Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Tata Bojs dvakrát jinak: 3D lidstvo v kině nebo přeplněný klub

Redakce

Redakce

8. 11. 2012

Pražští fanoušci Tata Bojs měli možnost tuto kapelu vidět dvakrát po sobě v poměrně krátké době. 17. října ovládla klub Sasazu a dva týdny nato se s prvním českým 3D videoklipem představila v kině Atlas. TOPZINE.cz přináší porovnání obou večerů.

Milan Cais z Tata Bojs Foto: Martin Tejkal, Topzine.cz

V pražském Sasazu se o zábavu postarali nejen muzikanti, ale i vydařené vizuální efekty. Přeplněný klub se pro tento večer přejmenoval na Tatazu. Na začátku se představila Lenka Dusilová se zhruba půlhodinovým setem. Po pauze, kterou si vyžádala přestavba pódia a nehoda, kdy si klávesista kapely rozsekl hlavu, si fanoušci mohli vychutnat jinak velmi povedený koncert.

Čtěte také reportáž z koncertu Alexe Clare

Loni Tata Bojs natočili svůj říjnový pražský koncert na Letné. Letos ho vydali a společně s Lenkou Dusilovou v Sasazu pokřtili DVD Ležatá Letná. Název reflektuje jejich poslední desku Ležatá Osmička.

Tata Bojs uspořádali netradiční podívanou. Zazněly skladby nejen z nového alba, ale do celkem neobvyklého playlistu kapela zařadila i starší věci na připomenutí nedávno vydané reedice svých alb. Kromě společných písní s Lenkou Dusilovou si kluci z Hanspaulky dali například předělávku písně Sickness od Iggyho Popa se svým vlastním textem s názvem Si kles.

Originální křest

Akci doprovázely vypracované vizuální efekty na LED obrazovkách s promítáním různých variant videoklipů, nápisů, či vesmírných efektů. Scéna byla tvořena třemi pásy obrazovek vzadu a pohyblivou tabulí s nižším rozlišením, která působila jako jakási mříž.

Významný moment nastal, když se tato obrazovka vysunula před pódium a proměnila se v šumící tabuli. Milan Cais s baskytaristou Markem Huňátem alias Mardošou skrze ni protáhli své nové DVD. Tímto aktem byla Ležatá Letná pokřtěna. Na závěr Tata Bojs přidali ojedinělou disco verzi Skovky, u níž ani nejkrajnější fanoušci neměli takřka šanci přeříkávat si text společně s kapelou.

Bezprostředně po euforii z koncertu v Sasazu se fanouškům z Prahy naskytla další možnost vidět své oblíbence. Na facebooku  kapela oznámila, že hodlá uskutečnit promítání svého nového 3D klipu k Homo Demu a k tomu vystřihnout akustický set. Jako místo konání zvolila kino Atlas a akci pojmenovala příznačně HOMO DOTOČ(ná) DEMO.

Vzhledem ke kapacitě sálu byl počet lístků omezen zhruba na 100 kusů, takže jakmile se spustil rezervační systém, byly vstupenky k mání pouhých pár hodin. Díky omezené kapacitě se zase diváci dočkali velmi příjemné atmosféry.

Čtěte také rozhovor s Čechomorem

Večer byl zahájen krátce po osmé hodině, kdy dorazil Milan Cais s Mardošou a představili následující program. Od začátku vše směřovalo k velmi příjemně strávenému a lehce improvizačnímu večeru. Při vstupu natěšení fanoušci obdrželi od uvaděčů 3D brýle, které si mohli nasadit a zhlédnout propracovaný 3D videoklip.

V duchu konceptu Ležaté Osmičky videoklip běžel pro jistotu ještě jednou. Poté, co bylo promítnuto také video z natáčení klipu, si již diváci mohli vychutnat pestrý akustický koncert. Nakonec si mohli vybrat, zda zhlédnou DVD Ležatá Letná, které bylo na závěr promítnuto, či půjdou na bar.

[youtube-height=25]-cF_SRUmysM[/youtube]

Tata Bojs – Filmařská

Jak zmínil frontman Milan Cais, písně byly v akustické verzi ohlodány na kost. Sál se chvílemi proměňoval ve zkušebnu. Diváci mohli slyšet to, co na jiném koncertu už neuslyší, například u písně Ztraceni v překladu si skutečně jako ztraceni v překladu mohli připadat.

Koncert se od toho v Sasazu lišil nejen komorní atmosférou, ale také nesrovnatelným hudebním zážitkem. V klubu šlo primárně o velkou show s perfektními efekty, kdežto v kině se to všechno mohlo pokazit a lidé byli o to více nadšeni z improvizace a sympatické komunikace s kapelou. Milan Cais neseděl za svými bubny a místo toho ve stoje  obsluhoval vozembouch. Mardoša s akustickou baskytarou na židli nemohl skotačit tak, jak má ve zvyku. Rozhodně to ale neznamenalo, že by do koncertu nedali plno energie a citu.

Diváci měli možnost Tata Bojs poznat zas z trochu jiné stránky. Experimentálnost kapele sluší, ostatně proto ji má tolik lidí rádo. Ve všem, co dělá, se dá najít hlubší smysl, věci do sebe zapadají. A nám nezbývá, než se těšit na další opakování, které ale ve své podstatě není pouhým opakováním, spíš další originální podívanou. Příležitost k tomu bude 27. listopadu v pražském divadle Dobeška.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tata Bojs dvakrát jinak: 3D lidstvo v kině nebo přeplněný klub