Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Tata Bojs nebo Monkey Business? Kdo s koho? Rozhodnete vy!

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

13. 4. 2010

Už za několik dní naživo poměří své síly dvě naše zavedené kapely. Mankáči a Tatáči budou prvními domácími skupinami, které si vyzkouší soutěž Red Bull Soundclash. Jaké byly začátky těch, kteří budou 16. dubna v pražském klubu SaSaZu stát proti sobě?

V unikátním projektu poměří své síly Tata Bojs a Monkey Business, Zdroj: Oficiální foto Red Bull Soundclash

V unikátním projektu poměří své síly Tata Bojs a Monkey Business, Zdroj: archiv

Začněme kapelou Tata Bojs. Ne proto, že by byla lepší, ne proto, že by byla horší, ale prostě jen proto, že i její historie začíná dřív než historie Monkey Business. Tatáče založili Milan Cais a Marek Huňát už v roce 1988, kdy byli kluci ještě školou povinní, a první veřejný koncert odehráli v tomtéž roce den před tím, než jim bylo předáno poslední vysvědčení ze základní školy. Pak se začali objevovat jako předskokani profláknutých hudebníků v různých pražských klubech a pomalu se začali dostávat posluchačům pod kůži.

Prvním velkým úspěchem byla účast na Trutnovském hudebním festivalu v roce 1996 a na podzim uspořádali v klubu Roxy obrovskou akci Tašou’96, kde své melodie představili i ve filmových klipech. Mimo jiné na nich spolupracovali s tehdy začínající herečkou Klárou Issovou. Rok poté jim vyšlo první oficiální album Ukončete nás…!

Více jak dvacet let hrající kapela Tata Bojs rozhodně nepatří do starého železa. Zdroj: Promofoto kapely

Nové tisíciletí kapele prospělo

S novým miléniem nastala pro kapelu obrovská změna. Kluci uzavřeli kontrakt s velkou nahrávací společností Warner Brothers a na světlo světa přivedli desku Futuretro plnou skvělých tanečních kousků a neuvěřitelného mixu žánrů. V tu chvíli se jim podařilo oslovit široký okruh mladých lidí a rozšířit tak řady svých fanoušků.

Na vrchol české hudby se pak dostali díky svému albu Biorytmy z roku 2002 a nedlouho poté zabodovali i v jiném směru. Za klip k písni Attention Aux Hommes, který stylizovali do tanečního souboje mezi Francouzi a Čechy, obdržela kapela Anděla za videoklip roku. Úspěšný rok zakončili ještě křtem novinky Attention.

Vytvořili si vlastní Nanokolekci a opět zabodovali

Deska Nanoalbum z roku 2004 se stala jejich nejúspěšnějším kouskem a rok poté si vybojovala hned čtyři Anděly, a to v těchto kategoriích; skupina roku, album roku rock, videoklip roku a nejlepší zvuková nahrávka roku. Jejich doposud posledním albem je Kluci kde ste?, které pořtili před třemi lety.

V Monkey Business mají silnou konkurenci

Skupina Monkey Business se z členů různých kapel poskládala na popud Romana Holého v roce 1999. Matěj Ruppert, Oldřich Krejčoves, Pavel Mrázek, Martin Houdek a americká zpěvačka Tonya Graves. Po roce zkoušení vydali první desku Why Be In When You Could Be Out a už tou si vybudovali slušnou pozici mezi začínajícími kapelami. Na tomto albu s nimi spolupracovalo mnoho světoznámých muzikantů, mezi nejvýznamnějšími třeba pozounista Fred Wesley, který hrál s legendou B.B. Kingem.

Příprava dalšího alba netrvala dlouho a ani tentokrát Monkey nezůstali jen u vlastní sestavy. Save The Robots a následující deska Resistance Is Futile vznikly ve spolupráci s mnohými osobnostmi domácí i zahraniční hudební scény jako je Iva Bittová, Dan Bárta či Mari Klemens. Kiss Me On My Ego z roku 2005 obohatil úžasný saxofonista David Sanborn a člen legendy Deep Purple Glenn Hughes. Převážně čeští hosté se pak objevují na desce Objects Of Desire And Other Complications.

Naposledy o sobě tato pop-funková skupina dala vědět v loňském roce novinkou Twilight Of Jesters. I to nabízí kromě samotné kapely mnoho externích muzikantů, a tak se fanoušci jen rozplývají nad Glenem Hughesem a Ashley Slaterem ze skupiny Freak Power.

Decibely určí vítěze

Která z těchto našich dvou kapel lépe obstojí před diváky v pražském klubu SaSaZu se dozvíme už 16. dubna. Rozhodně ale bude na co koukat! O programu Red Bull Soundclash čtěte více zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tata Bojs nebo Monkey Business? Kdo s koho? Rozhodnete vy!