Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Surrealistické grafiky v Albertině. Uvidíte i Monu Lisu s knírkem

Eva Csémyová

Eva Csémyová

13. 12. 2011

Konec roku se ve vídeňské Albertině nese v duchu surrealismu. Až do neděle 15. ledna máte možnost zde navštívit ojedinělou výstavu The Gilbert Kaplan Print Collection představující grafiky nejznámějších surrealistů.

Nejočekávanější výstavou letošního podzimu byl pro galerii Albertina ve Vídni bezesporu René Magritte. Trochu neprávem je menší pozornost věnována neméně zajímavé expozici, která tuto velkou výstavu doplňuje.

Jedná se o unikátní sbírku surrealistických grafik a tisků, které pocházejí ze sbírky newyorského podnikatele a milovníka hudby Gilberta Kaplana.

OBR: Joan Miro

Joan Miró tiskl několikrát na stejný list, aby dosáhl originálního efektu

Sbírka těchto grafik obsahuje díla předních umělců, kteří se zabývali surrealismem téměř po celý život, nebo i těch, které tento styl zaujal jen na chvíli. K vidění jsou zde grafiky od mistrů, jako byl Max Ernst, Salvador Dalí, Joan Miró, Pablo Picasso a opět René Magritte.

Troufale hravá i snivá díla

Společným prvkem většiny děl nacházejících se v Kaplanově sbírce je to, že umělci při jejich vzniku používali princip automatismu, tedy nechávali vést svou ruku při malbě podvědomím. Dalším principem spojujícím díla je neskutečnost a snivost zobrazených výjevů.

OBR: Giorgio de Chirico

Giorgio de Chirico zobrazuje lidské postavy v tajemně prázdných městech

Jiný princip tvorby, a sice hravost a úmyslnou provokaci, je možné vidět na nejznámějším díle této výstavy – obrazu Mony Lisy s domalovaným knírkem. Jeho autorem je Marcel Duchamp a dílo nese zdánlivě záhadné pojmenování L.H.O.O.Q. Vysvětlení názvu je takové, že pokud je zkratka přečtena dostatečně rychle ve francouzštině, znamená něco jako „hoří jí zadnice“. Možná proto se Mona Lisa tak záhadně usmívá?

Pokud se tedy chystáte vypravit se do Vídně a navštívit Albertinu, zkuste spojit prohlídku výstavy René Magritta s touto výstavou grafik The Gilbert Kaplan Print Collection. Získáte tak ucelený dojem o podobě výtvarného směru označovaného jako surrealismus.

Albertina

30.listopadu 2011 – 15.ledna 2012

Otevírací doba: Po – Ne 10:00 – 18:00, St 10:00 – 21:00

Vstupné: dospělí 11 €, senioři 9 €, studenti 8 €, do 19 let zdarma

albertina.at

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Surrealistické grafiky v Albertině. Uvidíte i Monu Lisu s knírkem