Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Svatební šaty uprostřed stepi. Podívejte se, jak to chodí v Kazachstánu

Redakce

Redakce

7. 7. 2011

FOTO: Svatebčané na tradiční oslavě v Kazachstánu!Fotogalerie!Dostala jsem příležitost podívat se s přáteli do Kazachstánu. Kamarádka nás pozvala na malou kazašskou svatbu. Tato nabídka nešla odmítnout, a tak jsme se začátkem června vydali na cestu přímým letem z Prahy do Almaty.

FOTO: Tradiční svatební obřad v Kazachstánu

Tradiční svatební obřad v Kazachstánu, Foto: Marcela Plíšková

Almaty je město ležící na jihovýchodě země, která zde hraničí s Kyrgyzstánem. Rozkládá se na úpatí pohoří Ťan Šan, které svou velikostí a krásou ohromí snad každého člověka, který sem zavítá. Po příletu na letiště jsme odcestovali rovnou na svatební obřad do stepi, na místo vybrané ženichem pro svou krásu, klid a polohu. Vydali jsme se do pustiny bez obydlí, lidí a moderních vymožeností. Naším příbytkem se staly jurty a příroda. Tetičky a strýčkové nevěsty pro nás připravili tradiční jídlo, beraninu, na různé způsoby a pohoštění, které se konalo ve stanu vedle řeky, která nám přinesla skvělé osvěžení po dlouhém putování z Evropy do Asie.

Svatební obřad

Před samotným obřadem se konala soutěž na koních mezi Kazachy a námi Evropany. Většina Kazachů jezdí na koni snad již od malička, takže poměr sil byl jasný, ale o to víc byla soutěž zábavná. Po dramatickém závodění byli soutěžící odměněni potleskem, poplácáním po zádech, uznalých slovech v kazachštině, kterým nikdo z nás nerozuměl, a jako novinka se podával přípitek v podobě jablkovice dovezené až z Beskyd.

Svatební šaty jsou v Kazachstánu vyráběny z klasických materiálů. Používá se satén, tyl, krajka, taft. Tradiční kazašský oděv nevěsty je v barvě červené, ale v dnešní době se od této barvy opouští a oblíbenou se stala bílá. Šaty, které zvolila kamarádka, zdůraznily její ženskost a křehkost. Šněrovací korzet zvýraznil poprsí a pas. Sukně se skládala ze dvou vrstev, které se postupně rozšiřovaly a vytvářely volány. Výrazným prvkem oděvu byl čepec zdobený peřím a závojem a zajímavým doplňkem prstýnky a náramek spojené řetízkem. Tento šperk výborně doplnil drobnou postavu nevěsty a dodal vzhledu na exotičnosti. Ženich se svatebního obleku příliš nedržel. Zvolil jednobarevnou košili, šedé kalhoty a přes sebe přehodil plášť s tradičními vzory. Docílilo se tak pohodlného a uvolněného vzhledu, který ženichovi velice slušel.

FOTO: Svatebčané na tradiční svatbě v Kazachstánu

Svatebčané, Foto: Marcela Plíšková

Svatba byla pojata v odlehčeném duchu a ne přesně podle tradičních pravidel. Oba novomanželé žijí v Praze a občanský obřad spolu již absolvovali. Obřad ve stepi byl uspořádán pro menší část rodiny a pro přátele, kteří chtěli zažít něco speciálního. Svatba se konala venku mezi jurtami u rozvodněné řeky. Nevěsta s ženichem přijeli na koních doprovázeni členy své rodiny. Po zdařilém seskoku na pevnou zem se spolu se svědky postavili vedle sebe. My ostatní jsme je obklopili a čekali, co se bude dít.

Na řadu přišla svatební píseň v podání místního zpěváka a zazpívaná v rodném jazyce. Zpěv doprovázela hra na kazašský dvoustrunný hudební nástroj zvaný dombra. Milostná píseň se skládala z mnoha slok a na konci každé z nich vyslovil zpěvák jméno hosta na obřadu. Tato osoba vždy předstoupila před svatebčany a na vyznačené místo položila peníze jako dar pro novomanžele. Ti se mu poklonili a pokračovalo se dál, dokud nebyli vyjmenováni všichni z nás. A tímto aktem byla zahájena svatební veselice. Tančilo se, zpívalo a jedlo až do noci. Ti, co nevydrželi, odešli spát do jurt. Ostatní pronášeli až do ranních hodin tost, což jsou přípitky na zdraví manželů a celé rodině.

Městská móda a vesnice

Almaty patří mezi evropská města a najdete zde obchody světových značek, jako je Versace, Valentino, Armani, Lacoste, Dior nebo Chanel. In jsou také méně známé značky, které jsou levnější a nám Evropanům téměř nic neříkají. Kromě nich zde najdete také obchody, které jsou dostupné u nás, jako je H&M, Promod, Zara či New Yorker. Lidé ve městě se oblékají ve stejném stylu jako například v Praze. Místní dívky oproti Evropankám dávají více přednost oděvům zvýrazňující ženskost a dívčí vzhled. Většina žen nosí sukně, halenky, blůzy, šaty. Velice oblíbené jsou dlouhé šaty zdobené pestrobarevnými potisky a doplněné botami na vysokých podpatcích. Osobně dávám přednost sportovnímu stylu, a tak jsem mezi místní černovlasé krasavice moc nezapadla.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/svatba_kazachstan-lada-ondruchova/]

Styl oblékání venkovanů je vzdálen modernímu odívání lidí z měst. Na vesnici nejsou žádné obchody s posledními hity. Nejsou totiž vůbec potřeba. Lidé pracují na polích, chovají koně, kozy, ovce. V případě oslav se však i oni umějí vyšňořit a předvést se ve skvěle padnoucích šatech, které jsou ozdobeny tradičními výšivkami. Ženy nosí šátek kolem hlavy, který jim sluší a babičkám dodává na váženosti.

Cestování po malé části Kazachstánu pro mě byla zajímavá podívaná a zkušenost. Lidé jsou usměvaví, přátelští a dokáží vás rozesmát, i když jim nerozumíte. Rozhodně stojí za to vidět tento kus nádherné, drsné, přesto přátelské země.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Svatební šaty uprostřed stepi. Podívejte se, jak to chodí v Kazachstánu