvalitní, totiž ještě neznamená, že přiláká diváky do kin a naopak. Některé položky v žebříčku deseti filmů, které v roce 2010 ve Spojených státech nejvíce vydělaly, tak rozhodně překvapí.

Bojovný Karate Kid přilákal do kin spousty diváků, Zdroj: distributor filmu

Desáté místo obsadil remake filmu z roku 1984 se shodným názvem – Karate Kid. O příčku výše skončil snímek Jak vycvičit draka. Animované filmy obecně měly v loňském roce velký úspěch, v žebříčku najdeme celkem čtyři.

Osmé a sedmé místo patří hned dalším z nich. Příběhy zeleného zlobra z bažiny nás provází téměř deset let, a tak není divu, že i závěrečný díl shrekovské tetralogie s názvem Shrek: Zvonec a konec vzbudil takový zájem. Ještě o něco víc však zaujal snímek o napraveném zloduchovi Já, padouch. Na šestou pozici se probojovala první polovina závěrečného dílu čarodějnické série o Harry Potterovi. Dá se tedy předpokládat, že ve statistikách pro letošní rok bude Harry Potter a Relikvie smrti, část 2 úřadovat také a nejspíš ještě na vyšších místech.

FOTO: Speciál Harry Potter

Snímek na páté příčce oslňuje nejen svými zisky, ale i spoustou nominací na filmové ceny. Christopher Nolan přišel po úspěšném Temném rytíři s dalším skvostem. Jeho jméno zní Počátek a jeho americké výdělky téměř atakují třísetmilionovou hranici. Těsně pod stupni vítězů skončil další díl z velmi rozporuplné série Twilight. Ať už hovoří jeho odpůrci jakkoliv, Twilight sága: Zatmění měla v amerických kinech ohromný úspěch.

A konečně se dostáváme k medailovým pozicím! Na třetím místě skončilo pokračování o železném muži v hlavní roli s Robertem Downeym Jr. Iron Man 2 s výdělkem v hodnotě lehce nad 312 milionů dolarů.

Robert Downey Jr. jako Iron Man zaujal i podruhé, Zdroj: distributor filmu

Byť kritiky nebyly k Alence v říši divů zrovna shovívavé, dvojice Tim Burton a Johnny Depp prostě táhne a baví. Jejich poslední společný film si tak došel až pro stříbrnou medaili s více než 334 miliony dolarů v kapse.

A který film tedy vydělal za rok 2010 úplně nejvíce? Ti pozornější z vás již možná tuší, ostatní nebudu déle napínat. Až na samotný vrchol žebříčku se probojovala animovaná legenda Toy Story 3: Příběh hraček. Se svými americkými výdělky v hodnotě 415 milionů dolarů neměl tento film v podstatě konkurenci. Spolu s druhým umístěným, tedy zmiňovanou Alenkou v říši divů, se navíc dostal do TOP 10 největších kasovních trháků ve Spojených státech vůbec!

Nejvýdělečnější filmy za loňský rok v USA:

1. Toy Story 3: Příběh hraček – 415 milionů dolarů

2. Alenka v říši divů – 334,1 milionu dolarů

3. Iron Man 2 – 312,1 milionu dolarů

4. Twilight sága: Zatmění – 300,5 milionu dolarů

5. Počátek – 292,5 milionu dolarů

6. Harry Potter a Relikvie smrti, část 1 – 272,8 milionu dolarů

7. Já, padouch – 250,8 milionu dolarů

8. Shrek: Zvonec a konec – 238,3 milionu dolarů

9. Jak vycvičit draka – 217,5 milionu dolarů

10. Karate Kid – 176,5 milionu dolarů

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 10 největších kasovních trháků v USA za loňský rok. Který film vydělal nejvíce?