Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Steve Jobs a jeho životopis: Popřel otcovství své dcery a vyzkoušel LSD

Redakce

Redakce

9. 10. 2011

Životopis Steva Jobse, muže, který dal podobu jednomu z největších fenoménů naší doby, by vydal na několik stran. My vám přinášíme třináct nejzajímavějších událostí ze života tohoto génia.

FOTO: Steve Jobs

Podmanivý pohled a vlasy podle kastrolu, i to byl Steve Jobs, Zdroj: youtube.com

Přečtěte si ty nejzajímavější události ze života technologického mága Steva Jobse!

1. Měl muslimské kořeny

Stevův biologický otec Abdulfattah John Jandali emigroval do USA z rodné Sýrie. Dnes pracuje jako viceprezident hotelu a kasina Boomtown v Renu ve státě Nevada.

Zajímá vás Steve Jobs? Přečtěte si o něm více ve speciálu na Topzine.cz!

2. Biologičtí rodiče se ho vzdali

Rodičům Stevovy matky Joanny Schieblové se nelíbilo, že by jejich dcera měla dítě s mužem muslimského původu. Chvilku po jeho narození ho adoptovali američtí manželé Paul a Clara Hagopianovi. Steve se nikdy osobně nepotkal se svým biologickým otcem. Se sestrou Monou Simpson se setkal až v roce 1986.

3. Byl zenový buddhista

Steve byl natolik oddaným buddhistou, že v jednu chvíli dokonce uvažoval o vstupu do kláštera. Naštěstí pro všechny fanoušky iPodů, MacBooků, iPadů a iPhonů tak nikdy neučinil. Nakonec se spokojil s tradiční buddhistickou svatbou.

4. Naprogramoval hru Breakout

V roce 1976 si Steva najala firma Atari, aby navrhl podobu nové videohry Breakout. Stevovi práce zabrala necelé čtyři dny. Jako odměnu dostal pouze 750 dolarů. Na designu spolupracoval se spoluzakladatelem Jablíčka Stevem Wozniakem. Hra se později přejmenovala na Pong.

Foto: Leták hry Breakout

Letáček hry Breakout, Zdroj: vis-atk.com

5. Popřel otcovství své dcery

Po narození své první dcery Lisy v roce 1978 popřel otcovství s odvoláním na svou domnělou sterilitu. Jak se nakonec ukázalo, Lisa je skutečně jeho dcerou, a Steve právoplatně přiznal otcovství. V roce 1982 po ní pojmenoval revoluční počítač Lisa. První počítač, který se ovládal myší.

Čtěte také: Steve Jobs a jeho slavné citáty. Vybrali jsme deset nejslavnějších!

6. Vyzkoušel LSD

Během divokého období po odchodu z univerzity Steve cestoval po Indii. Právě zde se poprvé setkal s halucinogenní drogou LSD. Svou zkušenost později označil za „jednu ze tří nejdůležitějších věcí, jaké kdy v životě učinil.”

7. S Apple začínal v garáži

Společně s počítačovým hackerem a přítelem Wozniakem založil firmu Apple v roce 1976. Začátky firmy nebyly jednoduché. Jejich první nápady se zrodily v garáži Stevových rodičů.

OBR: Steve Jobs zemřel

Zdroj: Apple, koláž

8. Udělal počítačovou revoluci

V roce 1983 firma Apple představila revoluční počítač. Lisa byl první osobní počítač s grafickým uživatelským rozhraním a první myší. Stroj ale nebyl populární.

Vinu na tom nesla jeho vysoká cena (9 995 dolarů) a také uvedení Macintoshe v roce 1984. Ten měl podobné technické vlastnosti jako Lisa, ale byl o poznání levnější (2495 dolarů).

9. Vyhodili ho z firmy Apple

V polovině osmdesátých let zisky Applu rostly velmi pomalu. V květnu 1985 se pohádal s Wozniakem a následně byl se souhlasem vedení propuštěn. Steve později uvedl, že vyhazov byl tím nejlepším, co se mu mohlo přihodit. „Tíha úspěchu byla vystřídána lehkostí být opět na začátku,” řekl Steve.

10. Založil animační studio Pixar

V roce 1986 Steve koupil Pixar a investoval do něj 10 miliónů dolarů. Díky Stevově elánu se Pixar proměnil v úspěšné studio, které má na kontě celovečerní animované filmy jako Příběh hraček, Život brouka nebo Hledá se Nemo.

11. Vrátil se do Applu

V roce 1996 se vrátil do Applu jako poradce a o rok později byl jmenován prozatímním generálním ředitelem. Firma začla vzkvétat.  Na trh byl uveden osobní počítač iMac vše v jednom, přenosný počítač iBook a v květnu 2001 se otevřel první Apple Store.

Steve Jobs se oblékal, jak chtěl. Miloval svůj černý rolák a džíny!

12. Udělal hudební revoluci

Nejúspěšnější produkt Applu, multimediální přehrávač iPod, spatřil světlo světa v říjnu 2001. Přehrávač spolu s o dva roky mladším softwarem iTunes nastartoval revoluci na hudebním trhu. Za hudbou se již nemusí chodit do obchodů. Lze ji legálně stáhnout z  internetu.

13. Udělal revoluci v komunikaci

Spojení mobilního telefonu, zařízení pro přístup na internet, digitálního fotoaparátu a multimediálního přehrávače udělalo z iPhone senzaci a zaručilo mu komerční úspěch.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Steve Jobs a jeho životopis: Popřel otcovství své dcery a vyzkoušel LSD