Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Tomáš Klus reaguje na Ruppertovu výzvu a končí s Českým slavíkem

Adam Vrána

Adam Vrána

29. 11. 2013

Letošní ročník ankety Český slavík má nečekanou dohru. Vyřazení rappera Martina Pohla alias Řezníka pro nevhodnost textů jeho písní donutilo k vrácení ceny nejprve frontmana Monkey Business Matěje Rupperta. Nyní na vzniklou situaci reaguje i zpěvák Tomáš Klus.

FOTO: Tomáš Klus

Se současnou podobou Slavíků se nelze ztotožnit, říká Klus. | Zdroj: Livenatino

Vyřazení Řezníka ze soutěže vysvětlují pořadatelé právními předpisy, které znemožňují spojovat reklamu a zároveň propagovat násilí či kterékoliv jiné protilidské aspekty. Podle právního zástupce organizátorů Petra Kůta tak došlo k porušení soutěžních pravidel a rapper mohl být na základě toho vyloučen.

Pohl byl diskvalifikován před ukončením hlasování, což je důvod, proč se ceny nehodlá vzdát současný vítěz kategorie Hvězda internetu Jonáš Čumřik alias Johny Machette. Jeho manažer argumentuje počtem hlasů, které podle informací pořadatelů hlasy ve prospěch Řezníka převyšovaly. Zároveň se odvolává na vyšší počet fanoušků na Facebooku, stejně jako na sledovanost jeho videí na YouTube.

Úsudek si udělejte sami, vyzývají organizátoři Slavíka

Ruppert z Monkey Business ale na celou situaci nahlíží z jiného úhlu. Ve svém oficiálním prohlášení uvádí, že výsadu udávat, co se v kultuře smí, by si neměl kdokoliv přivlastňovat. „Nikdo nemá právo být arbitrem vkusu. Je to nebezpečný precedens, jenom dokreslující situaci ve společnosti. Tímto apeluji na své kolegy držitele Slavíků, aby učinili podobné gesto, a dali tak jasně najevo nevoli se současnou situací v Českém slavíkovi.“

Na výzvu téměř vzápětí přistoupil loňský vítěz v kategorii zpěváků Tomáš Klus, který se rozhodnutím soutěže se do budoucna neúčastnit stal už druhým držitelem Slavíka, jenž se od ní otevřeně distancuje.

Kromě diskvalifikace Řezníka mu vadí přehnaná okázalost celého slavnostního ceremoniálu, stejně jako rozdíly mezi proklamovanými a skutečnými záměry soutěže. „Odhlašuji se tímto z ankety Český Slavík Mattoni, protože nejsem s to ztotožnit se s něčím, co se nějak tváří a jinak je,“ napsal dnes odpoledne na svůj profil na Facebooku.

Šéf ankety Jaroslav Těšínský je momentálně v zahraničí a pro vyjádření mu údajně chybí dostatek informací. Zároveň ale vyzývá veřejnost, aby se s tvorbou diskvalifikovaného rappera seznámila a sama posoudila, zda šlo v takovémto případě o krok relevantní, či nikoliv.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tomáš Klus reaguje na Ruppertovu výzvu a končí s Českým slavíkem