Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Byl pozdní večer, čtení čas…

Eva Marková

Eva Marková

3. 5. 2010

A je po srandě, napadne teď možná mnohého školáka či studenta. Městská knihovna v Praze totiž spustila stránku Máj, lásky čas, na níž je ke stažení Máchův Máj v několika různých formátech, ale i mnoho dalších zajímavých textů. Větu „v knihovně Máj neměli“ si tedy klidně můžete škrtnout ze svého slovníku.

Ilustrace Jana Zrzavého k Máji Zdroj: omk.cz

Ilustrace Jana Zrzavého k Máji. Zdroj: omk.cz

Letos je to právě 200 let, co se Karel Hynek Mácha, snad nejznámější český básník, narodil. A tak se Městská knihovna v Praze rozhodla zprostředkovat Máchovo neznámější dílo, lyricko-epickou báseň Máj opravdu široké veřejnosti. V sobotu 1. května spustila stránku, na níž si perlu českého básnictví můžete stáhnout.

Májem to teprve začíná

Kromě Máje je zde ke stažení třeba Almanach Máj, ukázka z knihy Ivony Březinové Básník v báglu anebo Památník českých žen, který byl vydán roku 1895 jako upomínka na národopisnou výstavu českoslovanskou. „Perličkou je elektronická verze májového čísla časopisu Lumír z roku 1861 ve formátu .pdf, tedy v podobě, jak bylo vydáno. Nebo kouzelný spisek Josefa Kořenského z roku 1877 s názvem Květena jarní,“ říká Kateřina Bajo, koordinátorka e-knihovny MKP.

Máj, lásky čas: http://www.mlp.cz/maj/

Máj si na počítači může stáhnout opravdu každý, protože, jak dodává Kateřina Bajo, je na stránkách knihovny k dispozici v sedmi různých formátek vhodných pro čtení na počítači, na chytrém mobilu i na e-čtečce.

Mácha s Lori, ilustrační foto Zdroj: archív MKP

Mácha s Lori, ilustrační foto Zdroj: archív MKP

Ach, ta láska…

Pokud se v květnu vypravíte do Městské knihovny v Praze v doprovodu své milé či svého drahého, vězte, že se můžete nechat zapsat jako čtenáři MKP, a to na dva měsíce zdarma! A pokud byste nevěděli, co pěkného si v květnu přečíst, najdete inspiraci taktéž na nových, májově růžových stránkách MKP… anebo na Topzinu!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Byl pozdní večer, čtení čas…