Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Temný stín nad L. A. na DVD: Melodramatický závěr utápí celý film

Eliška Nová

Eliška Nová

22. 1. 2012

Temný stín nad L.A. je policejní thriller jak vyšitý. Se vším, co k němu patří. Tedy korupcí na všech možných pozicích, hodnými a zlými policajty i akčními přestřelkami. Možná právě proto, že všechno sedí a nic nevyčuhuje, je filmem průměrným.

Kurt Russell táhne celý film. Zdroj: distributor filmu

Film

Detektiv Perry je už u policie dlouho. A je to znát. Za ty léta se z něj stal cynik. Jeho kolega Bobby je naopak nováček, kterému ještě zbyly iluze. Musí nejen ustát slyšení před komisí kvůli zbití podezřelého černocha, ale i vyšetřit  vraždu. Jejich nadřízený ovšem nemá zájem na tom, aby chytili pravé viníky.

Jamese Ellroy píše především scénáře s krimi tematikou a inspiruje se skutečnými událostmi. Tak tomu bylo na příklad u Černé Dahlie. Temný stín nad L. A. má také svůj reálný základ. Čerpá ze skutečných rasových nepokojů v L .A., jež propukly po zbavení viny čtyř policistů, kteří brutálně zbili černocha Rodneyho Kinga. O případu se široká veřejnost dozvěděla díky amatérskému videu jednoho svědka. Podobným videem začíná i Temný stín.

James Ellroy je americký spisovatel, scenárista a esejista žijící v Los Angeles. Jako autor se věnuje převážně kriminální tematice. A není se čemu divit. Jeho matka byla zavražděna, on sám má za sebou kariéru zloděje a alkoholika. Když přestal pít, stal se nosičem holí, což mu umožnilo psát. Na svém kontě má scénáře k filmům Černá Dahlia, L. A. – Přísně tajné nebo Street Kings.

V režii Rona Sheltona jsou právě nepokoje na celém filmu nejvíce uvěřitelné. Největší hvězdou filmu je pak bezesporu Kurt Russell v roli Perryho. Ostatní, snad kromě Brendana Gleesona v roli padoucha ve vedení, mu nestačí a je to zoufale vidět. Zatímco Russell dokázal detektivovi vtisknout pořádnou dávku lidskosti se všemi chybami, Scott Speedman v roli jeho parťáka Bobbyho se topí ve své unylosti.

Jakoby se ale Ellroy při vykreslování postav zabýval jenom Perrym a ostatní prostě odflákl. Takže chyba rozhodně není jen na herecké straně. Mizerné výkony akorát dávají vyniknout nepropracovaným charakterům. Perry není prvoplánovým hajzlem, jen policajtem, kterého léta fízlování dávno semlely. Na svém nadřízeném vidí chyby, ale kvůli tomu, že mu připomíná jeho otce a časy, kdy byli s jeho otcem parťáci, mu zakazuje myslet si o něm či jeho práci něco špatného. Není potřeba se bouřit. Zadržujeme padouchy a ne nevinné. Nevadí, že za něco jiného, než provedli. Probere ho jedině pořádná rána mezi oči.

Kurt Russell zase točí s Tarantinem. Objeví se v jeho westernu Django Unchained. Po boku otroka Jamieho Foxxe a otrokáře DiCapria!

Speedman vedle Russella je prostě k smíchu. Své postavě nevtiskl nic, kromě až okatě hezounké tvářičky, za kterou se skrývá jedině slabošství. Dialogy mu lezou z pusy nevěřícně. Stejně špatně je na tom i Ving Rhames v roli posledního policajta v L. A., který ještě touží po spravedlnosti.

Nepokoje v Los Angeles

Temný stín neztrácí tempo a nenudí. Dokonce se o něm i dá říct, že není zcela jasně předvídatelný. Díky bohu za to. Napětí je totiž vedle Russella to, co vás udrží u obrazovky. Nevadí ani retro styl, který je celkem přesný. To vše  ale scénář utopil v melodramatickém závěru, který by zasloužil vystřihnout. Nic jiného se s ním totiž provést nedá. Bez něj by hodnocení vyskočilo o kousek výš. I tak by se ale nejednalo o žádný skvost.

DVD

Laciný obal, který opravdu nenapoví, že jde o film z roku 2002, spíš z doby o dekádu pozadu, kde je děj situován. Hůř je na tom ale hlavní nabídka s podivnou animací dopravních značek a semaforu (proč??). Navrch blikající nápis City of Los Angeles jako z laciného erotického klubu.

Samotná nabídka je nepřehledná. Což je pravděpodobně záměr. Člověku tak zabere pár minut, než mu úplně dojde, že pod sekcí Bonusy se opravdu skrývají jen dva trailery a nic víc. Stejně si pak myslí, že jen musel špatně vidět. Takže odpad za lež a její kamufláž!

Temný stín nad L. A. (Dark Blue)

Akční/Thriller/Drama/Krimi
USA/Velká Británie/Německo, 2002, 113 min

Režie: Ron Shelton
Hrají: Kurt Russell, Scott Speedman, Michael Michele, Ving Rhames, Brendan Gleeson, Kurupt, Dash Mihok, Jonathan Banks, Lolita Davidovich, Khandi Alexander, Marin Hinkle, Graham Beckel, Master P, Jamison Jones, Darrell Foster, Michael Bentt, Tom Todoroff

Zvuk: 5.1 česky, anglicky
Titulky: české, slovenské
Bonusy:

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: odpad

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Temný stín nad L. A. na DVD: Melodramatický závěr utápí celý film