Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Svatojánská noc nastane v Plzni o víkendu. Zasněte se nad baletem

Redakce

Redakce

10. 3. 2012

FOTO: Tanečník, režisér a choreograf Richard Ševčík při zkoušce baletu Sen noci svatojánské (DJKT, 2012)Po klasickém baletu Raymonda nastudovali plzeňští tanečníci Sen noci svatojánské. Baletní zpracování Shakespearovy komedie s novým hudebním doprovodem předvedou divákům premiérově v sobotu 10. března.

FOTO: Tanečník, režisér a choreograf Richard Ševčík při zkoušce baletu Sen noci svatojánské (DJKT, 2012)

Tanečník, režisér a choreograf Richard Ševčík při zkoušce baletu Sen noci svatojánské Zdroj: DJKT

K nastudování Raymondy A. K. Glazunova přizvalo Divadlo J. K. Tyla (DJKT) zkušenou ruskou režisérku a choreografku Yelenu Pankovovou. Inscenování druhé, poslední letošní baletní premiéry Sen noci svatojánské, svěřilo mladému domácímu tanečníkovi Richardu Ševčíkovi.

Recenzujeme: Plzeňská Raymonda dojme a rozpláče

Šestadvacetiletý sólista plzeňského baletu se divákům představí nejen přímo na jevišti v alternované roli Puka, ale především jako choreograf a poprvé dokonce jako režisér a libretista.

FOTO: Návrh scény Jána Zavarského k baletu Sen noci svatojánské (DJKT, 2012)

Scénu k baletu navrhl Ján Zavarský, kostýmy pak Tomáš Kypta

Pro Ševčíka, který se v DJKT choreograficky podílel pouze na Pucciniho opeře Turandot (2010), je Sen noci svatojánské první příležitostí k vytvoření velké choreografie. „Po stránce taneční to bude neoklasika s modernou,“ prozradil.

Baletní libreto Ševčík zpracoval podle stejnojmenné Shakespearovy komedie o milencích, kteří za jedné letní noci prožijí v athénském lese díky elfům a jejich kouzlům chvíle chtěné i nechtěné vášně.

FOTO: Režisér Richard Ševčík se členy baletu při zkoušce Snu noci svatojánské (DJKT, 2012)

V baletu se budou střídat klasické choreografické prvky s těmi moderními

Obvykle se taneční verze Snu noci svatojánské uvádí s hudbou Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, kterou tento německý skladatel složil jako scénický hudební doprovod k Shakespearově činohře. Ševčík se ale rozhodl, že z Mendelssohnovy scénické hudby ke Snu použije pouze část z předehry a zbytek doplní jinými skladatelovými díly.

Nepřehlédněte: Don Giovanni s AIDS vzbudil rozpaky

„Hledal jsem v symfoniích a jiných jeho skladbách. Není to možná tolik taneční jako hudba komponovaná přímo pro Sen, ale tím to může být zajímavější. Vybíral jsem to, co chytá člověka za srdce, hudbu, která je zajímavá, s dramatickými změnami,“ řekl mladý režisér.

Sen noci svatojánské

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Hudba: Výběr z díla Felixe Mendelssohna-Bartholdyho

Choreografie a režie: Richard Ševčík

Baletí: Aleš Lindovský / Richard Ševčík, Martina Drbušková / Nela Mrázová / Kateřina Štruncová, Colombe Hays / Zuzana Hradilová / Monika Mašterová, Miroslav Hradil / Pavel Tručka, Milan Maláč / Martin Šinták / Dominik Peřina a další

Premiéra: sobota 10. března

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Svatojánská noc nastane v Plzni o víkendu. Zasněte se nad baletem