Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Tajemství ženské vaginy odhaleno. Feministické divadlo ničí stereotypy

Redakce

Redakce

13. 1. 2012

Feministické divadlo bojuje proti tradičnímu vnímání ženské role i za cenu kontroverze. Na divadelní scéně můžete najít feministicky zaměřené hry českých dramatiček i vyslechnout monolog ženské vaginy.

Cíl feministického divadla spočívá v bourání tabu a stereotypních představ o ženách. Odhaluje jejich sexualitu, frustrace i skryté touhy. Nabízí nový pohled na ženské postavy na jevišti i na ženy dramatičky, které divadlo vytvářejí.

Samozřejmě každá divadelní hra napsaná či režírovaná ženou nemusí být nutně feministická. Rozlišují se dva typy. Pod ženským divadlem se myslí obecně hry psané ženami, feministické divadlo se dotýká tématu postavení žen ve společnosti. Může mít také formu radikální politické angažovanosti.

Vyslechněte vaginu

Asi nejznámější feministickou inscenací se staly Monology vaginy od Eve Ensler. V několika vtipných monolozích hraje vagina ústřední roli. Probírá se sex, láska, znásilnění, porod, masturbace i ženské tělo obecně.

Představení se u nás dočkalo mnoha zpracování. Úspěšně ho například v Brně realizovaly Iva Pazderková a Ester Kočičková.

„Klitoris má dvakrát…dvakrát…dvakrát více nervů než penis. Kdo potřebuje revolver, když má samopal!“ Kultovní hláška z jednoho monologu je pouhou ochutnávkou. Více můžete zhlédnout ve videu níže.

[youtube_660]4BGBsqH_JJ8[/youtube_660]

Osm let tuto slavnou inscenaci hraje také Intimní divadlo Bláhové Dáši. S monology si zde pohrává Dagmar Bláhová, Michaela Sajlerová, Anna Polívková a Jitka Asterová.

Intimní divadlo poctivě zosobňuje svůj název. Ztvárňuje intimní témata, v intimní atmosféře komorních scén, s intimním obsazením. Ženy tu hrají o ženách a pro ženy.

„Intimní divadlo je o světě žen. Ovšem o světě žen, kterému by mohli muži rozumět. Když jsme začínaly s Monology vaginy, chodily na nás party mladých dam, pak začaly vodit své přítele, pak své matky a ty pak přivedly své partnery,“ popisuje své publikum divadelní soubor.

Muži nejenže mají vstup povolen, dokonce jsou více než vítáni. Soubor objíždí republiku s touto originální inscenací i v letošní divadelní sezóně. V Monolozích vaginy nechybí vážná témata, ale ani vtip a černý humor.

Stísněné Bárbíny

Česká divadelní scéna nabízí také feministicky zaměřené hry tuzemských dramatiček. Za feministickou autorku bývá označovaná dramatička Iva Volánková (dnes Klestilová). Na motivy její hry Stísněni nastudovalo v roce 2003 Národní divadlo inscenaci Stísněná 22.

FOTO: Stísněná 22

Stísněná 22 v Národním divadle Zdroj: www.narodni-divadlo.cz

Divadelní hra spojuje útržky rozhovorů zaslechnutých na chodbě činžovního domu. Ženské hrdinky se snaží dopátrat smyslu života, zbavit se své pasivity a omezené možnosti rozhodovat. Společný ženský princip tvoří podstatu vzájemného porozumění.

V jiné hře s názvem Bárbíny autorka kritizuje konzumní společnost a touhu po dokonalém těle. Ženské hrdinky se jako modelky stávají loutkami mediálního trhu a jejich tělo veřejným majetkem.

Modelky jako očíslovaná těla

Radmila Adamová je další českou dramatičkou, která se zabývá světem modelingu a médií. Její hra Holky Elky odkazuje na stereotypy spojené s modelkami. Představa o hloupé vychrtlině posedlé krásou mnohdy kontrastuje s realitou zákulisí modelingu.

Všechny hrdinky nesou stejné jméno Ela a stávají se pouhými očíslovanými objekty. E1, E2, E3,… Jejich krása a tělo podléhají poptávce mediálního trhu. Ale co když zestárnou?

Dokumentaristka Olga Sommerová: Dneska už se ani vrtačka neprodá bez nahý ženský

Feministické rysy můžeme pozorovat také v díle dramatičky Lenky Lagronové. Ve hře Antilopa popisuje vztah dívky a matky, zabývá se čistě ženskou zkušeností. Surrealistický příběh pojednává o významu moci mezi matkou a dítětem a nabourává stereotypní představu o mateřské roli. Ve čtvrtek 26. ledna uvede tuto inscenaci Horácké divadlo Jihlava.

FOTO: Holky Elky

Holky Elky a jejich posedlost krásou uvedlo Divadlo Na zábradlí Zdroj: divadlo-leti.cz

Výraznou roli ve feministickém divadle hrají aktivistické skupiny. Občanské sdružení Žába na prameni každoročně vyhlašuje soutěž o Zlatou divadelní žábu za nejlepší hru věnující se genderové problematice. V roce 2010 ji získala v rámci udílení Cen Alfréda Radoka Iveta Horváthová.

Divadelně se angažuje také obor genderových studií na brněnské Masarykově univerzitě, kde vznikl genderově korektní kabaret Femfem. Nejen profesionální soubory, ale i studenti a studentky tak bojují se společenskými stereotypy pomocí divadla.

OBR: We can do itJak to všechno začalo…

První feministický divadelní soubor The Women’s Theatre Group vznikl v USA v roce 1974. Cílem bylo představit ženské dramatičky a feministická témata a také podpořit lesbické a černošské ženy. U nás nalézáme prvky feministického divadla až po roce 1989. Od toho světového se liší zejména nižší mírou angažovanosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tajemství ženské vaginy odhaleno. Feministické divadlo ničí stereotypy