Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

Studijní obory na VŠ: IT, elektrotechnika, stojírenství? Obory s budoucností

Redakce

Redakce

29. 11. 2010

Každým rokem musí studenti posledních ročníků středních škol udělat jedno podstatné rozhodnutí, které razantním způsobem předurčí další směřování jejich životů. Musejí si zvolit své budoucí povolání a takovou vysokou školu, jež jim k němu dopomůže.

Tato volba rozhodně není lehká a každý k ní přistupuje jinak. Máme dvě skupiny studentů. Jedni se při volbě oboru nechají ovlivnit spíše zájmem nežli rozumem, druzí se řídí hlavně racionálním náhledem na realitu života. Tedy vznešeně řečeno. Ve skutečnosti se totiž druhá skupina rozhoduje především na základě financí. Volí si prostě a jednoduše takový obor, který jim po škole vynese co nejvíce.

Není to špatný přístup, ale ideální také ne. Přiznejme si, že věční snílci, kteří si zvolí sice krásný, ale neuplatnitelný obor, pak mnohdy po letech litují. Neljepší je zvolit si kombinaci obojího. Právě s takovými studenty se nejčastěji setkáváme na technických fakultách v oborech informatika, elektrotechnika a strojírenství.

Jak se dostat na technickou fakultu

Je všeobecně známo, že dostat se na technickou fakultu, ať už hovoříme o jakémkoli oboru, není problém. Součástí přijímacího řízení jsou zpravidla pouze symbolické zkoušky. Ty probíhají formou pohovoru, kde je hlavním kritériem pro přijetí studijní průměr. Pokud se ale setkáte s technickým oborem, kam se přijímací zkoušky dělají, pak se jedná spíše o směšně lehké testy, u kterých kýžený počet bodů získá téměř každý.

FOTO: Student u počítačeDostat se na takový obor pro vás tedy nebude nijak těžké. Větší problém nastává až v průběhu prvního ročníku. Ten řada univerzit přezdívá čistící. Jeho hlavním úkolem je totiž pročistit, respektive vyházet co největší množství studentů, aby ve studiu pokračovali jen ti nejlepší. Největšími strašáky se tak pro studenty prvního ročníku stávají předměty jako matematika, chemie či fyzika.

O jaké obory je na technických fakultách největší zájem

Není vůbec snadné říct, o které technické obory je dnes největší zájem. Pokud porovnáme elektrotechniku, strojní inženýrství a informační technologie, pak vzhledem ke směřování dnešní doby jasně zvítězí IT. Co se ale v oblíbenosti zbylých dvou týče, tam vyvstává problém. Na oba obory přijímají téměř shodný počet studentů. Ke studiu na oba obory se hlásí téměř shodný počet uchazečů a oba obory mají téměř shodný počet absolventů. Je tedy prakticky nemožné rozhodnout, který z nich je populárnější. Co je ale bezpodmínečně jasné, je skutečnost, že IT obory, a to všeho druhu, jsou u maturantů jasnou jedničkou.

S uplatněním nemají absolventi problémy

Ať už vezmeme v potaz uplatnění absolventů jakýchkoli technických oborů, vždy toto číslo výrazně převyšuje uplatnění absolventů oborů netechnických. Podle průzkumů technických fakult při ZČU v Plzni získalo během tří měsíců po vykonání státních závěrečných zkoušek práci 85 % všech absolventů. Skvělých 100 % dosáhli absolventi oborů IT, výsledku 85 % pak studenti strojní fakulty. Z vystudovaných elektrotechniků našlo do tří měsíců uplatnění 80 % z nich.

Když si ale uvědomíme, jaká je situace na trhu práce, čísla, která z výzkumu na ZČU v Plzni vzešla, jsou více než pozitivní. Nejen že většina absolventů získala práci do tří měsíců po absolvování, ale z údajů rovněž vychází na povrch, že většina absolventů již ke státním závěrečným zkouškám přistupovala s nabídkou na budoucí spolupráci.

Máte-li tedy technické nadání a baví vás počítače, matematika a fyzika, neváhejte a podejte si přihlášku na některou z technických fakult. Uplatnění na trhu práce je téměř zaručené!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studijní obory na VŠ: IT, elektrotechnika, stojírenství? Obory s budoucností