Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Stočtyřiadvacetiletý Sherlock Holmes zažívá svá nejlepší léta

Redakce

Redakce

30. 12. 2011

Sláva a popularita světoznámého detektiva z Baker Street nezaniká ani po 124 letech od svého vzniku. Co víc, zdá se, že je Holmes právě naopak žádanější než kdy dřív. Po hlavních rolích ve filmech či televizních seriálech se nyní opět vrací i na stránky knih.

FOTO: Už déle než století se Sherlock Holmes těší světové popularitě

Sherlock Holmes si i dnes stále získává nové fanoušky, Zdroj: sxc.hu

Setkat se s ním můžeme hned ve dvou nových knihách. Zatímco The House of Silk (Dům Hedvábí) nás přivádí k Sherlockovi, jak jej známe, editoři druhé z knih, A Study in Sherlock (Studie o Sherlockovi), přivádějí Sherlocka k nám, do dnešní doby.

Starý dobrý Sherlock ve staré dobré Anglii

První z knih má na svědomí britský spisovatel a scenárista – Anthony Horowitz. Toho správcové Doyleova dědictví zplnomocnili k napsání prvního pokračování proslulé série. Kniha vyšla letos na podzim.

Čtěte také: Sherlock Holmes se vrátí na stránky knih. Nový příběh sepisuje Anthony Horowitz

Sám Horowitz se stal detektivovým fanouškem již v 16 letech, kdy dostal kompletní sérii jeho příběhů k narozeninám. A neuchvátil jej jen osobitý detektiv a jeho působivé metody pátrání. „To ta mlha, kočičí hlavy, mihotající se oheň, Temže, podivní padouchové,“ svěřil moderátorovi NPR. „Je to poslední výdech anglické historie, než vládu převezme technologie.“

Novodobý Sherlock novýma očima

Naprosto opačný pohled zvolili editoři druhé knihy, A Study in Sherlock. Laurie R. Kingová a Leslie S. Klinger v několika povídkách detektiva vytrhli z viktoriánské éry a vrhli jej do jedenadvacátého století. „Když se pořádně podíváte na techniky a nástroje, jež při vyšetřování používal, jsou to věci, které dnes běžně používá policie na celém světě. Ve viktoriánské době byly převratné, dnes jsou základem toho, co děláme,“ vysvětluje Kingová, proč lze tak snadno Holmese přizpůsobit moderním poměrům.

FOTO: A Study in Sherlock - příběhy inspirované původní sérií

Sbírka příběhů přináší Sherlocka do naší doby, Zdroj: nakladatel

Kniha však nabízí i ještě odvážnější pohled – co kdyby Sherlockovu roli dostala žena? „[Holmes] je nepřítel žen. Nepřítel lidí. (…) A přitom celý svůj život lidem pomáhá. Zajímalo mě, jak by vypadalo jeho myšlení, kdyby místo o viktoriánského muže (…) šlo o mladou feministku 20. století,“ nechala se slyšet Kingová pro NPR.

Právě ona také prohlásila, že Sherlock je postava, která k lidem skrze své odhodlání přemoci zlo dokáže mluvit napříč staletími. Důkazem toho je vytrvalost, s jakou už léta získává nemalé úspěchy jak na papíře, tak i na filmovém plátně či televizních obrazovkách.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stočtyřiadvacetiletý Sherlock Holmes zažívá svá nejlepší léta