Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Světový den knihy v Česku: knihkupci lákají čtenáře na nižší ceny

Hana Mazancová

Hana Mazancová

23. 4. 2014

Právě den 23. dubna byl organizací UNESCO vyhlášen jako Světový den knihy a autorských práv. Při té příležitosti se Svaz českých knihkupců a nakladatelů rozhodl uspořádat akci Knihy bez DPH, kterou chce upozornit na jejich nesprávné zařazení do sazby DPH.

FOTO: knihy

Knihy si nižší DPH zaslouží! Zdroj: sxc.hu

A právě dnes mají knižní fanoušci a fanynky možnost zakoupit knihy v kamenných knihkupectvích se slevou 15 %. Jejich seznam najdou na stránkách akce Knihy bez DPH. Jde zatím o největší společnou akci českých nakladatelů, distributorů a knihkupců vůbec.

Knihy si nižší DPH zaslouží!

Kampaň Knihy bez DPH podpořila celá řada známých osobností, mezi nimiž je i Zdeněk Svěrák, Jiří Lábus, Michal Viewegh, Jan Keller a další. Celá akce má poukázat na to, že DPH 15 % navyšuje cenu knih, a tím je znepřístupňuje široké veřejnosti.

„DPH knihy zdražuje. Zdražení znamená nižší prodej. Nižší prodej znamená zdražení. To je spirála, která končí tím, že mnoho titulů v češtině nevyjde. Nakonec budou knihy jen luxusní zboží, jako tomu je na jazykově malých trzích,“ uved Pavel Nýč z Nakladatelství Fragment.

„Pokud nám z dlouhodobého hlediska nevadí zánik češtiny jako literárního jazyka, nemusíme dělat nic. Pokud nám to vadí, nemusíme rozdávat dotace, ale alespoň neničme knihy vysokou sazbou DPH,“ dodal.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů proto na svých stránkách uvedl, že vítá záměr vlády, která se rozhodla od příštího roku zařadit knihy do třetí sazby DPH. Daň na knihy by tak měla činit 10 %.

„Poté co od roku 2008 DPH na knihy celkem čtyřikrát vzrostlo, je to rozhodně pozitivní obrat. Vnímáme to i jako uznání našich argumentů, že knihy mají svá závažná specifika a hodnoty, kvůli kterým si daňové zvýhodnění zaslouží,“ uvedl na stránkách svazu předseda Martin Vopěnka.

„Na druhou stranu musíme konstatovat, že i desetiprocentní sazba DPH na knihy bude stále ještě vysoko nad průměrem vyspělých zemí EU. Naším dlouhodobým cílem zůstává vyspělým evropským zemím se vyrovnat a věříme, že v tom jsme s vládou zajedno. Je třeba vnímat i to, že Česká republika je malou jazykovou oblastí, avšak s velkou a významnou slovesnou tradicí. Za optimální sazbu DPH na knihy, která by naše odvětví dlouhodobě stabilizovala, proto považujeme výši 5 %,“ dodal Vopěnka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Světový den knihy v Česku: knihkupci lákají čtenáře na nižší ceny