Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Solomon Kane na DVD: Déšť, bláto a krev nyní i u vás doma

Adéla Nikodýmová

Adéla Nikodýmová

15. 12. 2010

Jeden zabiják s výčitkami svědomí, jedna nevinná dívka v nesnázích, jeden boj dobra se zlem a téměř nikdy neustávající slejvák. To je Solomon Kane. Neurazí, ani nepotěší, ale rozhodně neunudí k smrti. Čas od času vás totiž pobaví nějaký ten nesmysl.

Film

Hlavní hrdina tohoto filmu byl původně stvořen spisovatelem Robertem E. Howardem jako čestný puritánský dobrodruh, který putuje po světě a bojuje se zlem. Solomon Kane se transformoval do komiksu a nyní i do filmu. A upřímně řečeno, nevznikla z toho žádná sláva. Fanoušci knižní předlohy z něho nejspíš nebudou příliš nadšení. Pojďme ale tvůrce nejdříve trochu pochválit. Díky jistým aspektům díla je snímek celkem koukatelná záležitost.

Obávaný bojovník, Solomon Kane (James Purefoy), si bezstarostně užívá svých krvavých a loupeživých výprav, dokud nezjistí, že se pekelné síly zajímají o jeho duši. Solomon se skrývá v klášteře, a když je donucen ho opustit, cestuje jako poutník. Hned ze začátku vás zaujme prostředí. Některé záběry by se daly okamžitě zvěčnit jako digitální fantasy umění. Kombinace poutníka, poletujícího sněhu, holých větví stromu a potemnělé oblohy zkrátka umí vytvořit tu správnou atmosféru, kterou tento příběh potřebuje. Obrazy se často prolínají a po celou dobu vypadá krajina, víceméně jako z fantasy světa. Ve většině záběrů se totiž snášejí z nebe sněhové vločky, nebo je už tak dosti nasáknutá půda skrápěna deštěm, na kterém je občas bohužel poznat, že je udělán uměle.

Napravený zabiják Kane jako poutník

Proměna počasí vůbec poskytuje prostor pro hlubší úvahy. Divák si totiž nemůže být vůbec jistý, v jakém ročním období se příběh odehrává. V jednu chvíli je půda zmrzlá, a tu a tam leží trochu sněhu, poté se Solomon prohání na koni lesem plným listí, které by každý bez zaváhání přiřadil k podzimu, a nakonec je vše završeno vydatným deštěm a vrstvou bahna, které při jednom souboji dokonce cákne až do kamery… V tomto ohledu působí film nedotaženě. Na velké mínus to ale není, tolik to do očí nebije. Spíš jsem se po celou dobu zamýšlela nad něčím jiným. Jak je možné, že zloduchům při přepadení vesnice neuhasnou ohně, když je pořád takový slejvák?

Podrobnější recenzi filmu Solomon Kane si přečtěte zde.

Když už je řeč o tom dešti a bahně… Velkou pochvalu si zaslouží kostýmy, které jsou nejen velice zdařilé, ale také důvěryhodné. Často ve vás totiž zabahněné pláště vyvolají (u filmu celkem ojedinělý) pocit, že přímo cítíte jejich zápach. A to především ve scénách, kdy se sám Solomon v té rozbředlé hmotě rochní jako prasátko.

Kolem hrdinovy blátivé hvězdy se kymácí několik plochých černobílých vedlejších postav. A proč se kymácí? Působí dojmem, jako by nebyly do příběhu úplně zapojeny, a byly přítomny jen proto, aby donutily Solomona k nějakému hrdinskému činu. Na začátku své pouti je totiž natolik svázaný strachem z další návštěvy ďáblova posla, že se snaží zříci veškerého násilí. Misi ve jménu dobra zahajuje tedy až ve chvíli, kdy jeho duši může spasit jen záchrana nevinného děvčete Meredith (Rachel Hurd-Wood). Škoda jen, že se její postava nezmůže na víc než nevinné pohledy a výkřiky: „Solomone! Solomone!“ Celkově působí repliky postav spíš směšně. Buď jde o promluvy složené z úplných klišé, nebo o směšné dialogy typu:

Vůdce lapků (Vašut): „Ale ty nebojuješ, že ne?“

Solomon Kane: „No, víš, já jsem si to zrovna rozmyslel.“

Zápletka je jednoduchá, přesto jsou ale některé zvraty nečekané. Co film naprosto postrádá, je napětí. Nenajdete ho zde. Na začátku, když Solomonova skupina bojovníků prochází místností plné zrcadel, nikoho nepřekvapí, že z nich vyskočí nějaké obludy. Provedení různých netvorů a masek se ale opravdu povedlo. I když je znát jistá inspirace… Potvory ne nepodobné mozkomorům z Harryho Pottera, příchod ďáblova posla, ztvárněný náhlým mrazem a černým pohyblivým kouřem, nebo poslův meč, který tak nepřirozeně září, až připomíná světelný meč ze Star Wars. A když na konci filmu vyleze ze zrcadla pekelné monstrum, připomínající mimozemské roboty z Transformers, už je to skoro trapné.

Příběh je sice jednoduchý, ale vcelku by si měl každý divák přijít na své. Jistě nás všechny, jako Čechy, potěší herecký výkon Marka Vašuta, který hraje kápa skupinky lapků. Prakticky film nepotěší jen ty, kteří nemají rádi filmy s častým výskytem násilí. Toho je zde požehnaně, stejně jako krve. A celkový dojem? Takové esteticky hezčí zpracování fantasy, než můžeme vidět u Zaklínače.

DVD

Menu je přehledné a má hezký obrázek. Kane v dešti, jak charakteristické. DVD neobsahuje žádné bonusy, což je škoda. Zrovna u tohoto filmu by mě hodně zajímaly. Například kratinký film o filmu by byl lepší než nic. Mohla by tak být třeba rozřešena záhada neuhasitelného ohně a úsměvné podobnosti příšer.

Solomon Kane (Solomon Kane)

Akční/Dobrodružný/Fantasy/Horor
Velká Británie / Francie / Česko, 2009, 104 min

Režie: Michael J. Basset
Hrají: James Purefoy, Mark O´Neal, Robert Orr, Ian Whyte, Marek Vašut

Zvuk: anglický, český (Dolby Digital 5.1)
Titulky: české, české pro neslyšící, anglické
Bonusy: žádné

 

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Solomon Kane na DVD: Déšť, bláto a krev nyní i u vás doma