Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Brusel – Město pralinek a vysoké politiky

Redakce

Redakce

18. 6. 2010

Při vyslovení názvu města Brusel mne jako první spojení napadne belgická čokoláda. Nebo spíš celé tuny belgické čokolády. Toto město je však něčím víc než jen rájem pro mlsné jazýčky. Je totiž hlavním městem Evropské unie.

Evropský parlament Zdroj: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz

Než se však zapleteme do evropské politiky, nejprve trochu nahlédněme do  historie. Centrum města je plné krásných památek, o kterých se dá najít mnoho informací v každém průvodci. Pokud však dorazíte do Bruselu v listopadu ve čtyři hodiny ráno, jako se to podařilo nám, obklopí vás jen tma, liduprázdno a pěkná zima. O nalezení veřejných záchodů se ani nepokoušejte, je to úplně zbytečné. Nejvyhlášenější ulice jsou ještě plné pytlů s odpadky, které čekají, až je o něco později odveze městská služba. Stačí na stejné místo přijít jen o pár hodin poté a nebudete věřit svým očím. Ulice se změní k nepoznání. Jsou plné stolečků a křesílek, roztomilé kavárničky a restaurace nejrůznějšího typu přímo lákají k posezení. Ani my nepohrdli teplým croissantem a horkou čokoládou.

Bruselské muzeum na Velkém náměstí Zdroj: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz

Jen se objeví první sluneční paprsky, je načase začít s prohlídkou historických památek. Vydáváme se od Velkého náměstí se šikmou radniční věží, přes vyhlášenou ulici plnou nejrůznějších restaurací, které nabízejí thajskou, italskou nebo i řeckou kuchyni; a dorazíme až k čůrajícímu chlapečkovi – symbolu města. Bronzová soška byla vytvořena v 17. století, chlapeček je při slavnostních příležitostech oblékán do různých krojů, kterých má celkem přes 800. Nesmíme však zapomenout ani na méně známou čůrající holčičku, sochu Leopolda II., katedrálu sv. Michala či Vítězný oblouk. Stejně tak nevynecháme ani jízdu metrem. Pokud byste však očekávali nevšední zážitek, budete zklamaní. Bruselské metro je totiž skoro stejné jako to naše.

Čůrající chlapeček Zdroj: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz

Po jízdě podzemní dráhou přijde na řadu krátký rozchod. Takže rychle nakoupit ručně vyráběné krajky pro babičku, zásobit se v dostatečné míře pralinkami (tyto obchody naleznete skutečně na každém kroku) a nabrat dech na další cestu. V plánu je návštěva míst, kde se denně rozhoduje o osudu celé Evropy.

Evropský parlament se rozkládá poblíž Parc du Cinquantenaire. Zasedá ve Štrasburku a v Bruselu. Jeho sekretariát sídlí v Lucemburku a počet jeho členů dosáhl čísla 785. Parlament, buď samostatně nebo společně s Radou, přijímá právní normy a ratifikuje mezinárodní smlouvy. Má také na starosti rozpočet EU.

Instituce EU Zdroj: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz

Po zhlédnutí budovy strávíme příjemnou půlhodinku v parku, kde si vyměňujeme nově nabyté vědomosti. Oddech ovšem netrvá dlouho a my se vydáváme na prohlídku ještě jedné instituce a tou je Evropská komise. Zde má každá země jednoho zástupce. Komise je kontrolována Evropským parlamentem, který jí také vyjadřuje důvěru, a je největším orgánem EU.

Kdo si chce o správě Evropské unie udělat ucelený obrázek, měl by ještě zamířit do Štrasburku a nakonec do Lucemburska. My tam zamířili také, ovšem naší zastávkou v malé zemi nebyly budovy EU, nýbrž benzínová pumpa. S plnou nádrží jsme si to namířili domů, do dějiště politiky nám mnohem bližší.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Brusel – Město pralinek a vysoké politiky