Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

SOUTĚŽ: Brno se dočkalo Doktora Fausta. Pojďte s námi do divadla

Anna Kottová

Anna Kottová

25. 10. 2012

Poprvé se adaptace románu Doktor Faustus dostala na prkna brněnské Husy na provázku. Inscenace měla premiéru letos v dubnu. S TOPZINE.cz můžete vyhrát lístky na 3. listopadu.

Jan Mikulášek s Barbarou Gregorovou si nastavili laťku vysoko. Pokusili se srozumitelně zdramatizovat 600stránkovou klasiku německého autora Thomase Manna. Mikulášek se navíc chopil i režie.

„Materiálu je tam tak na čtyři divadelní hry,“ říká dramaturgyně a spoluautorka scénáře Barbara Gregorová a dodává, „naše jediná možnost byla soustředit se jen na některé linie.“

FOTO: Doktor Faustus

Inscenaci Doktor Faustus zdramatizovali Mikulášek s Gregorovou

Inscenace líčí život fiktivního hudebního skladatele Adriana Leverkühna. Aby Adrian dosáhl absolutního mistrovství v oboru, uzavírá smlouvu s ďáblem.

Mann se v Doktoru Faustovi pokoušel nastínit kulturní úpadek německé měšťanské salónní společnosti během obou světových válek. Inscenace se soustřeďuje na úzkou hranici mezi genialitou a šílenstvím, která metaforicky zpodobňuje současný svět balancující nad stejným okrajem propasti.

Přímo na jevišti představení doprovází živá hudba, a to ve složení klavír, housle a cello. Hudbu složil Petr Hromádka, jehož rukopis můžete znát z provázkové inscenace Sto roků kobry. Na scéně a kostýmech režisér Mikulášek tradičně spolupracuje s Markem Cpinem.

FOTO: Doktor Faustus

Režisér Mikulášek pravidelně spolupracuje s Markem Cpinem

Doktor Faustus je čtvrtým projektem, na kterém Mikulášek s Provázkem spolupracoval. První byl Hamlet v roce 2009. V dubnu loňského roku měla premiéru scénická črta Ondřeje Novotného s názvem To léto. O pár dní později pak Mikulášek režíroval inscenaci Trapná Muka podle povídek Karla Čapka.

Recenzujeme: Mikulášek se vypořádává s dějinami po svém

Thomas Mann (1875–1955) patřil k německým autorům prózy. Pocházel ze spisovatelské rodiny. Jeho otcem byl Klaus Mann a bratrem spisovatel Heinrich Mann. Debutoval v osmnácti letech a o osm let později prorazil  s románem Buddenbrookovi.

S dcerou židovského obchodníka měl šest dětí. Dostal Nobelovu cenu za literaturu za rok 1929. V roce 1938 utekl před hrozící válkou do USA. Po druhé světové válce žil ve Švýcarsku, kde i zemřel. Mezi nejznámější díla patří Buddenbrookovi, Kouzelný vrch a Doktor Faustus.

Doktor Faustus

Divadlo Husa na provázku (Zelný trh 9, Brno)

Autor: Thomas Mann

Režie: Jan Mikulášek

Scéna, kostýmy: Marek Cpin

Hrají: Robert Mikluš, Jan Kolařík, Ondřej Jiráček, Pavel Zatloukal, Ivana Hloužková, Eva Vrbková/Petra Bučková, Milan Holenda, Anežka Kubátová a další

Délka: 1 hodina 30 minut

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

SOUTĚŽ: Brno se dočkalo Doktora Fausta. Pojďte s námi do divadla