Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Albertinu ovládl surrealismus. Nechte se okouzlit dílem René Magritta

Eva Csémyová

Eva Csémyová

24. 11. 2011

Do Vídně letos návštěvníky nelákají jen vánoční trhy. V Albertině byla 9. listopadu zahájena dlouho očekávaná výstava představující dílo slavného belgického surrealisty René Magritta.

Díváte se na obraz zachycující všední výjev, řadu domků. Při pohledu na ně vás však něco znepokojuje. Po chvíli si uvědomíte, že budovy jsou zobrazeny v noci, osvětlené rozsvícenými pouličními lampami, zatímco nebe nad nimi vypadá jako v pravé poledne. Vítejte v surrealistickém světě René Magritta!

„Je to svět, který známe z našich snů,“ říká ředitel Albertiny Klaus Albrecht Schroeder. „Magritte však nemaluje sny, používá jen stejné principy; změnu proporcí, metamorfózu, a tím útočí na naší racionální realitu.“

Za vším hledejte Sigmunda Freuda

Výstava se do vídeňské Albertiny přestěhovala z Tate Liverpool, kde jste ji mohli navštívit do října letošního roku. René Magritte v Anglii pobýval a tvořil, vazba jeho díla na zdejší prostředí je tedy jasná. Jak ale souvisí jeho obrazy plné překvapivých výjevů s rakouským hlavním městem?

Čtěte také: Princip rozkoše je k vidění v Tate Liverpool!

Kurátorka vídeňské výstavy Gisela Fischer vysvětluje historické souvislosti: „Surrealismus a jeho principy jsou silně spojeny s ideami Sigmunda Freuda. Surrealismus propojuje psychoanalitické představy o fantasknosti a grotesknosti, snaží se vyprostit myšlení z pout racionality, tradičních norem a zvyklostí.“ Sám René Magritte však jakékoli freudiánské interpretace svých děl odmítal.

OBR: René Magritte Das Reich der Lichter

Zatímco domy jsou zahaleny tmou, nebe vypadá jako v pravé poledne

Přestože Albertina vlastní pouze jediné Magrittovo dílo, nachází se nyní v prostorách galerie přes 300 obrazů, kreseb, filmů a fotografií týkajících se tohoto umělce. Převážně se jedná o zápůjčky z galerií a soukromých sbírek z Evropy, Ameriky a Japonska. Řadu z nich má veřejnost příležitost vidět na této výstavě poprvé.

Expozice je rozdělena do třinácti částí, z nichž každá se zaměřuje na jedno Magrittovo téma nebo na konkrétní výtvarnou techniku. Právě v rozmanitosti vidí kurátorka sílu a působivost celé výstavy.

Světoznámé trháky i necudné obrázky

Na výstavě mají návštěvníci možnost seznámit se s obrazy, díky nimž se Magritte proslavil. Nechybí zde řada děl s tématem gentlemanů v buřinkách, mileneckých párů s hlavami ovinutými látkou, znepokojivá ženská torza, zkapalněné horské masivy ani obrovské předměty denní potřeby v příliš malých místnostech.

Nesmí chybět ani obraz dýmky nazvaný výmluvně Toto není dýmka poukazující na rozdíl mezi předmětem a jeho zobrazením, které pozorovatel vidí. Méně známé je podobné dílo pojmenované Toto je kousek sýra. Jedná se jak jinak než o drobný obrázek s námětem oblíbeného mléčného produktu, který je přiklopen skleněným poklopem, snad aby neskutečný sýr neokoral.

V Albertině jsou k vidění také jinak velmi vzácně vystavené Magrittory „hambaté obrázky“. Jedná se o erotické ilustrace ze série nazvané Madame Edwarda, které byly určeny pro povídku George Bataille. Jinak velice decentní umělec zde zobrazením pohlavních orgánů vskutku nešetří.

Čas na návštěvu této výjimečné výstavy máte až do konce února příštího roku. Neváhejte, zřejmě se pro příštích několik let jedná o poslední příležitost vidět díla René Magritta takto pohromadě.

Albertina

9.listopadu 2011 – 26.února 2012

Otvírací doba: Po – Ne 10:00 – 18:00, St 10:00 – 21:00

Vstupné: dospělí 11 €, senioři 9 €, studenti 8 €, do 19 let zdarma

albertina.at

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Albertinu ovládl surrealismus. Nechte se okouzlit dílem René Magritta