Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Tohle byli rockoví králové 90. let. Podívejte se, kdo tehdy frčel

Redakce

Redakce

21. 8. 2011

!Anketa!V době, kdy naše generace přicházela na svět, oni byli zavření ve zkušebnách a dávali dohromady kapely, které zásadně ovlivnily devadesátá léta. Připomeňte si je s námi.

Nirvana: Sebedestruktivní energie

Cestu ke slávě kapele otevřel singl Smells Like Teen Spirit, vydaný v roce 1991, z alba Nevermind. Popularita skupiny rychle stoupala, a to se bohužel negativně podepsalo na jejích členech, zejména na frontmanovi Kurtu Cobainovi. Po svých drogových eskapádách spáchal roku 1994 sebevraždu, a to byl konec celé kapely.

Nikdo určitě nemůže pochybovat o tom, že kapela patří k největším rockovým mezníkům 90. let. Dodnes její písničky ovlivňují spoustu mladých lidí, hudba Nirvany je nadčasová. I když se nejedná o žádné složité hudební variace, tři akordy a nezaměnitelný projev Kurta Cobaina více než stačí.

Čtěte také o smrti Kurta Cobaina

Rage Against the Machine: Vztek proti nespravedlnosti

Kapela vznikla v roce 1991 v Los Angeles. Kytarista Tom Morello viděl Zacka de la Rocha rapovat v jednom klubu, byl ohromen a zeptal se ho, zda by se nechtěl přidat k jeho kapele. Pak to šlo ráz na ráz a byla na světě skupina, která je dodnes známá svými revolučně levicovými texty. Rage Against the Machine znamená Hněv proti stroji, a právě tím strojem může být myšlena společnost či vláda.

V roce 1999 se RATM oficiálně rozpadli, ale v roce 2007 znovu obnovili svou činnost a o další rok později už hráli například na festivalu Rock am Ring v Německu. Kapela zaujme fanoušky zejména kombinováním různých stylů jako například hip hopu, rocku, metalu či funku.

Green Day jsou stále na vrcholu

Billie Joe Armstrong, Mike Dirnt a Tré Cool jsou momentálně světovou punk rockovou jedničkou. Už jejich přelomové album Dookie, vydané v roce 1994, kapele vyneslo přes deset milionů prodaných kopií v USA.

V roce 2004 vydali album American Idiot, které jim zaručilo obnovení slávy, jež za tu dobu lehce upadla. Podařilo se jim oslovit mladší generace, a tím si vysloužili úspěch až do dnešních dnů. Kapela obdržela čtyři ceny Grammy a spoustu dalších, například od MTV. Green Day jsme mohli vidět vystupovat i vloni v Praze.

Oasis: Rozhádaní bratři Gallagherovi nechali kapelu padnout

Oasis vznikli v Manchesteru roku 1991 přetvořením původní skupiny Rain. Název Oasis si zvolili podle oázy vyobrazené na plakátu v pokoji jednoho z členů kapely. Jejich poznávacím znakem jsou tóny zdeformované zesilovačem, jinak se jejich hudební žánr řádí do skupiny britpop.

Do roku 2009 prodali sedmdesát milionů nahrávek po celém světě. Vyhráli také spoustu různých ocenění. V srpnu 2009 se známí bratři Gallagherovi rozhádali a Noel se rozhodl Oasis opustit.

The Smashing Pumpkins jsou dnes kapelou jednoho muže

Jsou jednou z nejznámějších kapel devadesátých let. Založil ji hlavní leader Billy Corgan roku 1988 v Chicagu a po celou dobu držel dění ve skupině pevně v rukou. Smashky jsou často srovnáváni s Nirvanou či Pearl Jam. Hudba kapely má dvě strany. Jedna je alternativní rock a grunge, druhá zahrnuje především melancholické balady.

V roce 2000 došlo k rozpadu, ale o sedm let později se opět sešli a vydali další album. Momentálně dál fungují, ale v kapele zbyl z původní sestavy právě jen Corgan. Veškeré spekulace o reunionu klasické sestavy tvrdě odmítá.

Foo Fighters: Comeback nenapravitelného klauna

Po rozpadu Nirvany Dave Grohl nezahálel a již v roce 1995 vytvořil nový projekt. Na rozdíl od Kurta Cobaina nikdy neholdoval drogám a chtěl, aby jeho kapela byla stabilnější. To se mu zjevně podařilo.

Foo Fighters jsou dodnes spolu, koncertují a vydávají nové songy. Jsou velmi úspěšní a mají spousty příznivců. Tři z jejich šesti alb byla oceněna cenou Grammy a řada jejich písní se stala součástí soundtracků k filmům. Název Foo Fighters si vybrali podle výrazu z druhé světové války, kterým označovali američtí piloti neidentifikovatelné létající objekty.

[poll id=“90″]

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Tohle byli rockoví králové 90. let. Podívejte se, kdo tehdy frčel