Menu
TOPZINE.cz
Studium

Studium: Humanitní obory lákají i přes horší uplatnění na trhu práce

Redakce

Redakce

9. 12. 2011

 

Obory s humanitním zaměřením patří k nejpopulárnějším. Předehnaly tradičně oblíbenou ekonomii, management a práva. Nejmenší zájem je o techniku a informatiku, tedy oblasti s nejlepším uplatněním.

Mezi studenty jsou nejoblíbenější obory s humanitním zaměřením (20%). Vyplývá to z analýzy, kterou provedl portál Vysoké školy na Jobs.cz. Statistika poskytuje náhled na preference středoškoláků při výběru oboru a školy pro vysokoškolské studium.

Studijní obory na VŠ: IT, elektrotechnika, stojírenství? Obory s budoucností

Z prvních více než dvaceti tisíc unikátních návštěvníků přibližně pětina zamířila k humanitním oborům a společenským vědám. Vyrovnané jsou především oblasti na třetím až pátém místě.

Absolventi technických oborů najdou práci snadněji

Bezmála šest procent návštěvníků využilo fulltextové vyhledávání. Nejčastěji zadávanými výrazy jsou cestovní ruch, žurnalistika, andragogika, psychologie, fyzioterapie, pedagogika, logopedie či mezinárodní vztahy.

TOP 5 nejvyhledávanějších oborů

  1. Humanitní a společenské vědy: 19,77 %
  2. Ekonomie a management: 13,32 %
  3. Právo a veřejná správa: 10,64 %
  4. Medicína a farmacie: 10,54 %
  5. Technika a informatika: 10,43 %

Humanitní studia jsou oblíbená i přes to, že v nich je dlouhodbě horší možnost uplatnění na trhu práce.

Naopak zájem o technicky orientované studium, včetně informatiky, je mnohem nižší. Ovšem právě například ve strojírenství či softwarovém vývoji je v posledních letech největší poptávka firem po nových pracovnících s potřebným vzděláním. Tuzemské školství je ale zatím není schopno trhu dodat. Nízký zájem studentů indikuje, že tomu tak bude i za tři až pět let,“ uvedl Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studium: Humanitní obory lákají i přes horší uplatnění na trhu práce