Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Alex Clare před pražským koncertem: Hudební inspiraci sbírám i ve sprše

Redakce

Redakce

17. 10. 2012

!Exkluzivní rozhovor!Britský zpěvák Alex Clare vystoupí v neděli 21. října v pražském klubu Roxy. Českou republiku navštíví v rámci svého koncertního turné vůbec poprvé.

Alex Clare premiérově vystoupí v Čechách Zdroj: alexclare.com

V rozhovoru pro TOPZINE.cz se Alex vyjádřil nejen ke svém vztahu k hudbě, ale i ke svému židovství.

Na který koncert jste naposledy zašel, tedy kromě svého?

Byl jsem na The Portnoy Brothers v Jeruzalémě. Bylo to menší vystoupení dvou bratrů z anglického Manchesteru.

Hrajete i na jiné nástroje než na kytaru?

Ano, mám široký záběr. Hraji skoro na všechno kromě houslí. Což je škoda, protože bych na ně strašně rád hrál, jsou úžasné.

Alex Clare, vlastním jménem Alexander George Claire, vyrůstal na otcových jazzových deskách, díky čemuž začal tíhnout k jazzu a soulu. Mimoto je v jeho písních slyšet velký podíl dub stepu a drum and bassu. Jeho debutové a zatím jediné album The Lateness of the Hour nezaznamenalo zpočátku valný úspěch. Obrat ale nastal poté, co byl singl Too Close použit v reklamě na Internet Explorer 9. To bylo rozhodujícím impulzem, který dostal singl na vrcholy mnoha hudebních žebříčků.

Je pravda, že jste ortodoxní žid? Ovlivňuje vaše vyznání nějak vaši hudbu?

Ano, jsem ortodoxní žid. Pravdou je, že hudba, kterou nyní dělám, je trochu pozitivnější. Neovlivňuje to jen hudbu, ale můj každodenní život.

Na vašem posledním albu je značně cítit drum and bassový podtext. Odkláníte se definitivně od akustických provedení vašich písní?

To ne, myslím, že když napíšu písničku, nechávám ji tak, jak je. Vždy je psána s tím, aby se pak i takovým způsobem hrála. Zda to bude akustická či elektronická hudba, to z písně většinou samo vzejde.

Pořiďte si také vstupenky na koncert Alexe Clareho

Píšete si hudbu a texty sám?

Ano, ačkoli občas s někým spolupracuji.

V jakých chvílích si připadáte nejvíce tvůrčí?

Záleží na tom, kdy inspirace přijde. V noci, ve sprše, nebo prostě při brnkání na kytaru. Je to většinou, když prožíváte nějaké silné a hluboké emoce.


Trpěl jste, nebo trpíte trémou?

Býval jsem na pódiu velice nervózní, ale čím víc hrajete, tím je to snadnější. Stejně tak si musíte zvyknout zírat na ty davy lidí každou noc.

Prošel jste si někdy tvůrčí krizí? Uvažoval jste někdy, že toho necháte?

Jednou nebo dvakrát. Není to přímo tvůrčí krize, ale spíše krize víry v sebe. Pokud jste závislí na svých emocích, abyste mohli tvořit, může to být opravdu drsné prostředí pro tvorbu. Ale naštěstí jsem vždy zvládl nastartovat sebevědomí, když to bylo třeba.

Co na své práci nejvíce milujete?

Rád cestuji a zbožňuji tu skutečnost, že jdu každý večer hrát písně, které jsem sám napsal. Je to pro mě velká pocta a jsem za to nesmírně vděčný. Dělám to, co miluji! A miluji, že dělám to, co miluji.

Navštívil jste již Čechy někdy předtím?

Jen jednou jsem tudy projížděl, ale nemůžu se dočkat až uvidím Prahu. Jsem velký fanda židovské historie a těším se až navštívím Staré město a dějiště příběhů o Golemovi a Maharalu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alex Clare před pražským koncertem: Hudební inspiraci sbírám i ve sprše