Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Světový den boje proti AIDS: Promiskuita, věc osobní

Redakce

Redakce

1. 12. 2010

Promiskuita, nebo také sexuální nestálost, nevázanost a časté střídání partnerů. Na dané téma můžeme narazit na mnoho názorů. Pohled na ni může ovlivňovat náboženství, výchova, emoce, geny, ale také různé vědecké výzkumy. Je to věc špatná, hodná opovržení, nebo má naopak své světlé stránky a podstatné místo v našich životech?

Ilustrace: Petra Palcová, Topzine.cz

Přesvědčení a náboženství

Náboženství, zejména křesťanství, které je v našich zeměpisných šířkách dominantním náboženstvím, výchova a romantické filmy, ale i strašák v podobě HIV. To vše nás do značné míry ovlivňuje ve vnímání sexuálního života, ve vnímání toho, co je dobré a co špatné.

Snaží se nám namluvit nutnost najít jen jednoho partnera, který je ten pravý, a najít ho co nejdřív, strávit s ním celý život, mít dvě, v nejlepším případě tři děti a na nic jiného nemyslet, jestliže si s odstupem času myslíme, že jsme něco udělali špatně. Ukazují nám, jak by to mělo být, archetyp ideálního partnerství. Ale ne vždy je to tak jednoduché.

Přirozenost a pudy

Do opozice se staví vědci. Jejich výzkumy nás neustále utvrzují v tom, že jsme jenom zvířata, opice, které ztratily srst, postavily se na zadní a jako zvěř obě pohlaví hledají jen geneticky nejvhodnější materiál pro pokračování rodu. Zdálo by se, osvícenská myšlenka. Tímto způsobem ospravedlňují nevěru, mnoho milostných vztahů zároveň, občasné zálety. Jsme přece jen zvěř, a proto se milujme s kýmkoliv, kdekoliv a jakkoliv, vše je dovoleno.

Ilustrace: Petra Palcová, Topzine.cz

Až zestárnete, budete bez dlouhodobého partnera,  sedět sami v prázdném bytě, protože veškeré vztahy ztroskotaly a děti, které každé vyrůstalo u jednoho z Vás, nebo jej vychovávali jejich matky, už opustili hnízdo. Co budete dělat? K čemu je Vám rozšiřování rodu, když nemáte s kým se jít projít a popovídat si? Náboženství, city a věda, ty spolu silně soupeřili od samého počátku.

Promiskuita školou života

Promiskuita do značné míry nemusí být zdaleka tak špatná, jak se zdá. Naopak může být dobrým pomocníkem, učitelem nebo také takovou předpřípravou na vztah. Poznání různých povahových typů potencionálních partnerů a partnerek, posbírání sexuálních zkušeností a zjištění, co nám vyhovuje. Padnout si pak s někým do oka po všech stránkách, ale zároveň být i svým způsobem rozdílní, to může být základem pro dlouhodobý vztah. Není tedy na místě promiskuitu odsuzovat.

Z extrémů k individualitě

Když vynecháme oba extrémy a to sex až po svatbě a tvrzení jsi zvěř, zachovej rod,tak zjistíme, že každý živý tvor je jedinečný a jak nenaleznete zebru s totožnými pruhy, tak nenajdete ani stejného člověka. Každý má jiný názor na život, promiskuitu, na sexuální život, nevěru a také jiný pohled na svět. Jsme lidé a přestože vědci popsali, že se jedná o silnou chemickou reakci, o lásce nevíme téměř nic.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Světový den boje proti AIDS: Promiskuita, věc osobní