Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Smetanovo Tajemství č. 17: Láska k českým operám v Plzni nerezaví

Redakce

Redakce

15. 1. 2013

FOTO: Dalibor Tolaš ve Smetanově opeře Tajemství (DJKT, 2012)Na sto deset premiér Smetanových oper má na kontě ve své historii plzeňské divadlo. Jedním z nejhranějších titulů je Tajemství. Nejnověji tuto operu v Divadle J. K. Tyla nastudoval režisér Dominik Beneš.

FOTO: Dalibor Tolaš ve Smetanově opeře Tajemství (DJKT, 2012)

Radní Kalina se vydává k Bezdězu hledat poklad. Zdroj: Pavel Křivánek, DJKT

Smetanovu komickou operu Tajemství už posedmnácté během 119 let nastudoval operní soubor plzeňského divadla. Nejnovější uvedení předposlední Smetanovy dokončené opery svěřilo Divadlo J. K. Tyla mladému režisérovi Dominiku Benešovi.

Recenzujeme: Mozartův Don Giovanni má AIDS

Libreto ke Smetanově opeře o furiantství dvou radních Kalinovi a Malinovi, utajených citech jejich dětí, staré lásce a tajné chodbě pod zříceninou Bezdězu vedoucí k pokladu napsala Eliška Krásnohorská v době, kdy pobývala v Plzni.

Hudbu k Tajemství, stejně jako hudbu k ostatním operám na Krásnohorské libreto (Hubička, Čertova stěna a Viola), složil Bedřich Smetana v období své hluchoty.

FOTO: Pavel Horáček, Jiří Hájek, Jana Tetourová a Josef Škarka ve Smetanově opeře Tajemství (DJKT, 2012)

Kalina (uprostřed) a panna Róza (vpravo) se měli rádi už před dvaceti lety.

Pro režiséra Dominika Beneše, který dokončuje studia operní režie na HAMU, je Smetanovo Tajemství první samostatnou režií. Během svého pětiletého působení v Divadle J. K. Tyla se jako asistent režie podílel na realizaci dvaceti pěti operních titulů. Nyní dostal možnost zinscenovat operu podle svého.

Kostýmy pro nové Tajemství navrhla Zuzana Přidalová. Operu scénicky vypravil Ivo Žídek, který s plzeňským divadlem spolupracuje téměř tři desetiletí.

FOTO: Jaroslav Březina a Radka Sehnoutková ve Smetanově opeře Tajemství (DJKT, 2012)

Vítek a jeho kvítek Blaženka. Otcové se nepřátelí, děti se mají rády.

Radního Kalinu, který po dvaceti letech odhalí tajemství zanechané mnichem Barnabášem, ztvární Jiří Hájek v alternaci se Svatoplukem Semem a Daliborem Tolašem, jenž tutéž roli zpíval i v posledním plzeňském nastudování Tajemství v roce 1994. Radního Malinu zazpívají Pavel Horáček, nebo František Zahradníček.

V úloze panny Rózy se vystřídají Jana Tetourová a Kateřina Jalovcová. Své tajemství budou před otci skrývat i Vítek Richarda Samka, Tomáše Kořínka, nebo Jaroslava Březiny a jeho milá Blaženka Kateřiny Kněžíkové, Radky Sehnoutkové, či Jany Sibery.

Přečtěte si: Opera Kníže Igor připomíná akční film

Divadlo J. K. Tyla v Plzni se dlouhodobě snaží uvádět alespoň jednu premiéru české opery ročně. Od přelomu tisíciletí se tak diváci v historické budově Velkého divadla pravidelně setkávají s operními díly Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů nebo Leoše Janáčka.

Tajemství v režii Dominika Beneše je v pořadí již sedmnáctým nastudováním tohoto titulu v Plzni od roku 1893, kdy zde měl premiéru. Vícekrát se v západočeské metropoli ze Smetanových oper hrály už jen Dalibor s Prodanou nevěstou.

Tajemství

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Hudba: Bedřich Smetana

Režie: Dominik Beneš

Zpívají: Jiří Hájek / Svatopluk Sem / Dalibor Tolaš, Pavel Horáček / František Zahradníček, Kateřina Jalovcová / Jana Tetourová, Jaroslav Březina / Tomáš Kořínek / Richard Samek a další

Nejbližší reprízy: pátek 18. ledna, čtvrtek 24. a úterý 29. ledna

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Smetanovo Tajemství č. 17: Láska k českým operám v Plzni nerezaví