Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Tolstoj opět ožívá. Knižní klasika Vojna a mír se dočká seriálu

Ani sto let po smrti autora není pozdě na televizní adaptaci jeho díla. Nejrozsáhlejší dílo jednoho z hlavních představitelů ruského realismu by se na obrazovky mohlo dostat už letos.

FOTO: Vojna a mír - koláž

Knihy sklidily ve světě obrovský úspěch. Naváže na něj i seriál? Koláž: Vendula Kadlecová

Vojna a mír patří nejen mezi nejvýznamnější počin samotného Lva Nikolajeviče Tolstého, ale důležitou pozici na žebříčku světové literatury zaujímá dodnes. Čtyřdílný román mapuje nesnadné osudy lidí všech sociálních vrstev během napoleonských válek. Děj se zaměřuje hlavně na šlechtické rody Rostovových a Bolkonských a na mladého hraběte Pierra Bezuchova, přes kterého Tolstoj vysílá svým čtenářům své nejdůležitější myšlenky.

Celou epopej ale tvoří více než 250 postav hlavních i vedlejších, a tak není divu, že jen samotné obsazování seriálu dalo tvůrcům pořádně zabrat. BBC ve spolupráci s The Weinstein Company nakonec do hlavních rolí obsadila Lily James (Hněv Titánů, Panství Downtown) coby roztomilou Natashu Rostovovou, Jamese Nortona (Škola života, Rivalové) jako prince Bolkonského a pro postavu Pierra Bezuchova zvolila Paula Dana (Malá Miss Sunshine, 12 let v řetězech).

FOTO: Popelka - Falcon

Budoucí Natasha Rostovová bude v kinech okouzlovat už v březnu jako Popelka. Zdroj: Falcon

Za seriálovou verzí Vojny a míru stojí Andrew Davies, který se scenáristicky podílel na obou dílech Bridget Jonesové, vyhrál cenu Emmy za britskou verzi Domečku z karet či minisérii Malá Dorritka a za sebou má úspěchy i se seriály podle světových klasik Pýcha a předsudek nebo Rozum a cit. Vypadá to, že šestidílná seriálová vzpomínka na jednoho z největších spisovatelů je v dobrých rukou, a jak říká sám Davies, rozhodně je na co se těšit.

„V těch třech postavách je úplně všechno: idealistický Pierre potácející se v chaosu a nerozhodnosti, Andrei Bolkonský coby pohodový pan Darcy a nakonec mladinká Natasha, která je pravděpodobně nejpřitažlivější hrdinkou v literatuře vůbec,“ rozplývá se scenárista. „Navíc jsou všichni tři obklopeni hotovou plejádou nezapomenutelných postav, které do příběhu vnášejí napětí, lásku, přátelství, ale i zradu. Nic tam nechybí,“ uzavírá Davies.

Pro ty, kterým chybí datum premiéry, zatím nemáme dobré zprávy. Začátek vysílání zatím nebyl stanoven, proslýchá se ale, že by se Vojna a mír mohla dostat do televize ještě koncem tohoto roku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tolstoj opět ožívá. Knižní klasika Vojna a mír se dočká seriálu