Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Sexy Královna Temnoty Anne Bishopové efektně uzavírá temnou romantickou trilogii

Jan Nohovec

Jan Nohovec

26. 3. 2011

Americká fantasy autorka Anne Bishopová stihla u nás v loňském roce vydat celou trilogii v žánru romantické fantasy. Královna temnoty tento triptych se ctí uzavírá.

Ilustrace na obálce knihy Královna temnoty Autor: Larry Rostant

Trilogie Černých drahokamů vyšla v loňském roce v nakladatelství Triton celá, což se nestává zas tak často. Nakladatel zřejmě věděl, co dělá, protože tahle fantasy série se musí číst kompletní a v nepříliš dlouhých časových odstupech. Jinak totiž hrozí, že se čtenář nejen ve složitém světě autorky Anne Bishopové ztratí, ale mohla by ho přestat bavit dokonce i celá série. Její kvality jsou totiž poměrně rozkolísané, a to nejen knihu od knihy, ale také kapitolu od kapitoly.

V závěrečném díle série s názvem Královna Temnoty se autorka opět vydává za Jaenelle, která od minulého dílu vyrostla v přitažlivou pětadvacetiletou Čarodějku. Ovládá stínovou říši Kaeleer, její dvůr, složený nejen z lidí čisté krve, ale i z Příbuzných, tedy zvířat, která rovněž disponují magií, ji miluje. Aniž by opakovala jakákoli fakta (ostatně na zorientování měl čtenář celou utahanou Dědičku Stínů), Anne Bishopová skáče po hlavě do nového příběhu, který sice z předchozích knih částečně čerpá, ale rozhodně na nich primárně nestaví. Kniha by se tak teoreticky dala číst samostatně, ale pouze za předpokladu, že by se člověk stihl zorientovat v problematice čisté krve, tří magických říší a lehce chaotického fungování knižního světa.

Fantasy love story versus válka mezi říšemi

Královně Temnoty proplétá americká spisovatelka dvě příběhové linie, které by k sobě za jistých okolností mohly patřit. V jejím stylu však jedna o druhou spíše drhnou. Na druhou stranu právě tyto dvě linie vykrystalizovaly z rozporuplných předchozích dvou dílů, kde se motivy míchaly tak dlouho, až z toho vznikl výsledný guláš. Milostnou linku, jež plně naplňuje zaškatulkování trilogie Černých drahokamů mezi romantickou fantasy, představuje návrat Daemona, Jaenellina dávného milence, do Kaeleeru, kterému Čarodějka právě vládne. Po krátkých peripetiích se koná rodinné usmíření mezi Daemonem a jeho bratrem (okřídlený bojovník Lucivar) a otcem (charismatický Pán Pekla Saetan) a velmi pomalu se rozvíjí i jeho nový vztah s dospělou Jaenelle. Tuto polohu románu doplňují i humorné momenty, v nichž se například bývalá vražedkyně a bordelmamá Surreal velmi úzce sbližuje s mladým Příbuzným samcem, který má srst, ocas a čtyři nohy.

Druhou dějovou linii Královny Temnoty představuje válka mezi říšemi Kaeleerem a Tereille, kterou rozpoutaly staré známé záporačky Hekatah a Dorothea, jež chtějí ovládnout skrz Jaenelle i stínovou říši. Právě tato linka dominuje druhé polovině knihy a vytváří epické finále, snad nejlepší pasáž z celé trilogie.

Bohužel, právě fakt, že kniha obsahuje dvě autorské polohy, dělá z celého románu čtení, které musí člověk brát se silným nadhledem. Krutou válečnou linii (vyloženě drastické scény tentokrát autorka bohudík vyměnila za napjatou atmosféru) a milostné skotačení střídá Bishopová silně nesouměrně a uměle, čímž oba směry značně degraduje. Zatímco na počátku se nebojí míchat oddíly s navracejícím se Daemonem a konspirující Dorotheou jedna ku jedné, pak najednou nelogicky přesune válečnou linii na vedlejší kolej a věnuje se jen situaci na dvoře Čarodějky. Aby však čtenáře (či spíše čtenářky) své série nějak napnula, samoúčelně vyvolává prakticky na každé straně měření sil mezi agresivními samci na Jaenellině dvoře, aby mezi ně vzápětí vhodila vtipnou scénku či bonmot jedné z přihlížejících dam. Romantika je krásná, samci sexy a válka efektní, ale pasovalo by to k sobě lépe, kdyby si s tím autorka dala větší práci.

obálka Anne Bishopová: Královna temnoty

I přesto je však Královna Temnoty paradoxně nejsilnější knihou trilogie. Zatímco v Dceři čisté krve měl čtenář ve všem jen zmatek a nedokázal si události užít a v Dědičce stínů se zase nudil, protože se tam i v rámci konvencí romantické fantasy prakticky nic nedělo, třetí díl má vše, co by čtenář(ka) od tlustého, temného a romantického fantasy románu čekal(a). Hutnou atmosféru, jež Anne Bishopová stáčí, kde se dá, propracovaný systém magie, dvorské intriky, otevřenou válku, ale i zamilované pohledy a vzdychání, statné muže a vtipné momenty. Jen je škoda, že to autorka nedokázala lépe promíchat, aby to dávalo smysl a skutečně nutilo otáčet stránky. Pokud však někdo přečetl oba předchozí díly, nemá cenu váhat nad otevřením posledního. A i kdyby nebyl dotyčný spokojen, autorka zasadila do stejného univerza několik dalších románů, v nichž už nepochybně dovedla svůj styl na vyšší úroveň. Trilogie Černých drahokamů je totiž její první literární dílo – a jako jeho zakončení je Královna Temnoty více než adekvátní.

Název originálu: Queen of the Darkness
Český název: Královna Temnoty
Autor: Anne Bishopová
Obálka: Larry Rostant
Překlad: Jana Odehnalová
Počet stran: 552
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Triton, Praha 2010
Doporučená cena: 339 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sexy Královna Temnoty Anne Bishopové efektně uzavírá temnou romantickou trilogii