Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Štrasburk – město, kde sídlí Evropský parlament

Redakce

Redakce

7. 7. 2010

Toto historické město se nachází ve východní Francii a je vystavěné na ostrově Grande Île (Velký ostrov). Je další z významných měst Evropské unie – sídlí zde Rada Evropy a Evropský parlament.

Evropský parlament, Štrasburk Zdroj: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz

Celé město protíná vodní kanál, takže stačí nasednout na menší prosklenou loď, která nás proveze celým městečkem, a my tak máme všechny památky doslova na dlani. Nejprve mineme La petite France (Malou Francii), což je skupinka historických domů podél břehu řeky. Mimo jiné plujeme i kolem Evropského parlamentu, který později navštívíme po svých.

Vodní kanál Zdroj: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz

Jen se po okružné plavbě vylodíme na břeh, hledáme, kde nasytíme své lačné žaludky. Nakonec si vybereme travnatou plochu s pohozenými kládami, na kterých se pohodlně rozvalíme a vybalíme řízky z domova. Všude kolem nás je suchá tráva, nikde nikdo, vypadá to tu jako na konci světa. A za námi se tyčí – nic menšího než Evropský parlament. Kontrast významné budovy a neupraveného plácku, kde se nacházíme my, přímo bije do očí.

Nemáme moc času nad tím dumat, neboť máme domluvenou návštěvu právě tohoto parlamentu. A jdeme si poslechnout, o čem se na takovém místě vlastně rokuje. Každý z nás se posadí do měkkého křesla a sleduje scénu před sebou. Podle prospektu, který jsme vyfasovali, zjišťujeme, kde sedí který významný politik a jakou zemi zastupuje. Nasadíme si na hlavu sluchátka, která nám jsou k dispozici, a hned nám do uší zní příjemný hlas české tlumočnice. No popravdě… i s českým překladem rozumíme květnaté mluvě řečnícího politika asi tak stejně, jako když ho posloucháme v jeho rodném jazyce.

Půlhodinka pobytu v parlamentě úplně stačí, po chvíli už vás všechno tlačí, prospekt máte prostudovaný od A do Z, kde sídlí jaká země víte a ve sluchátkách jste si poslechli rodný jazyk snad každé země EU. Nejvyšší čas nadýchat se opět čerstvého vzduchu.

Noční štrasburk Zdroj: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz

Odpoledne jdeme prozkoumat zdejší nákupní centrum a nevynecháme ani místní McDonald’s. Co kdyby náhodou francouzský Big Mac chutnal jinak, než ten náš… Překvapivě chutná úplně stejně.

Na zem se mezitím snese tma, takže můžeme začít s průzkumem nočního města. Mezi lucerničkami a kouzelnými barevnými vodotrysky úplně zapomeneme na čas, takže náš autobus stihneme skutečně jen tak tak. Opouštíme noční Štrasburk a k doplnění atmosféry nám v autobuse hraje evropská hymna – Beethovenova Óda na radost.

Další články k tématu:

Brusel – město pralinek a vysoké politiky

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Štrasburk – město, kde sídlí Evropský parlament