Menu
TOPZINE.cz
Hudba

RECENZE: Anglický fenomén Alex Clare řádil v Praze

Redakce

Redakce

4. 11. 2012

Britský zpěvák Alex Clare vystoupil v neděli 21. října v pražském klubu Roxy. Jednalo se o jeho první koncert v Praze a v České republice vůbec.

FOTO: Alex Clare

Alex Clare Foto: Tereza Menclová, TOPZINE.cz

Alex Clare se hudebně prosadil teprve vloni. Za sebou má jedno studiové album The Lateness of the Hour, které zpočátku nezaznamenalo u posluchačů valný úspěch.

Čtěte také rozhovor s Alexem Clarem

Nečekaný obrat nastal po tom, co byl singl Too Close použit v reklamě na Internet Explorer 9. To nastartovalo zájem o Alexovu tvorbu ve světovém měřítku.

Clare vyrůstal na otcových soulových a jazzových deskách, z čehož očividně čerpá i v přítomnosti. Jeho hudební styl se nedá zařadit do určité kolonky. Dalo by se říct, že je kombinací drum and bassu, dubstepu, folku, popu, soulu a bluesu. Mezi nejznámější songy z alba patří mimo Too Close také Up All Night nebo Treading Water.

Místo konání Clareova prvního pražského koncertu zůstávalo dlouho poloprázdné. Jak se ale blížil začátek vystoupení, prostor před pódiem se naplnil. Když se zpěvák objevil, atmosféra zhoustla a ženské osazenstvo začalo nadšeně ječet. Alex na pódium vešel skromným krokem, na všechny se široce usmál, pozdravil Prahu a spustil.

Na pódiu Alexovi sekundovali basák, bubeník a klávesista. Kapela byla bohužel zvukově upozaděna oproti zpěvu. Bubeník i basista se tvářili trochu nepřítomně. Zato klávesista nešetřil excentrickými tanečními pohyby a z pohledů, které si vyměňovali s Alexem, bylo znát, že spolu už nějakou dobu hrají.

Niterný a nefalšovaný projev

Alex předváděl se svým hlasem neuvěřitelné věci. Jeho nasazení, výraz ve tváři a gesta působily strhujícím dojmem. Hlas má průzračný, silný, vyrovnaný. Když kupříkladu zpíval píseň Caroline, jejíž text je pravděpodobně o jeho bolestné lásce, jako by v tu chvíli doopravdy trpěl.

[youtube-height=25]zYXjLbMZFmo[/youtube]

Alex Clare – Too Close

„Překvapilo mě, do jakých výšek se s přehledem vyšplhal. Především zpíval opravdu čistě, což mnoho interpretů předvádí pouze na svých deskách,“ komentoval koncert jeden z přítomných fanoušků.

O Alexových hlasových kvalitách není pochyb, jeho interpretace byla vskutku osobitá a nenapodobitelná. Atmosféru koncertu podtrhovaly působivé světelné efekty. Škoda, že kapela byla tak nevýrazná, což zapříčinilo jistou jednotvárnost písní, kterou na albu nenajdete.

Alex Clare
21. října 2012
Roxy, Praha
Předkapela: Luno
Délka koncertu: 75 min. + přídavek
+ výborný pěvecký výkon, procítěný projev
+ skvělá atmosféra, světelné efekty
– značné upozadění zvuku basy a bicích, monotónnost provedení
Hodnocení: 90%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Anglický fenomén Alex Clare řádil v Praze