Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Temná symfonie Dimmu Borgir rozběsní Prahu

Redakce

Redakce

30. 9. 2010

Norští black metalisté Dimmu Borgir, Zdroj: oficiální myspaceSobotní podvečer 9. října bude ten pravý čas na to otevřít šuple s make-upem a mocně si pomazat tvář black metalovým warpaintem.  Poté na sebe navléct ze zaprášené almary středověký oblek a vyrazit na 19. hodinu do kulturního domu Vltavská na pražských Holešovicích. Zde, pod rouškou tmy vystoupí v současné době zřejmě největší ikona norského černého kovu – mocní Dimmu Borgir.

Kapela Enslaved, Zdroj: oficiální myspace

Celý večer bude pódium obsazeno výhradně norskými interprety a nutno dodat, že variabilita bude dost výrazná. Jako první udeří do strun v našich končinách neznámí Sahg, kteří budou prezentovat svoje letošní album s podivným názvem III. Tato poměrně mladá kapela se pokusí rozhýbat publikum osobitým mixem heavy metalu, doom metalu a rocku s očividným odkazem na kapely jako Deep Purple nebo Black Sabbath. Rozhodně jde o netradiční volbu supportu pro jinak black metalově laděné turné.

S dračí hlavou na vlnách

Dalšími bratry ve zbroji na turné Darkness Reborn jsou slovutní Enslaved z města Bergen, kteří brázdí peřeje metalové hudby již více než 19 let. Za tuto úctyhodnou dobu stihli vydat 11 plnohodnotných alb a posunout hranice stylu zvaného black metal do velmi originálních mezí. Od prvních desek, silně ovlivněných barvitou severskou mytologií plnou vikingů a bohů se pětice tematicky posunla až do filozoficky laděných sfér. Vývoj stylu lze sledovat od pohanského pagan black metalu až po progresivní kytarový rock, který si ale stále zachovává blackové elementy. Celosvětově uznávaní Enslaved přijedou představit své nové album Axioma Ethica Odini a zajisté vzbudí velká očekávání.

Zlo přichází v bílém

Hlavní hvězdou, nebo spíše černou dírou večera se stanou Dimmu Borgir, kteří vedou turné přes celou Evropu i americký kontinent, aby tak podpořili zbrusu nové album Abrahadabra. Tato zběsilá smečka z hlavního města země fjordů se zapsala do metalové historie už roku 1994, kdy o sobě dala vědět prvním albem For All Tid. Výrazným posunem byla však až další alba, kde se mocné klávesy postaraly o symfonické vyznění moderního black metalu s trashovými vlivy.

Od alba Puritanical Euphoric Misanthropia se Dimmu Borgir dělí o metalový trůn s nejslavnějšími interprety na světě a stále získávají nové fanoušky. Zajímavostí je, že na následujícím albu Death Cult Armageddon zazní v několika pasážích i Pražský filharmonický orchestr, který si Norové vybrali, aby podtrhnul temnou atmosféru jejich opusů.

Celá akce nabídne stylově rozmanité hudební vyžtití a především poslední dvě kapely přitáhnou zajisté velké množství fanoušků, proto doporučujeme s koupí lístků neotálet.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Temná symfonie Dimmu Borgir rozběsní Prahu