Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Snídám, snídáš, snídáme aneb Chceš-li sílu, hledej v sýru, hlavně po ránu

Redakce

Redakce

10. 8. 2010

FOTO: SnídaněFakta o důležitosti snídaní jsou nám do hlavy vtloukána již delší dobu. A téměř všichni už nad nimi souhlasně kýváme hlavou. Pro jistotu. ,,Já vím, já vím. Snídat je zdravé. Ale já nemám čas. Já nemám chuť. A já nechci moc jíst, protože nemůžu dopnout kalhoty. “

FOTO: Snídaně

Ilustrační foto, Foto: Blanka Kudrnová, Topzine.cz

Nechci nikoho zbytečně unavovat tím, že tu budu rozmazávat, co už stejně všichni víceméně znají. Že snídaně má tvořit až 25 % celodenního příjmu energie, to si už každý jistě někde přečetl. Že je to první jídlo po nejdelší době hladovění – tedy po spánku (většinou), to si jistě dokáží domyslet i ti, kdo nepatří do menza klubu. Že vynechávání snídaně nepodporuje hubnutí, to už by také měli vědět všichni, přestože před tím někteří stále zavírají oči.

Snídej jako král…

Doby, kdy se u nás důležitost přikládala hlavně obědům a večeřím, jsou dávno pryč. Chleba s máslem a případně domácí marmeládou smetla revoluce. A na oplátku přinesla gastronomický boom v podobě znásobení nabídky produktů a kvality surovin. Možnost cestování k nám zavlekla vliv zahraničních kuchyní.

I takové možnosti však stále nechávají mnoho lidí chladnými. Za účelem naplnění žaludku otevřou svá ústa mnohdy až v poledne, v lepším případě to stihnou už při ranním kafíčku s cigárkem. Je asi dost těžké lámat tyhle železné zvyky přes koleno, ale nestálo by za to dát snídaňovému kultu alespoň malou šanci?

Jak to dělají jinde?

Typickou anglickou snídani se slaninou a klobásou asi není třeba představovat. Bílé bagety s máslem a džemem, k nimž neodmyslitelně patří voňavý šálek kávy nebo horké čokolády, jsou základem každého francouzského rána, i když jednotlivé regiony se mírně liší svými typickými snídaněmi. Podobně je tomu v Itálii, kde však se však všechno odvíjí od croissantového základu s caffè latte nebo cappuccinem.

Němci zase zahajují den nejčastěji vejcem a pečivem obloženým různými druhy salámů a šunky. Poctivý jogurt si nenechají ujít Řekové. Kombinují ho s ovocem, sladkým koláčem a silnou kávou. Mléčné výrobky konzumují i Švédové, většinou s cornflakes nebo müsli, když si zrovna nedají tmavý chléb se sýrem a zeleninou. Jistou zvláštností pro nás mohou být způsoby ukrajinské a částečně i ruské kuchyně, která příliš neodlišuje snídani od oběda či večeře. Ráno vám tak (a tím jsem si na základě osobní zkušenosti jistá) klidně naservírují třeba řízky nebo jiné vařené jídlo.

FOTO: Rusku váFOTO: V Rusku vás u snídaně klidně pohostí hranolkami a smaženými nugetkami

Proti gustu žádný dišputát, Foto: Blanka Kudrnová, Topzine.cz

Co na to odborníci?

Ideální snídaně by měla být sestavená tak, aby doplnila energii a všechny důležité živiny, tedy sacharidy, bílkoviny a rostlinné tuky. Proto je velmi vhodné celozrnné pečivo (skutečně celozrnné, ne jen tmavé – obarvené karamelem) s rostlinným tukem, případně tvarohem či kvalitní šunkou. Vhodné jsou také sýry, víceméně všechny se sníženým obsahem tuku. Samozřejmě kromě sýrů uzených a tavených.

Pečivo může čas od času klidně vystřídat jogurt s cereáliemi. Na stole by se obvykle měl objevit i čerstvý kousek ovoce nebo zeleniny. Tučné uzeniny jako salámy a klobásy obsahující vysoké množství soli a přídatných látek mohou naopak klidně zůstat pod stolem. Jeden párek však ještě nikoho nezabil, a pokud je to opravdu jen jednou za čas, svět se nezboří.

Tekutiny, tekutiny…

Důležitý je samozřejmě pitný režim. Zde platí, že je lepší upřednostňovat ovocné čaje před černými, kvalitní džusy před minerálkami a čistou vodu úplně před vším. Ani zelené čaje a méně tučné mléko nejsou k zahození. Silný černý čaj či káva nejsou pohromou, ale do množství vypitých tekutin se díky svým odvodňovacím schopnostem nepočítají.

FOTO: Cukr, káva, limonáda

Ilustrační foto, Foto: Blanka Kudrnová, Topzine.cz

A která je ta nejlepší varianta?

Přeci ta, u které nemusíme vstávat o půl hodiny dřív, abychom stihli spočítat kalorie a vyváženost sacharidů s tuky. Je jistě hezké a prospěšné zařadit do ranního jídelníčku zdravé potraviny, ale jaký to má smysl, trápit se nad miskou nenáviděného müsli jen proto, že to nařizují nějaké potravinové tabulky? Snídaně má být pestrá, ale především nás musí bavit, abychom si tento návyk dokázali udržet.

Snídaňový kult je tu od toho, abychom v klidu a příjemně zahájili nový den. A třeba i nad kávou, s novinami v ruce. Takže dobrá zpráva pro ty, které hryže svědomí za každý mastný (ale zatraceně dobrý) koblížek po ránu navíc: zbývá ještě celý den na to ho strávit. Tak dejte snídani zelenou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Snídám, snídáš, snídáme aneb Chceš-li sílu, hledej v sýru, hlavně po ránu