Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Startuje festival Letní Letná 2011. Co si nenechat ujít?

Foto: Foto k představení Wear it like a crown od švédského souboru Cirkus CirkörJiž poosmé ožijí pražské Letenské sady festivalem Letní Letná. Tradiční místo mezi Hanavským pavilonem a Kramářovou vilou bude od 21. srpna do 4. září patřit jak zahraničním hvězdám nového cirkusu a divadla, tak předním tuzemským souborům.

Foto: Francouzský soubor nového cirkusu Malabar

Letní Letnou 2011 velkolepě zahájí francouzský Malabar, Zdroj: Letní Letná

Tahouny letošního 8. ročníku Letní Letné jsou novocirkusové ansámbly ze zahraniční. První z nich se představí hned první večer festivalu. Zahajovací podívanou, která bude přístupná zdarma, obstará francouzský soubor Malabar se svou show nazvanou Les Aquarêves. Parkem při ní bude proplouvat velký měsíční koráb, jehož posádka ovládá akrobatická, žonglérská i pyrotechnická kouzla.

Švédský masakr motorovou pilou

Pokud vám žonglování míčky připadá nadmíru nudné, neměli byste si nechat ujít švédský Cirkus Cirkör. Soubor, který patří mezi špičky skandinávského nového cirkusu, přiváží do Prahy představení Wear it like a crown.

„Šest herců a artistů na otáčejícím se jevišti zavede diváky do světa iluzí a fantazie, kde nic není nemožné – akrobacie, stínohra, mistrovské házení noži nebo žonglování vším možným včetně běžících motorových pil,“ láká Jiří Turek, ředitel festivalu Letní Letná.

Více než dvouhodinová show od svého prvního uvedení v roce 2010 získala obdiv diváků i kritiků.

Francouzští akrobaté nejvyšší třídy

Představení Le Grand C, na kulisy skromnější, na zážitky však nikoliv, uvede Compagnie XY. Tento ansábl z Francie vystoupí v českých luzích a hájích vůbec poprvé. Na Letné vystoupí sedmnáct mladých akrobatů, jejichž jediným nástrojem je vlastní tělo a jeho možnosti. Patříte-li mezi vyznavače extrémních sportů, podívaná plná skoků, pádů, přemetů a lidských pyramid je to pravé. Mimochodem, uznávaný britský deník The Guardian napsal: „Díky tomuto představení se vám bude chtít létat.“

Akrobatické umění na Letní Letnou přiváží také soubor La Compagnie des pieds percht. Dvě švýcarské umělkyně, Stéphanie N´Duhirane a Morgane Widmer, mistrovsky předvedou jednu z disciplín nového cirkusu, závěsnou akrobacii na laně.

Co se doma urodilo

Letní Letná je skvělou příležitostí ukázat, co se urodilo v tuzemském novocirkusovém rybníčku. Celovečerní představení uvedou z českých souborů například Cirkus Mlejn, VOSTO5, Cirkus LeGrando nebo Spitfire Company. Těšit se můžete také na herečku Annu Polívkovou či performenku Alenu Dittrichovou, která společně se Studiem DAMÚZA uvede zcela nový tanečně-divadelní projekt nazvaný Až do svítání.

Foto: Anna Polívková v novocirkusovém představení

Z českých novocirkusáků se mimo jiné představí Anna Polívková

Od 27. srpna se pak Letní Letná otevře všem odvážlivcům, kteří chtějí veřejnosti předvést kousky z oboru nového cirkusu. Umělce můžete přijít podpořit na tzv. Open stage, která bude přístupná zcela zdarma.

A co děti, mají si kde hrát?

Co by to bylo za cirkus, kdyby nebyl pro děti? Své ratolesti, ale nejen je, můžete vzít na inscenace souborů ANPU, Bilbo Companie, Buchty a loutky či Cirkus Sacra. Dětská představení jsou na programu až pětkrát denně.

A třešnička na závěr. Schází-li vám v rodinném albu nějaká pořádně švihlá fotka, navštivte na Letní Letné foto ateliér „Le Petit Cheval“. Známá herečka Vanda Hybnerová vás originálně zvěční na divadelním portrétu v retrostylu.

Foto: Postavičky z dětského představení souboru Buchty a loutky

Letní Letná zabaví velké i malé

Vstupenky na všechna představení budou k dostání na místě, a to již od pátku 19. srpna. Kompletní informace o programu festivalu Letní Letná 2011 naleznete na oficiálních stránkách akce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Startuje festival Letní Letná 2011. Co si nenechat ujít?