Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Simon R. Green nás vystaví Prostě jen dalšímu soudnému dni

Dagmar Čechová

Dagmar Čechová

20. 2. 2010

Se Simonem R. Greenem jsme se u nás poprvé seznámili prostřednictvím série Jestřáb & Rybářka. Nyní ale pulty našich knihkupectví dobývá s řadou knih o Johnu Taylorovi a Noční straně. Koncem loňského roku u nás vyšel již devátý díl této série s názvem Prostě jen další soudný den.

sci-fi knihovna 1

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Něco málo o Noční straně

Noční strana je nemalá část Londýna, kde budete mít na hodinkách vždycky tři ráno. Noční strana vám splní veškerá přání – a to i ta, na která se stydíte i myslet. Noční strana je místo, kam zdravě bojácný člověk nikdy nevstoupí, protože nikdy nevíte, co se vám tu může stát. Noční strana je rejdiště démonů a líheň zločinců. A proti většině z nich se musí postavit soukromý detektiv John Taylor. Ale nebyl by to správný obyvatel této Bohem zapomenuté části města, kdyby neměl nějakou tu zvláštní schopnost – svým vnitřním zrakem najde i to, co už opustilo tento svět.

Prostě jen další soudný den

Na začátku knihy se setkáme s Johnem Taylorem a jeho bodyguardkou/přítelkyní Suzie Brokovnicí, ve chvíli, kdy v nejstarším klubu na světě zapíjejí rušné události minulých dní. Jak už se dá očekávat, jsou vyrušeni a John získá nový případ – zjistit, proč majitel speciální plastické kliniky nechce přijmout jednoho vlivného klienta. Tentokrát se ale začnou dít mnohem závažnější věci – na Noční stranu přichází Kráčející muž, muž vykonávající vůli božího hněvu.

Noční strana se sotva vzpamatovala z posledního boje s Lilith, Taylorovou matkou a zároveň biblickou postavou a zploditelkou všech démonů, a musí znovu čelit někomu, kdo jí chce zničit. A Kráčející muž není jen tak někdo – jeho úkolem je ničit všechno zlé a hříšné. A toho je Noční strana plná.

Kdo už někdy četl Simona R. Greena, ví, co může čekat – rychlé vtažení do děje (ale i ti co předchozí díly nečetli, se dočkají krátkého představení postav) a spousty detailních popisů (ty jsou někdy nápomocné k představení si Noční strany, tak jak si jí představuje i autor a někdy působí velmi naturalisticky). Ovšem i tento díl se v něčem opakuje a v něčem liší.

HPE2e2a4d_proste_jen_dalsi_soudny

Můžeme postřehnout opakování dějové linie jako v ostatních dílech, což by bylo vzhledem k povaze knihy pochopitelné (i když ne omluvitelné). Příběh je lineární, a to možná až příliš – vše se nějak děje a nedochází k zauzlení zápletky. Děj se zdá i přes veškerou akci příliš líně podaný. Sem tam se objeví nějaký nový podnik, nová postava a to všechno je popsáno s precizností autorovi vlastní, stále častěji si budeme připadat jako v dejá-vu. Postavy se vyvíjejí, ale vzhledem ke všem situacím, kterými si prošly, by se dal očekávat větší růst. A menší četnost opakování týž výpovědí každou desátou stránku.

Na druhou stranu se kniha dá vnímat jako posun od typicky krvavého detektivního fantasy k zamyšlení nad tématem, které přináší Kráčející muž – ten vidí vše jen černé a bílé a každý hříšník, byť sebemenší, zůstane hříšníkem, a proto zaslouží smrt. Sám John Taylor už nesrší černým humorem ale spíš filosofickými úvahami. Není už ani detektivem, ale stává se spíš typickým fantasy hrdinou.

Simon R. Green je bezpochyby vynikající spisovatel s ohromnou fantazií a schopností popisu. Tomu, kdo četl předchozí knihy, mohu jen doporučit si Prostě další soudný den přečíst, protože nikdy není nad to udělat si vlastní názor. Podle samotného autora můžeme očekávat ještě tři díly – uvidíme, jestli si je většina z nás přečte i z jiného důvodu než jen aby dokončili sérii.

Jako fanouškovi série o Johnu Taylorovi se mi tento díl líbil. Jen se mi mohl líbit víc.

Název originálu: Just Another Judgement Day
Český název: Prostě jen další soudný den
Autor: Simon R. Green
Překlad: Josef Hořejší
Obálka: Jonathan Barkat
Ilustrace: Jonathan Barkat
Počet stran: 228
Vydal: Polaris, Frenštát p. R. 2009
Doporučená cena: 199 Kč
Hodnocení: *** (50%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Simon R. Green nás vystaví Prostě jen dalšímu soudnému dni