Co kromě snubních prstýnků nesmí chybět na žádné svatbě? Správně, svatební koláčky. Prakticky univerzální pochoutka, která se nejen při této události peče ve velkém a stejně jí nikdy není dost!
Svatební koláčky, Zdroj: jidelna-brno.cz
Podle jedné tradice se říká, že budoucí nevěsta by koláčky ani dort na chystanou svatbu péct neměla, neboť pokud by se toho dopustila, může ji postihnout nešťastné manželství a uplakané děti. Druhá zaručená informace zase hlásá, že právě podle těchto výtvorů se posuzuje její kuchařské umění.
My si můžeme oddychnout. Dnes, v roce 2010, si nevěsty takovými věcmi už hlavy lámat nemusí. Je totiž více než známé, že manželství může být otřesné i se vší splněnou tradiční parádou a naopak dva lidé spolu mohou být šťastni i bez svatby.
Ale zpět k funkci koláčků. Ta je nejspíš dost regionálně rozdílná. Někde se pečou asi tři týdny před svatbou a jsou distribuovány těm, jenž mají být pozváni ke svatebnímu stolu, jinde se naopak dělají teprve pár dní před onou důležitou událostí a jsou takovou levnou výplní výslužky.
Výslužka, Zdroj: hochzeitsforum.de
Cože to je výslužka? Je to menší krabička plná vzorků cukroví, kterou bývá obdarováváno široké příbuzenstvo (i to, co není zváno na svatbu), půlka ulice a všichni přátelé a známí. Společně s touto Pandořinou skříňkou se také roznáší svatební oznámení – právě těm nepozvaným. Probíhá to někdy i den před svatbou, protože právě v ten čas je hotové cukroví k oslavě manželství.
Dnes některé páry tento zvyk dotáhly k úplné dokonalosti – zřejmě nechtějí zažít nepříjemné pohledy typu: „To jste nás jako na tu svatbu nepozvali?! Vy jste ale lakomí! A odbudete nás tady pár zákuskama… No tak hodně štěstí…“ Můžete se jimi nechat inspirovat a roznášku pořádat až PO svatbě. V takovém případě není o čem mluvit. „Děkujeme, sbohem.“ Příbuzní jsou v TAKOVÉM šoku, že vám toho ani moc neřeknou.
Že je svatba nákladná záležitost, o tom není potřeba diskutovat. Možná proto jsou koláčky tolik milované. Většina rodin si dělá vlastní, tedy zminimalizuje náklady na výrobu. Je jich hodně a jak už jsem říkala, vyplníte jimi jinak poměrně prázdnou krabičku. Koláčky jsou navíc maximálně flexibilní – používají se na ně čtyři základní náplně: tvarohová (s rozinky nebo bez), maková, trnková (povidla) a ořechová.
Bez koláčků není svatba!, Zdroj: media-cdn.tripadvisor.com
I samotné koláčky mají podle kraje jiný vzhled. Někde se dělají miniaturky jako pětikoruna a jsou tradičně placaté s náplní na povrchu, jinde se nádivka těstem obaluje, syrový koláček se máčí do vajíčka a posypává drobenkou, a ještě trošku geograficky vedle zase platí čím větší, tím lepší.
Nevím jak jinde, ale u nás na Moravě se svatební koláčky s oblibou pečou i na tradiční vesnické hody, různé oslavy a větší akce. Nikdo také nepochybuje o tom, že jsou perfektní ke snídani doplněné výborným mlékem. Pokud náhodou zbudou, což se prakticky nestává, můžou se uložit do mrazáku, kde přečkají dobu, dokud na ně nedostanete opět chuť.