Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Syndrom zlomeného srdce? Ženy skolí devětkrát častěji než muže

Famous

Famous

19. 11. 2011

Náhlý a trvající stres způsobený emocionálním rozchodem nebo smrtí milované osoby působící selhání srdce a symptomy infarktu je u žen mnohem častější než u mužů.

FOTO: Zlomené srdce

Věděli jste, že syndrom zlomeného srdce připomíná infarkt? Zdroj: sxc.hu

Pánové se prostě s rozchodem umějí vyrovnat bez vážné újmy na srdci mnohem lépe. Ženy po nečekaném a nechtěném rozchodu či úmrtí milované osoby trpí syndromem zlomeného srdce devětkrát častěji než muži.

V některých případech může jít i o ohrožení života, většina pacientů a pacientek se ale zotaví bez následků. Syndrom zlomeného srdce je přitom lékaři oficiálně uznán jako postižení oběhové soustavy od roku 1990.

Čtěte také: Jak léčit zlomené srdce? Poradíme vám

Dochází při něm ke kardiomyopatii, kdy srdce zasáhne po velkém emocionálním zážitku (může být i pozitivní – třeba výhra milionů v loterii) enormní dávka adrenalinu a dalších stresových hormonů, což vede k náhlému nafouknutí srdečních komor a jejich nesprávné funkci. Syndromy připomínají infarkt, ačkoli k žádnému ucpání věnčitých tepen nedošlo.

Podle kardiologa Abhisheka Deshmukha z University of Arkansas postihuje v USA syndrom zlomeného srdce devětkrát více žen než mužů. A je zřejmé, že obdobně tomu bude i v jiných zemích a kulturách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Syndrom zlomeného srdce? Ženy skolí devětkrát častěji než muže